Tutaj jesteś: Strona główna Archiwum wiadomości
Ustaw jako stronę startową
Menu

Władysławowo, Chałupy, Karwia, Jastrzębia Góra, Rozewie - atrakcje turystyczne, zabytki, noclegi

WŁADYSŁAWOWO

 
widok na port rybacki

złociste plaże

Port rybacki w Władysławowie
 
 WŁADYSŁAWOWO
Gmina Władysławowo jest położona w północnej części województwa pomorskiego u nasady Półwyspu Helskiego, w odległości  48 km od Gdyni i 33 km od Helu. Od strony północnej przylega do niej Bałtyk, zwany „Wielkim”, zaś od strony południowo-wschodniej Zatoka Pucka, zwana „Małym Morzem”.
 Nie bez powodu obszar gminy włączono do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Walory krajobrazowe gminy są bowiem jej niezaprzeczalnym atutem. Pośród wielu przyrodniczych perełek warto wskazać choćby  na klifowe wybrzeże pomiędzy Władysławowem a Jastrzębią Górą, ciągnące się przez prawie 30 kilometrów piękne, piaszczyste, szerokie i rozgrzane słońcem bałtyckie plaże czy szereg rezerwatów z siedliskami ptactwa i ostoją rzadkich i cennych gatunków roślin.
 Administracyjnie gmina obejmuje aż osiem miejscowości: Chałupy, Władysławowo, Chłapowo, Rozewie, Jastrzębią Górę, Tupadły, Ostrowo i Karwię, co plasuje Władysławowo w ścisłej czołówce „najdłuższych” miast Kaszub. Mimo, iż baza noclegowa i gastronomiczna gminy bez trudu zaspokoi potrzeby turystów, każda z miejscowości charakteryzuje się indywidualną  atmosferą, zjednując sobie lojalnych wczasowiczów.
 Chałupy, będące niegdyś rajem naturystów (któż nie zna przeboju „Chałupy welcome to”?), są obecnie mekką miłośników wind- i kitesurfingu. Dzięki czystej, płytkiej i ciepłej wodzie Zatoki Puckiej oraz dobrym wiatrom, pod kątem warunków do uprawiania żeglarstwa deskowego akwen został oceniony jako jeden z najlepszych w Europie. Chałupy słyną również z głębokich tradycji rybackich – to tutaj pod nazwą „Kaszëbszczé Bôtë pod Żôglamë” rokrocznie odbywają się regaty tradycyjnych kaszubskich łodzi żaglowych, wiosłowych i pychowych, połączone z festynem rybackim.
 Wydarzeniem, które zapoczątkowało turystyczny rozwój Władysławowa, była wizyta „Błękitnego Generała” - Józefa Hallera - w lutym 1920 roku, nazajutrz po zaślubinach Polski z Morzem. Dziś możemy zwiedzać słynną „Hellerówkę” – obecnie Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. Niewątpliwy wpływ na rozwój miejscowości miała także budowa największego w Polsce portu rybackiego, który otwarty dla turystów, oprócz możliwości wypłynięcia w godzinny rejs bądź nieco dłuższej „wyprawy na dorsza”, w coraz większym stopniu pełni również rolę żeglarskiej mariny. Władysławowo upodobali sobie także sportowcy, którzy w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich szlifują formę przed zawodami. Polakom zasłużonym dla sportu poświęcono reprezentacyjny deptak Władysławowa nazwany Aleją Gwiazd Sportu, gdzie co roku uroczyście wmurowuje się mosiężne gwiazdy z nazwiskami kolejnych sław. Znajdujący się tuż obok kościół p.w. Wniebowzięcia NMP charakteryzuje się bardzo oryginalną bryłą w kształcie odwróconej łodzi i uznawany jest za perełkę modernistycznej architektury lat 60-tych. Latem odbywają się tutaj koncerty organowe. Z kościołem mylona jest bardzo często najbardziej charakterystyczna budowla Władysławowa - Dom Rybaka, stanowiący obecnie siedzibę władz miejskich. Z wieży ratusza rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na panoramę miasta, Półwysep Helski, Zatokę Pucką i Bałtyk.
