Budapeszt – największe atrakcje węgierskiej stolicy

HomeŚwiat

Budapeszt – największe atrakcje węgierskiej stolicy

7 najciekawszych miejsc w Sztokholmie
Chiny wielkie, wspaniałe i otwarte na turystów

Budapeszt to miasto wielu kontrastów, w którym architektura komunistyczna stoi w cieniu kamienic pamiętających epokę renesansu, a szklane gmachy stanowią tło dla największych zabytków. Bogatej historia miasta, które było od zawsze mieszanką wielu kultur, dowodzą dziś atrakcyjna dzielnica żydowska oraz liczne świątynie różnych wyzwań. Miasto to tętni życiem od rana, kiedy zaczynają kursować pierwsze rejsy po Dunaju, do nocy, kiedy basy z klubów niosą się imponującymi ulicami Pesztu. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do stolicy Węgier?

Symbolem miasta jest budynek parlamentu, wznoszący się dumnie nad Dunajem. Gmach powstał w drugiej połowie XIX wieku po połączeniu trzech miast Budy, Obudy i Pesztu w jedno, czyli Budapeszt. Podobnie jak parlament brytyjski cechuje się stylem neogotyckim, a więc licznymi, strzelistymi wieżyczkami i bogatymi zdobieniami. To tutaj przechowywana jest najważniejsza relikwia całego narodu – korona św. Stefana.

W pobliżu parlamentu, tuż nad Dunajem, znajduje się pomnik „Buty nad brzegiem Dunaju”. Są to wyrzeźbione buty różnego rodzaju, skierowane w stronę rzeki, które mają upamiętnić Żydów zamordowanych tutaj pod koniec drugiej wojny światowej. Symbol ten odnosi się do metody mordowania, a więc ustawiania Żydów na brzegu rzeki i strzelania do nich. Miejsce to bardzo często ozdobione jest kwiatami, a w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady odbywają się tutaj uroczystości.

Baszta Rybacka to budowla przypominająca nieco pałace z bajek Walta Disneya. Znajduje się w Budzie i została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku. Jej nazwa nawiązuje do średniowiecznego cechu rybaków, broniących murów w tej części miasta. Tarasy baszty pozwalają na podziwianie pięknych widoków na tę część Dunaju.

Zamek Królewski w Budapeszcie to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto odwiedza stolicę Węgier. Nie tylko dlatego, że znajduje się tutaj doskonała restauracja z zewnętrznym tarasem, gdzie można popijać Aperol podziwiając budynek parlamentu. Kompleks budynków na Wzgórzu Zamkowym zachwyca swoją urodą i majestatem, a piękne arkady, pomiędzy którymi czesto odbywają się wystawy czasowe, robią wrażenie konstrukcji z egzotycznych ogrodów. Zamek powstał pod koniec XVIII wieku i od razu stał się rezydencją królewską. Dziś w środku znajdują się liczne muzea, w których można poznać bliżej historię Węgier i Budapesztu.

Najpopularniejszym mostem w Budapeszcie jest Most Łańcuchowy, którego wizerunek znajdziemy na każdej pocztówce i pamiątce. Został zbudowany w ciągu dziesięciu lat w pierwszej połowie XIX wieku i wytrzymał aż do drugiej wojny światowej, kiedy wycofujące się oddziały Wehrmachtu wysadziły go w powietrze. Zaraz po wojnie rozpoczęły się prężne prace przy jego odbudowie, dzięki czemu oddano go do użytku już w 1949 roku, a więc w setną rocznicę powstania.

Będąc w Budapeszcie warto również pamiętać o geotermalnych dobrodziejstwach miasta. Znajdują się tutaj liczne łaźnie, w których można zrelaksować się po całym dniu zwiedzania. Do najsłynniejszych należą zdecydowanie Łaźnie Gellerta, urządzone w antycznym stylu, czy Łaźnie Królewskie pochodzące z XVI wieku.

Wzgórze Gellerta to miejsce, na którym często można spotkać wielu spacerowiczów i biegaczy. Warto zwieńczyć wieczorny lub poranny jogging widokiem na całe miasto z góry, który zapewnia nam właśnie to miejsce. Góra ma 235 metrów wysokości, a jej nazwa nawiązuje do biskupa Gellerta, który miał zostać tutaj zamordowany przez pogan. Znajduje się na niej Pomnik Wolności i wspaniała Cytadela austriacka.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0