Jak przyspieszyć metabolizm?

HomeSport

Jak przyspieszyć metabolizm?

Trening na masę – co warto o nim wiedzieć?
Obstawianie meczy – jak działa?

Osoby z nadwagą często skarżą się na wolny metabolizm. Tempo metabolizmu zależy głównie od genetyki. Jednak styl życia jaki prowadzimy również wpływa na metabolizm. Na szczęście możemy podkręcić metabolizm, jeśli wprowadzimy w życie kilka zmian.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Metabolizm możemy przyspieszyć poprzez ćwiczenia fizyczne. Trening siłowy dostarczy naszym mięśniom bodźców do wzrostu. Z kolei większa ilość mięśni to większa ilość spalonych kalorii podczas wykonywania codziennych czynności. Warto również wykonywać interwały lub trening HIIT. Interwały polegają na tym, że wykonujemy dane ćwiczenie z dużą intensywnością, po czym przechodzimy do ćwiczenia o niskiej intensywności. Dla przykładu biegniemy w szybkim tempie przez minutę, a przez kolejną minutę truchtamy lub maszerujemy. Trening HIIT to trening interwałowy o wysokiej intensywności. Możemy wykonać trening obwodowy, który składa się z 8-12 różnych ćwiczeń. Najlepiej wykonać trening z wykorzystaniem masy własnego ciała. Ćwiczenia wykonujemy po sobie najlepiej bez przerwy. Między seriami możemy dać sobie minutę lub dwie na odpoczynek. Taki intensywny trening nie tylko dostarczy naszym mięśniom bodźca do wzrostu, ale również przyspieszy metabolizm na 48-72 godzin.

Odpowiednia dieta może również przyczynić się do przyspieszenia metabolizmu. Warto spożywać więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia. Zbyt duże porcje mogą spowalniać metabolizm. Zdecydowanie lepiej jeść 5 lekkich posiłków w ciągu dnia niż 2-3 duże posiłki. Kawa bez mleka i herbata zielona wpływają na podkręcenie metabolizmu. W kawie znajduje się kofeina, która wchodzi w skład wielu spalaczy tłuszczu. Ekstrakt z zielonej herbaty również znajdziemy w tego typu suplementach. Zarówno zielona herbata, jak i kawa pobudzają nasz organizm i przyspieszają metabolizm. Kolejną rzeczą są przyprawy takie jak pieprz cayenne, imbir, cynamon czy ostre papryczki. Są to naturalne termogeniki. Jak nazwa wskazuje podnoszą one nieznacznie temperaturę ciała, a także przyspieszają metabolizm. Wyższa temperatura przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Nie możemy zapominać o tym, że tarczyca w dużej mierze odpowiada za tempo metabolizmu. Musimy dostarczyć do naszego organizmu jod, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Warto zatem stosować np. sól jodowaną bądź suplementy z jodem.

Sen o odpowiedniej długości również pozytywnie wpływa na metabolizm. Kiedy jesteśmy niewyspani mamy mniej energii, i chętniej sięgamy po niezdrowe produkty, które z kolei są przyczyną nadwagi. Dieta wysokobiałkowa może skutecznie przyspieszyć metabolizm. To również dobry sposób na odchudzanie. Strawienie białka to dla naszego organizmu dużo większy wydatek energetyczny niż trawienie węglowodanów czy tłuszczy. Dodatkowo biało zwiększą uczucie sytości, co jest ważne w odchudzaniu. Wysokie spożycie białka obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za łaknienie. Dzięki temu nie będziemy podjadać między posiłkami. Picie wody jest bardzo ważne, jeśli chodzi o metabolizm. Wypicie dwóch szklanek wody może przyspieszyć metabolizm aż o 30%. Dziennie powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry wody, a w upalne dni więcej. Kwasy omega 3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy omega 3 stymulują utlenianie tłuszczu, co ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo powodują większe spalanie kalorii w ciągu dnia.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0