 Na zachód od Władysławowa, nieopodal malowniczego, obfitującego w ciekawe formy erozyjne wąwozu, zwanego przez miejscowych „Rudnikiem”, leży Chłapowo. Tutaj urodził się znany kaszubski pisarz Augustyn Necel, autor „Kutrów o czerwonych żaglach”, „Maszopów”, „Sagi o szwedzkiej checzy” czy „Krwawego sztormu”. W centrum  wsi znajduje się przydrożna kapliczka z figurą Jana Chrzciciela.  Klif Chłapowski to idealne miejsce dla tych wszystkich, których pasję stanowi paralotniarstwo.
 Rozewie jako punkt orientacyjny pojawia się już na XV-wiecznych mapach. Znajdująca się tutaj latarnia morska pełni jednak nie tylko rolę nawigacyjną. W jej wnętrzu urządzono bowiem Muzeum Latarnictwa, gdzie oprócz makiet wszystkich latarni polskiego wybrzeża czy modeli statków można zapoznać się z bardzo ciekawą historią latarnictwa, sięgającą już starożytności. Tutaj swój „kącik” ma również Stefan Żeromski, który to w tym właśnie miejscu miał pisać swój „Wiatr od morza”. Niezapomniane wrażenia pozostawia spacer stromą ścieżką ku morzu pośród starych, nierzadko 200-letnich buków. Amatorów jazdy konnej zachęcamy do wizyty w pobliskiej stadninie.
 Jastrzębia Góra jest jednym z najbardziej popularnych kąpielisk, o przepięknym, choć niebezpiecznym klifowym brzegu. Już od okresu międzywojennego goszczą tutaj osobistości ze świata kultury i polityki. To tutaj znajduje się najdalej na północ wysunięty skrawek Polski, co zaakcentowano obeliskiem – „Gwiazdą Północy”. Na uwagę zasługuje ciekawa architektura kościoła p.w. Ignacego Loyoli, gdzie co roku odbywają się koncerty organowe. Wartym zobaczenia jest również Lisi Jar - erozyjne rozcięcie pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą o głębokości 50 metrów i stromych zboczach porośniętych bukowym lasem, stwarzającym tajemniczy półmrok. Po swojej nieudanej wyprawie do Szwecji właśnie w Lisim Jarze miał „lądować” w 1594 roku król Zygmunt III Waza.
 Bardzo spokojnym letniskiem są leżące nieopodal Jastrzębiej Góry Tupadły. Wypoczywać tutaj można w bardzo sielskich warunkach, rozkoszując się spokojem i ciszą.
 Ciekawostką związaną z Ostrowem jest jego „wyspowy” charakter – w przeszłości bowiem tereny wokół wsi bardzo często zalewane były przez morze. Dziś i tutaj wypoczynek polecamy wszystkim szukającym prawdziwego wytchnienia. Warto dodać, iż jest to jedno z najstarszych na tych terenach miejsc osadniczych - odkryte tutaj ślady obozowisk człowieka pochodzą bowiem z epoki kamiennej (mezolit i neolit).
 Karwia, choć niewielka, niczym magnes przyciąga turystów swoimi złotymi, szerokimi plażami i malowniczymi, pachnącymi lasami sosnowymi. Obiektem wartym zobaczenia jest tama typu holenderskiego, którą wybudowano, by chronić pobliskie tereny przez zalewaniem przez wody morskie podczas sztormów.  Na południe od Karwi znajduje się rezerwat florystyczny Bielawskie Błota, gdzie rośnie znajdujące się pod ochroną woskownica oraz relikt okresu glacjalnego - malina moroszka.
 Jesteś ciekawy kaszubskiej historii, tradycji, kultury i języka? Masz ochotę na oryginalną, kaszubską potrawę? Chciałbyś „zażyć” tabaki? Zapraszamy do Władysławowa!
 Pragniesz odetchnąć na szerokiej plaży? Marzysz o morskich kąpielach? Tęsknisz za naturą, spacerem po lesie pośród wiekowych buków albo pachnących sosen? Zapraszamy do Władysławowa!
 Chciałbyś zobaczyć na żywo gwiazdy polskiej estrady? Masz ochotę na małe co nieco w nadmorskim pubie albo kafejce? A może, jak inni, nauczyłbyś się windsufringu? Zapraszamy do Władysławowa!
Władysławowo z lotu ptaka
nad morzem
Zabytki jakie możemy spotkać na terenie administracyjnym miasta Władysławowa to: tzw „Hallerówka” budynek, który był własnością gen. Józefa Hallera, twórcy zaślubin Polski z morzem (10 luty 1920r.).

Obecnie w budynku tym znajduje się muzeum ukazujące historię Pomorza oraz pamiątki po gen. Hallerze.

