Czym jest redeployment i na czym polega?

HomePolska

Czym jest redeployment i na czym polega?

Atrakcje Wielkiej Sowy
Historia Ligi Mistrzów – jak powstały te rozgrywki?

Umiejętne zarządzanie pracownikami stanowi jeden z filarów funkcjonowania nowoczesnych przedsiębiorstw. Osoby, które stoją przed koniecznością reorganizacji firmy, a jednocześnie nie chcą utracić wartościowych pracowników, mogą zdecydować się na redeployment. To prosty i opłacalny we wdrożeniu proces, który na polskim rynku pracy wciąż pozostaje pewną nowością. Na czym dokładnie polega?

Czym jest redeployment?

Redeployment to jedna z usług oferowanych przez firmę LHH Polska. Wydawać by się mogło, że to to skomplikowane pojęcie, jednak w rzeczywistości to nic innego jak przesunięcie osoby zatrudnionej na inne stanowisko – wciąż w ramach tej samej firmy.

Redeployment jest więc określeniem używanym w odniesieniu do procesu wewnętrznej mobilności przedsiębiorstw, co pozwala w pełni wykorzystać predyspozycje i kompetencje wartościowych pracowników w sytuacji, kiedy ich stanowiska są zagrożone na skutek reorganizacji.

Oczywiście, pracownik powinien być poinformowany o zachodzącej zmianie i musi wyrazić na nią zgodę. Bardzo ważne, aby nowe stanowisko było dopasowane do jego potencjału i nie wybiegało poza posiadane kwalifikacje i kompetencje.

Redeployment – dlaczego warto go stosować?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że redeployment tworzy bardzo atrakcyjne możliwości dla pracodawców. Przede wszystkim, dzięki niemu mogą zatrzymać w firmie wartościowe osoby, nawet w sytuacji, kiedy ich stanowiska zagrożone są likwidacją.

Umożliwi również analizę potencjału zespołu pracowniczego oraz jego ciągły rozwój. Stanowi także doskonałą okazję do szczegółowej analizy kwalifikacji zatrudnionych pracowników oraz sposobów ich wykorzystywania. Zdarzają się sytuacje, że wewnętrzna rekrutacja ujawnia potencjał pracowników, który do tej pory pozostawał ukryty.

Nie ma co ukrywać – konieczne zwolnienia stanowią spore wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Redeployment to rozwiązanie, które stanowi dla nich atrakcyjną alternatywę, a przy okazji – pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Redukuje straty społeczne oraz koszty finansowe, które zawsze pojawiają się przy restrukturyzacji.

Redeployment – szansa dla pracownika

Nie ma co ukrywać – przeniesienie na inne stanowisko w obrębie tej samej firmy może być rozwiązaniem korzystnym również dla pracownika. Zmiana zakresu obowiązków pozwala uniknąć wypalenia zawodowego, co przekłada się na zwiększone zaangażowanie i poprawę efektywności pracy.

Pracownik, który dobrze zna daną firmę, a także posiada niezbędne kwalifikacje, na pewno doskonale sprawdzi się w nowej roli. Dodatkowo, nie musi poświęcać czasu i energii na poszukiwanie nowej pracy, co także ma ogromne znaczenie.

Czy redeployment ma wady?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pomimo iż redeployment uznawany jest za bardzo opłacalne zjawisko, związane są z nim pewne zagrożenia. Zdarza się, że pracownik zupełnie nie sprawdza się na nowym stanowisku, ma obniżoną motywację bądź też decyduje się na poszukiwanie pracy w innej firmie. Aby obniżyć ryzyko związane z redeploymentem można zdecydować się na zaangażowanie firmy z branży doradztwa personalnego.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0