Niezbędne wyposażenie na górskie wędrówki

HomePomysły

Niezbędne wyposażenie na górskie wędrówki

Jak urządzić pokój małego sportowca?
Ekstremalne dania Azji czy odważysz się ich skosztować?

Dla każdego kto lubi aktywnie spędzać czas wolny, wyjazd w góry jest wymarzonym miejscem. Wielogodzinne spacery, wędrówki po szlakach, wspinanie się na szczyty pasm górskich i podziwianie całego otoczenia jest niezapomnianym przeżyciem. Góry przyciągają ludzi w każdym wieku – od małych dzieci po osoby w starsze. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – swobodne chodzenie po dolinach, a dla tych odważniejszych wspinanie się po skałach. Czas spędzony w tych miejscach też jest zróżnicowany – od weekendu aż po cały urlop. Jeśli jesteś w gronie osób myślących o wyjeździe w góry pewnie zastanawiasz się co ze sobą zabrać, jakie wyposażenie okaże się niezbędne. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy zestawienie wszystkich koniecznych rzeczy jakie musisz mieć w górach.

Chroń się przed słońcem

By wypoczynek okazał się udany, a widoki niezwykłe, konieczne jest udanie się w góry podczas słonecznych dni. Trzeba jednak pamiętać, że wspinając się coraz wyżej promienie słoneczne oddziałują na nas coraz silniej. Im jesteśmy bliżej słońca, tym nasza skóra narażona jest bardziej na czynniki zewnętrzne. Brak ochrony doprowadzi do podrażnienia albo poparzeń. Koniecznie zabierz ze sobą olejki i balsamy do opalania. Nie tylko przed samym wyruszeniem na szlak, ale także podczas wędrowania regularnie smaruj odsłonięte części ciała narażone na promienie słoneczne. Zadbaj także o czapkę z daszkiem lub chustę, które ochronią twoją głowę. Nie zapomnij także o okularach przeciwsłonecznych dających ulgę twoim oczom od ciągłego wpatrywania się w jaskrawą oświetloną przyrodę.

Chroń się przed deszczem

Pogoda w górach jest czymś najmniej stabilnym. To, że wyruszając na szlak widać słońce i bezchmurne niebo nie oznacza, że tak będzie przez cały dzień. Niekiedy zdarza się, że wchodząc na szczyt pogoda załamuje się i ze słonecznej przeistacza się w deszczową z chmurami pokrywającymi całe niebo. Jak przygotować się na ewentualną możliwość zmiany warunków pogodowych? Zabierz ze sobą płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową i miej ją na stałe w wyposażeniu plecaka. Gdy zmieni się pogoda szybko ubierzesz kurtkę i nie zmokniesz, a także będziesz mógł kontynuować swoją wędrówkę.

Ubrania wielowarstwowe

Jak już wcześniej wspomnieliśmy pogoda w górach potrafi zaskoczyć. Kilka lub kilkanaście godzin spędzonych na szlaku sprawia, że trzeba być przygotowanym na każdą sytuację. Najlepszą opcją jest ubieranie się wielowarstwowo. Gdy będzie nam za gorąco możemy zdjąć bluzkę czy polar i zostać w samej podkoszulce. W momencie gdy zajdzie słońce na pewno przydadzą się cieplejsze ubrania. Kilka warstw ubrań na ciele przeciwdziała zimnym wieczorom lub wczesnym porankom. Miej przy sobie różne rodzaje ubrań i dostosowuj je do aktualnych warunków atmosferycznych.

Obuwie

Wędrowanie po szlakach górskich wymaga zakładania odpowiedniego rodzaju obuwia. Pewne jest, że nie mogą to być sandałki ani tenisówki. W takim obuwiu nie zajdziemy daleko. Ze względu na ukształtowanie terenu – nierówności, wystające kamienie, niekiedy przerywające szlaki strumienie powinniśmy wyposażyć się w buty trekkingowe. Warto zainwestować w obuwie i nie kupować tego najtańszego. Buty w góry muszą posiadać antypoślizgową podeszwę, zapewniać stabilizację kostki i być nieprzemakalne. Dodatkowo zadbajmy też o odpowiednie skarpetki, które posiadają dodatkowe warstwy specjalnego materiału na częściach naszych stóp narażonych na otarcia lub zdarcia skóry.

Jedzenie

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy schować do naszego plecaka powinna być woda i prowiant. Pokonywanie tras wiąże się z utratą sił. W górach odbywa się to zdecydowanie szybciej ponieważ występują liczne wzniesienia. Bez wody nasz organizm może się szybko odwodnić, a nasza przygoda w górach skończyć tragicznie. Wędrowanie po szlakach górskich wiąże się z zachowywaniem ciągłej koncentracji. Brak picia i jedzenia może zdecydowanie to utrudnić i sprawić że popełnimy błąd podczas chodzenia lub wspinania doprowadzając do powstania uszczerbku na zdrowiu. Warto planować trasy tak, by po drodze zajść do schroniska na ciepły posiłek.

Uwzględniając powyższe rady w swojej eskapadzie górskiej możesz liczyć na radosne i bezpieczne chwile spędzone w górach. Życzymy powodzenia w zdobywaniu kolejnych szczytów.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0