Atrakcje Wielkiej Sowy

HomePolska

Atrakcje Wielkiej Sowy

Bilety na pociąg- gdzie możemy je nabyć?
W tym miejscu na imprezie integracyjnej pojawi się cała Twoja firma.

Jedną z ciekawszych gór Sudetów jest najwyższy szczyt Gór Sowich, czyli Wielka Sowa. Ten liczący 1015 m. n. p. m. szczyt staje się coraz większą atrakcją turystyczną, ale jest także rajem dla sportowców i nie tylko.

Na szczyt można dostać się kilkoma szlakami, ale najbardziej uczęszczane są z Bielawy, Rzeczki i Przełęczy Walimskiej. W Rzeczce i na Przełęczy Walimskiej można zostawić za niewielką opłatą swój pojazd. Po drodze z Rzeczki można się także zatrzymać w dwóch schroniskach o wysokich standardach obsługi (Orzeł i Sowa).

Polana na szczycie góry jest idealnym miejscem na wypoczynek i piknik. Są tu przygotowane wiaty, ławki i miejsca na ognisko. Próżno jednak w okolicy szczytu szukać drewna do ogniska. Wszystko jest dokładnie wysprzątane. Można to drewno przynieść ze sobą, lub nabyć w sklepie z pamiątkami, który znajduje się w wieży widokowej. Jest to także miejsce, gdzie co rok wielu ludzi wita nowy rok i żegna stary. Na całej polanie pali się wtedy wiele ognisk, ludzie świętują, a w niedawno postawionej tu kapliczce odbywa się msza.

Szczyt Wielkiej Sowy jest doskonałym punktem widokowym. Z ponad stuletniej wieży widokowej widać stąd pobliskie pasma Sudetów (Góry Kamienne, Góry Wałbrzyskie), oraz Przedgórze Sudeckie ze Ślężą w tle. Przy dobrej pogodzie można dostrzec najwyższy budynek Wrocławia noszący dumną nazwę Sky Tower. Drugim punktem widokowym jest nieczynny stok narciarski, z którego doskonale widać Przedgórze Sudeckie, oraz Masyw Ślęży.

Odbywają się tu także liczne imprezy sportowe i pikniki. Największymi imprezami sportowymi są Maraton MTB startujący z Bielawy, Bieg na Wielką Sowę z metą na szczycie i startem w Harendzie w Ludwikowicach Kłodzkich, oraz Półmaraton Sowiogórski. Pikniki są organizowane przez społeczności okolicznych wsi.

Sama Wielka Sowa jest rajem dla sportowców. Poza szlakami po których można trenować biegi górskie, są także trasy MTB o różnych stopniach trudności. Poza tym przy wyjściu na szlak w Bielawie jest zbiornik wodny TKKF, który służy rekreacji, zarówno amatorom sportów pływackich, jak i amatorom sprzętu wodnego. Zimowymi atrakcjami góry są stoki narciarskie położone w Rzeczce u stóp Wielkiej Sowy. Jest także nadzieja na ponowne uruchomienie stoku narciarskiego ze szczytu w kierunku Przełęczy Walimskiej. Byłby to wtedy najdłuższy stok narciarski w okolicach.

Na Wielkiej Sowie zostały zainstalowane kamery. Służą one całodobowej transmisji online. Można ja zobaczyć na stronie internetowej Gminy Pieszyce.

Wielka Sowa jest także miejscem modlitwy. Poza mszą na szczycie w noc sylwestrową, jest także organizowana ekstremalna droga krzyżowa z Rozciszowa. Odbywa się ona zawsze w drugiej połowie Wielkiego postu. Eksteremalna jest raczej nie z powodu wpisu do ewidencji tego typu nabożeństw, ale z racji warunków, jakimi są błoto i śnieg.

Wielka Sowa rozwija się turystycznie, co jest w dużej części zasługą urzędników Gminy Pieszyce. Dzięki ich pomysłowości można z niecierpliwością czekać na kolejne atrakcje, jakie być może nam zrealizują w najbliższych latach

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0