Na terenie portu w 1998r. otwarto Izbę Pamięci Portu, stanowi ona muzeum rybołówstwa i portu w miniaturze.

W latarni morskiej na Rozewiu im. S. Żeromskiego znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Latarnictwa Morskiego. Między innymi można tam obejrzeć modele wszystkich latarni stojących na polskim wybrzeżu.

Port we Władysławowie jako jedyny na polskim wybrzeżu sztuczny port wybudowany na otwartym morzu jest unikatem na skale światową. Z portu można wypłynąć na Bałtyk specjalnie przystosowanymi kutrami eskapady wędkarskie.

Dom Rybaka z wieża widokową, skąd rozpościera się panorama na całe miasto oraz Półwysep Helski.

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1960-1961 wzorowany na architekturze skandynawskiej. Stara kaplica została wkomponowana w prezbiterium nowoczesnego kościoła. Wokół kościoła rozstawione są duże głazy narzutowe.

Warto także zwiedzić dwa malownicze wąwozy. Pierwszy znajduje się w Chłapkowie.  Drugi znajduje się przy wjeździe do Jastrzębiej Góry od strony Władysławowa i zwany jest Lisim Jarem. Długość jego to ok. 350m. posiada bogatą roślinność(ok.100 gatunków roślinności) Piękne 120 letnie buki zatrzymują promienie słoneczne, co tworzy w dole tajemniczy półmrok. Zbocza jaru usłane są pięknym bluszczowym dywanem a ptasie trele stwarzają niepowtarzalny nastrój.

Nieopodal Karwi jest rezerwat „Bielawa” powierzchnia jego wynosi ok.722ha. Obfituje w unikatową roślinność: malina moroszka (roślinność reliktowa), woskownica europejska, oraz ptaki: żuraw, brodziec leśny, lelek, sowa błotna, trzmielojad, orzeł przedni i bielik. To bogactwo ptaków pozwoliło zaliczyć Bielawskie Błota do ostoi ptaków o randze europejskiej.
Chałupy - znany w całym kraju jak i poza granicami ośrodek windsurfingu.
Władysławowo - wędkarze z całego kraju przejeżdżają tu aby z kutrów wędkować na Bałtyku, głównie na dorsza( rekordowa sztuka złowiona na wędkę warzyła 26,15 kg.).

W Cetniewskim Ośrodku Przygotowań Olimpijskich formę szlifują reprezentanci różnych dyscyplin przed ważnymi zawodami oraz odbywają się zawody rangi krajowej i europejskiej. W 2000r. otwarto we Władysławowie Aleje Gwiazd Sportu – jedyne takie miejsce w Polsce. Wstawione w trotuar mosiężne gwiazdy upamiętniają sylwetki znanych sportowców i trenerów.

Z kolei paralotniarze spotykają się na klifie pomiędzy Cetniewem a Chłapowem. Wysoki w tym miejscu, nie porośnięty wysokimi drzewami klif oraz korzystna bryza morska umożliwiają bardzo dobre i bezpieczne starty.
« powrót
Witamy
Piątek, 19 kwietnia 2019
Zobacz
Reklama:

Czy wiesz że?
W barczewskim Zakładzie Karnym, 12 listopada 1986 roku, zmarł były gauleiter i nadprezydent Prus Wschodnich Erich Koch. Więzienie to w latach 80. XX wieku było więzieniem politycznym, w którym przetrzymywano działaczy antykomunistycznych (m.in.: Władysława Frasyniuka, Adama Michnika i Leszka Moczulskiego). Ponad budynkami Zakładu Karnego góruje wieża Kościoła, wcześniej zwanego kaplicą, który wybudowany został w 1873 roku i początkowo znajdował się po zewnętrznej stronie murów więziennych

***
Toruń: Od początku istnienia miasta na ulicach położonych najbliżej wiślanego portu kupcy toruńscy budowali wielopiętrowe spichlerze, magazyny i składy lub przekształcali w nie domy mieszkalne. W XIX w. na obszerny magazyn przebudowano nawet stojący przy ulicy Żeglarskiej dawny renesansowy pałac rodziny Eskenów, zwany obecnie Czerwonym Spichlerzem. Do dziś przetrwało w Toruniu wiele gotyckich, renesansowych i barokowych spichrzów, a miejscem ich największego skupienia jest ulica Rabiańska
Linki
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone