Puszcza Białowieska: co warto o niej wiedzieć?

HomePolska

Puszcza Białowieska: co warto o niej wiedzieć?

Strategiczne podejście do zakładów bukmacherskich – maksymalizacja korzyści z zakładów bez ryzyka
Atrakcje Wielkiej Sowy

Jest ostatnim lasem pierwotnym na terenie Europy, któremu udało się przetrwać do naszych czasów oraz obszarem o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Puszcza Białowieska to najcenniejszy skarb, jakim może nas oczarować Podlasie, a wycieczki po jej terenie mogą się dla wielu osób okazać jedyną w swoim rodzaju przygodą. Co warto wiedzieć na temat tego lasu? Jakie czynniki mogą nas zachęcić do zaplanowania dłuższego wypoczynku na jego terenie?

Puszcza Białowieska zajmuje aż 1250 kilometrów kwadratowych, przy czym większość tego lasy leży już na terenie Białorusi. Polska posiada 580 kilometrów kwadratowych tej puszczy, przy czym jej najcenniejszy fragment objęty jest ochroną jako park narodowy. Dzisiejsza Puszcza Białowieska to nic innego, jak pozostałość po wielkich lasach litewskich. W XV wieku jej teren został wyodrębniony jako miejsce królewskich polowań, dzięki czemu ograniczono tu wycinkę drzew oraz działalność kłusowników. W czasach króla Zygmunta Starego niepowołane osoby nie mogły wchodzić na teren puszczy z bronią, a kłusownik mógł zostać ukarany nawet śmiercią. Dzięki temu Puszcza Białowieska przetrwała szczęśliwie do czasów I wojny światowej, i choć Niemcy prowadzili tu intensywną gospodarkę leśną, po zakończaniu działań wojennych ten kompleks leśny wciąż wzbudzał zachwyt i skutecznie przyciągał zainteresowanie miłośników przyrody. W 1921 roku, dzięki działalności profesora Władysława Szafera, utworzono tu rezerwat przyrody, który stał się zalążkiem przyszłego parku narodowego. Białowieski Park Narodowy powstał w 1932 roku, a w 1977 roku polską część Puszczy Białowieskiej wpisano na listę UNESCO. Po stronie białoruskiej działania ochronne podjęto znacznie później. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej powstał tam rezerwat łowiecki, w 1991 roku przemieniony w park narodowy.

Puszcza Białowieska to wyjątkowo atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika przyrody. Potężne drzewa, wśród których nie brak okazów o pomnikowych rozmiarach, nie są tu jedyną ciekawostką. Świerki, graby, dęby oraz sosny prezentują się wspaniale, warto tu jednak zwrócić uwagę na ciekawe gatunki traw, w gronie których wyróżnia się objęta ochroną turówka (zwana też jako żubrówka). Symbolem Puszczy Białowieskiej stały się potężne żubry, które wprawdzie wyginęły tu w 1919 roku, jednak dzięki podejmowanym od 1929 roku działaniom zostały przywrócone naturze. Od 1936 roku na trenie tego kompleksu leśnego hodowane są też koniki polskie, będące potomkami dzikich tarpanów. Wilki, rysie, liczne gatunki dzięciołów – oto kolejne zwierzęta, z jakimi można się spotkać w tym wielkim lesie.

Puszcza Białowieska to wspaniała przyroda oraz historia, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku. Do najważniejszych wydarzeń, jakie miały tu miejsce, zalicza się tzw. Konferencja Białowieska, w trakcie której zadecydowano o likwidacji ZSRR. O ciekawej historii tej części Podlasia przypominają też takie pamiątki, jak liczne zabytki architektury, które można podziwiać m.in. w Narewce oraz w Białowieży. Na terenie Puszczy Białowieskiej nie brak też kurhanów, wśród których nie brak pamiątek z VI wieku p.n.e. oraz takich, które pochodzą z XII stulecia. Wielkim zainteresowaniem wśród turystów odwiedzających tereny Puszczy Białowieskiej cieszy się też tzw. Miejsce Mocy, będące w istocie kamiennym kręgiem kultowym z czasów przedchrześcijańskich. Miejsce to odkryte zostało w latach 90-tych XX wieku i bardzo szybko stało się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Białowieży.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0