Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Oświęcim
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Śladami Branickich
Pałac Branickich w Białymstoku

Adres: ul. Jana Kilińskiego 1, 15-001 Białystok

Najcenniejszym zabytkiem Białegostoku jest niewątpliwie wybudowany w XVIII wieku i odbudowany po zniszczeniach wojennych, Pałac Branickich – dzieło wybitnych architektów doby baroku, działających na ziemiach polskich.


Białystok - Fontanny przy Pałacu Branickich, fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Park Branickich

Jego obecny kształt pochodzi z czasów Jana Klemensa Branickiego i odzwierciedla ambicje królewskie hetmana. Zbudował on rezydencję, która jako jedna z nielicznych spełniała wymagania etykiety przyjmowania koronowanych gości.

Nawiązywała swoim przepychem do barokowych pałaców królów francuskich, stąd nazwy: „Wersal Polski”, „Wersal Podlaski”, „Wersal Północy”.

Pałac odwiedził August II Mocny, August III Sas, Stanisław August Poniatowski, car Paweł I oraz cesarz Józef II. Dzisiaj jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego.


Na teren kompleksu pałacowego prowadzi brama wjazdowa, zwana – od rodowego herbu rodziny Branickich – „Gryfem”. Wieńczy ją wieża zegarowa, u podstawy której umieszczone są w narożach rzeźby czterech Geniuszy.


Wśród pomieszczeń pałacowych były tak wykwintne apartamenty, że mogły gościć królów. Na terenie ogrodu przypałacowego zbudowano budynek teatralny. Postawiono go w 1748 roku, a więc 17 lat przed założeniem Teatru Narodowego w Warszawie, uważanego za pierwszą stałą scenę na ziemiach polskich.

Teatr miał własną bibliotekę, orkiestrę, balet, a w przedstawieniach operowych występowały największe ówczesne sławy z Rzymu, Wenecji i Wiednia.


Obecny pałacowy ogród, mimo że zajmuje znacznie mniejszą w stosunku do pierwotnej powierzchnię, przypomina dawne otoczenie rezydencji Branickich. Można znaleźć w nim wiele śladów oryginalnej kompozycji, dzięki czemu uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych w Polsce ogrodów barokowych.

Park Branickich

Tuż przy bramie prowadzącej do Pałacu, na początku ulicy Kilińskiego, znajduje się Pałacyk Gościnny.

Pałacyk Gościnny był ostatnim wzniesionym przez Branickiego obiektem w rezydencji białostockiej. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego oraz pomieszczenia reprezentacyjne Prezydenta Miasta Białegostoku.

Imponujące wnętrza można obejrzeć po uprzednim umówieniu się.


Pałacyk Gościnny

Przy drugim końcu ulicy Kilińskiego, na rogu z ulicą Kościelną stoi klasycystyczny budynek loży masońskiej, zbudowany w roku 1802, w miejscu dawnej wozowni Branickich.

Dzisiaj mieści się tu biblioteka – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego.


Tuż za ulicą Kościelną, naprzeciw Książnicy, wznosi się zespół katedralny, w którego skład wchodzi katedra w stylu neogotyckim, połączona ze starym kościołem farnym z okresu późnego renesansu (będący najstarszą murowaną budowlą w Białymstoku) i barokowa plebania zbudowana w 1761 roku.


„Stary kościół farny” powstał w latach 1617–1626 w miejscu istniejących wcześniej kościołów drewnianych.

Tutaj znajdują się sarkofagi kryjące serca Stefana Mikołaja Branickiego i jego matki Katarzyny Aleksandry z Czarnieckich Branickiej, nagrobek serca Jana Klemensa Branickiego (marmurowe mauzoleum) i haftowane epitafium trzeciej żony J. K. Branickiego – Izabeli z Poniatowskich Branickiej. Ona sama spoczywa w podziemnej krypcie.

Kiedy w połowie XIX wieku świątynia nie mogła pomieścić już wszystkich wiernych, zwrócono się do władz carskich o wyrażenie zgody na budowę nowego kościoła. Po czterdziestu latach oczekiwań udzielono pozwolenia, ale tylko na dostawienie przybudówki.

W 1900 roku rozpoczęto dobudowę według projektu architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Po sześciu latach stanęła „przybudówka”, wielokrotnie przerastająca sam kościół. Dzisiaj pełni ona rolę bazyliki katedralnej arcybiskupa białostockiego.

Następny z kolei budynek to ufundowany przez hetmana Branickiego przytułek, zwany też szpitalem.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej utworzono tu pierwszy w Białymstoku teatr, na deskach którego występowali najlepsi polscy aktorzy.

Po drugiej stronie Rynku znajduje się jeszcze jeden zabytkowy budynek fundacji hetmana. Postawiono go w latach 1768–1769 z przeznaczeniem na siedzibę Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Oprócz klasztoru mieścił się w nim szpital, a od 1923 roku ochronka dla dzieci nazwana „Domem św. Marcina”.

Obecnie funkcjonuje tu przedszkole o tej samej nazwie, prowadzone również przez siostry zakonne z tego zgromadzenia.

Naprzeciw znajduje się barokowo- klasycystyczna dawna zbrojownia hetmańska, tzw. cekhauz. Nadano mu kształt typowego dla XVIII wieku dworku szlacheckiego, chociaż przeznaczony był – wbrew nazwie – do przechowywania sprzętu strażackiego. Później pełnił rolę odwachu (wartowni garnizonowej), a w latach międzywojennych – posterunku policji. Aktualnie zajmuje go Archiwum Państwowe w Białymstoku.

Drugi to dawna austeria, czyli karczma – jedyny świecki budynek w mieście, którego przeznaczenie aż do dnia dzisiejszego nie zostało zmienione.

Charakter nadany miastu przez Jana Klemensa Branickiego wraz z Izabelą Poniatowską podkreśla Szlak rodu Branickich, oprowadzający między innymi po opisanych miejscach.
następna »
Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 20 lipca 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
ŚLADAMI BRANICKICH (PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU)
woj. podlaskie

Galeria zdjęć:

Zobacz film:
 
Wybierz atrakcje:
Śladami Branickich (Pałac Branickich w Białymstoku)
Rynek Kościuszki
Ulica Lipowa
Pałac Hasbacha
Pałac Beckera
Pałacyk Cytronów
Parki miejskie
Białystok - Miasto Miłosierdzia
Aleja Bluesa
Szlak Dziedzictwa Żydowskiego
Szlak PRL-u
Szlak esperanto i wielu kultur
Białystok Wielu Kultur
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone