7 najciekawszych miejsc w Sztokholmie

HomeŚwiat

7 najciekawszych miejsc w Sztokholmie

Chiny wielkie, wspaniałe i otwarte na turystów
Budapeszt – największe atrakcje węgierskiej stolicy

Sztokholm jest miastem wyjątkowym z kilku względów. To nowoczesne, tętniące miasto, na terenie którego z cennymi pamiątkami z dawnych czasów można się spotkać niemal na każdym kroku. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto 7 miejsc, których w trakcie wycieczki po Sztokholmie nie można pominąć.

Miejsce 7. Narodowe Muzeum Sztuki

Kto w czasie wycieczki po szwedzkiej stolicy będzie chciał spędzić wolny czas w otoczeniu wyjątkowych dzieł sztuki, ten powinien zajrzeć do tego muzeum. Prezentowane są tu obrazy, rzeźby i wyroby artystyczne, które powstawały od czasów średniowiecza do XIX wieku. Zabytkowe meble i gobeliny, ciekawa kolekcja europejskiej rzeźby oraz wyjątkowy zbiór rosyjskich ikon – oto wybrane atrakcje, z powodu których warto zajrzeć do wnętrza tej placówki.

Miejsce 6. Dom Rycerski

Dom Rycerski to jeden z najciekawszych gmachów w Sztokholmie – przede wszystkim dla miłośników historii. W latach 1668-1865 gromadzili się tu przedstawiciele szwedzkiej arystokracji, biorący udział w obradach Parlamentu Czterech Stanów. Dziś gmach ten urzeka ciekawą sylwetką, pięknymi wnętrzami oraz kolekcją pięknych wyrobów z porcelany.

Miejsce 5. Ratusz miejski

To kolejna budowla, która w panoramie Sztokholmu zajmuje bardzo ważne miejsce. Choć jest budowlą dość młodą (oddano go do użytku w 1923 roku), już na dobre zapisał się w panoramie miasta. Dziś jest to jeden z najczęściej fotografowanych budynków w szwedzkiej stolicy oraz obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po jej terenie.

Miejsce 4. Kościół Riddarholm

Riddarholmskyrkan to cenny skarb sakralnej architektury, którego podczas zwiedzania Sztokholmu nie można pominąć. Dlaczego? Bo od końca XIII wieku kościół, wzniesiony z myślą o Franciszkanach, spełniał z powodzeniem rolę królewskiej nekropolii. O zmarłych władcach oraz możnych panach do dziś przypominają nam tu liczne pomniki nagrobne oraz epitafia, a pobyt w ich otoczeniu może się dla każdego z nas okazać wyjątkową lekcją historii.

Miejsce 3. Wielki Kościół

Storkyrkan, czy Wielki Kościół, jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Sztokholmie. Konsekrowany w początkach XIV wieku, swą obecną formę zyskał w XV stuleciu. To ważny punkt w programie każdej wycieczki po szwedzkiej stolicy, nie tylko ze względu na długą historię świątyni, ale i na rolę, jaką spełnia ona obecnie. To tu odbywają się uroczystości koronacyjne oraz królewskie śluby, które są ważnymi wydarzeniami dla wszystkich Szwedów.

Miejsce 2. Muzeum Vasa

Muzeum, w którym wszystko kręci się wokół okrętu Vasa, jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznym planie miasta. Szwedzki statek, który zatonął w XVII wieku, jest dość atrakcją turystyczną, której podczas zwiedzania Sztokholmu nie można pominąć. Sam kadłub robi wrażenie, zachwyca też kolekcja przedmiotów, które odkryto we wnętrzu zatopionego wraku.

Miejsce 1. Królewskie apartamenty

Kto w czasie wycieczki po Szwecji chciałby poczuć się jak król, ten może zajrzeć do Zamku Królewskiego. Choć rodzina królewska wciąż z niego korzysta, znaczna część zamkowych pomieszczeń jest udostępniana turystom. Dlaczego warto zwiedzić tę rezydencję? Bo na turystów czeka tu ciekawa kolekcja mebli oraz gobelinów, a w zamkowym skarbcu – wspaniała kolekcja królewskich koron.

Sztokholm to wspaniałe miasto, a wycieczki po jego terenie staną się dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem. Cenne zabytki, wspaniałe muzea – wszystko to sprawia, iż w szwedzkiej stolicy nudzić się nie można.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0