Bieszczadzkie atrakcje. Myczków

HomeNoclegi

Bieszczadzkie atrakcje. Myczków

Junoszyno idealnym miejscem na urlop wakacyjny.
Warszawka rewolucja – wracamy do natury ale w luksusie.

Myczków staje się coraz chętniej odwiedzanym letniskiem, a bliskość Polańczyka i Jeziora Solińskiego jest jego wielkim walorem. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł zwiedzać miejscowe zabytki, urządzać piesze wycieczki po malowniczej okolicy oraz odkrywać dzieje tej miejscowości.

Z kart historii – Myczków i jego dzieje

Myczków istniał już w XIV wieku, choć jako wieś zaczyna funkcjonować dopiero w drugiej połowie XVI stulecia. Początkowo tereny Myczkowa należały do Piotra Kmity, a po jego śmierci w 1580 roku – do jego siostrzeńca. Przez wieki Myczków był bardzo ważnym punktem na bieszczadzkiej mapie, który kojarzono głównie ze szlachtą zagrodową. Wśród mieszkających tu rodów pojawiają się m.in. Dymińscy, Rafalscy, Krupińscy i Jaworscy.
W latach 30. XX wieku Myczków zaczął się rozwijać jako letnisko. Ówczesny właściciel wsi, Czesław Wawrosz, docenił piękno okolicy i korzystny klimat, a zbudowany przez niego ośrodek wczasowy szybko zyskał spore uznanie. Przy ośrodku tym powstał staw kąpielowy oraz dość gęsta sieć ścieżek rekreacyjnych, dzięki którym goście mogli spacerować nad Sanem (dziś Jeziorem Solińskim). Niestety, pomyślny rozwój wsi przerwała II wojna światowa, której towarzyszyły walki polsko-ukraińskie, zakończone w 1947 roku Akcją „Wisła”.

Myczków dziś. Co warto zobaczyć?

Współczesny Myczków znów staje się atrakcyjnym letniskiem. Wczasy w tym miejscu są ciekawą propozycją dla tych, którzy chcą odpocząć nad Jeziorem Solińskim, a szukają bardziej kameralnych miejsc, niż Solina czy Polańczyk. Myczków może się jednocześnie pochwalić cennymi pamiątkami, dzięki czemu wycieczki po jego terenie pozwalają w przyjemny sposób poszerzać wiedzę na temat bieszczadzkich wsi. Warto tu zobaczyć murowaną cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej oraz neogotycki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Budowle te pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, a ich fundatorem był ówczesny właściciel wsi – Jan Nepomucen Zatorski. Nie lada gratką jest miejscowe Muzeum Kultury Bojkowskiej, które może się pochwalić bardzo ciekawą ekspozycją. Dzięki niej można poznać dzieje mieszkańców przedwojennych wsi bieszczadzkich, ich tradycję i kulturę. Można jednocześnie ujrzeć ciekawe sprzęty, stroje ludowe oraz zabytki sakralne, pochodzące z okolicznych cerkwi.

Myczków ma się czym pochwalić, a jego atrakcje na każdym z nas zrobią spore wrażenie. Kto chce spędzić ciekawe wczasy w Bieszczadach, ten z pewnością doceni do miejsce.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0