Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Niepołomice
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Zamek w NiepołomicachHistoria Niepołomic nierozerwalnie łączy się z dziejami królów polskich.

Początek osady, a później miasta datuje się na rok ok.1340, kiedy to król Kazimierz Wielki postanowił postawić Zamek Królewski w "niepołomnej" puszczy. To właśnie od "niepołomności" lasu pochodzi obecna nazwa Niepołomice.XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Skrzydło mieszkalne oraz trzy mury kurtynowe tworzyły bryłę z zamkniętym dziedzińcem. W południowo wschodnim narożniku zamku znajdowała się podpiwniczona wieża tzw. donżon, ze studnią, która miała zapewnić świeżą wodę obrońcom. Zamek w Niepołomicach nigdy nie spełnił swojej funkcji obronnej, za to szybko stał się ulubionym miejscem wypoczynku władców Polski. Już król Kazimierz Wielki przyjeżdżał tu odpoczywać, polować, a także – jak głoszą legendy – przebywając w Niepołomicach w chłopskim przebraniu wybierał się do pobliskich miejscowości, żeby zobaczyć, jak żyje się królewskim poddanym.

Zamek rozsławił również król Władysław Jagiełło, który od Wawelu wolał Niepołomice i naszą puszczę. Przypominała mu nieprzebyte lasy litewskie. Przyjeżdżał tu nie tylko na wypoczynek i polowania, ale także na tajne narady (taktykę bitwy pod Grunwaldem omawiał w Niepołomicach z księciem Witoldem i księdzem Mikołajem Trąbą). To również w Niepołomicach Jagiełło świętował wielkie zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem i stąd ruszył w zwycięskim pochodzie na Wawel. Na pamiątkę tego wydarzenia, 500 lat później, usypano w Niepołomicach kopiec Grunwaldzki.Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy, wiele ozdób i dekoracji najlepszych włoskich architektów i kamieniarzy, a także królewskie ogrody po stronie południowej.

W połowie siedemnastego wieku swoje piętno na Niepołomicach odcisnął Potop Szwedzki. Zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. Podzielony na mieszkania, przyjął wówczas w swoje mury ludzi, którzy utracili swoje dobra w wyniku działań szwedzkich.

Później stał się miejscem sprawowania urzędów, a za czasów zaborów mieściły się w nim koszary austriackie.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie przeprowadzano tu poważniejszych remontów, dopiero na początku lat 90, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.

Przez kilkanaście lat mierzono się z trudnościami, jakie niosły ze sobą prace konserwatorskie i adaptacyjne. Ich zwieńczeniem była ostatnia inwestycja – oddanie Centrum Konferencyjnego z zapleczem hotelowym.

Na dawnym zamkowym strychu, na który dziś można wyjechać windą, urządzono 24 pokoje, z których mogą korzystać 53 osoby. Ich atutem jest niepowtarzalny, królewski klimat połączony z udogodnieniami wynikającymi z nowoczesnych technologii i wysokiego standardu. W jednym ze skrzydeł mieści się sala konferencyjna na 260 osób, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny i prezentacyjny.Zamek jest obecnie ośrodkiem kultury i wielkich spotkań. Niepołomice to miasto z kilkusetletnią historią i niezwykłym potencjałem, który pozwala na ciągły rozwój. Oddalone zaledwie 25 km od Krakowa ujmuje swoją serdecznością i osobliwym urokiem.


następna »
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 24 lutego 2019
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
ZAMEK W NIEPOŁOMICACH
woj. małopolskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Zamek w Niepołomicach
Puszcza Niepołomicka
kościół
Rezerwat Żubrów
Ratusz
Klasztor Sióstr Benedyktynek
Kopiec Grunwaldzki
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone