Rekreacyjna jazda na rolkach — co, powinien wiedzieć początkujący?

HomeSport

Rekreacyjna jazda na rolkach — co, powinien wiedzieć początkujący?

Jak wybrać odpowiednią piłkę tenisową dla dziecka?
Trening na masę – co warto o nim wiedzieć?

Długie, ciepłe dni sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Chodź co roku w sezonie letnim, królują rowery, dużą popularnością cieszą się również rolki. Niewątpliwie rekreacyjna jazda na rolkach, gwarantuje świetną zabawę, ale wymaga też załapania techniki i minimum wprawy. Zacząć należy od wybrania sprzętu, by następnie móc stawiać pierwsze kroki na szosach.

Jakie rolki powinien wybrać początkujący?

Do jazdy rekreacyjnej na rolkach przeznaczone są określone modele. Mowa o tych, które sprawdzają się na płaskie, równej powierzchni oraz do spokojnej jazdy. Bez względu na aspiracje, to właśnie od tych powinien zacząć początkujący. Takie modele charakteryzują się określoną specyfikacją. Istotny jest rodzaj kółek, który w tym przypadku powinien mieć średnicę pomiędzy 79-82 mm, a twardość określaną w przedziale 72A do 82A. Takie kółka mają wysoką odporność na ścieralność, dzięki czemu zapewniają bezpieczną jazdę po równej i twardej powierzchni. Kupując swoje pierwsze rolki, warto od razu zaopatrzyć się w ochraniacze.

Jak rozpocząć naukę jazdy na rolkach?

Istotny jest wybór miejsca! Powinno charakteryzować się sporą, wolną przestrzenią z płaską i twardą nawierzchnią. Nie powinno być też zbyt zatłoczone. Wszystko po to, byś czuł się komfortowo i mógł skupić na nauce jazy na rolkach. W pierwszej kolejności musisz załapać prawidłową postawę, która zapewni stabilizację. Lekko ugięte nogi w kolanach i pochylony tułów do przodu, pozwalają złapać balans. Naukę powinieneś zacząć od małych kroków, przy jak najmniejszym unoszeniu nóg. Warto przenosić ciężar ciała w stronę stopy, którą akurat stawiamy. Kolejnym elementem jest technika hamowania. Najłatwiejszą jest posługiwanie się plastikowym hamulcem zamontowanym w tylnej części jednej z rolek. Wystarczy przenieść na nią ciężar ciała. Musisz też wiedzieć, jak kontrolować tempo. Im szersze rozstawienie nóg (na kształt litery V) tym nabierasz większego tempa w czasie jazdy. Z kolei kierując, stopy do siebie (na kształt litery A) zmniejszasz tempo jazdy. Ostatni element do opanowania to skręcanie. Tu istotne jest balansowanie całym ciałem. W zależności od kierunku skrętu należy wysunąć do przodu, ugiętą w kolanie właściwą nogę (skręcają w prawo — prawą nogę, w lewo — lewą nogę). Jednocześnie należy wyprostować jedną rękę w kierunku strony skrętu, a drugą oprzeć na kolanie. Przyjęta postawa pozwoli utrzymać równowagę i obrać właściwy kierunek. Jeśli technika jazdy na rolkach jest już znana, należy solidnie ćwiczyć każdy element.

Jakie efekty daje jazda na rolkach?

Jak każda aktywność również jazda na rolkach, pozytywnie wpływa na naszą kondycję. Taka rekreacja pozwala się dotlenić i w przyjemny sposób zmęczyć, tym samym uwalania endorfiny. Czerpana satysfakcja to nie wszystko. Jazda na rolkach, świetnie wspiera utrzymanie szczupłej sylwetki. Podczas godzinnej jazdy można spalić nawet do 500 kcal. Nie da się też ukryć, że podczas tej aktywności, angażowanych do pracy jest wiele mięśni, dzięki czemu sylwetka zostaje wzmocniona. Szczególnie angażowane są mięśnie ud, pośladków, a także brzucha, pleców i rąk. Dzięki temu nogi stają się smuklejsze, a pupa podniesiona. Efektownie można się też pozbyć cellulitu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0