Tutaj jesteś: Strona główna Archiwum wiadomości
Ustaw jako stronę startową
Menu

Świnoujście - kraina 44 wysp (atrakcje

Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)

Falochron zachodni
Plaża
Plaża - widok z lotu ptaka (fot. A.Jackowski)
Promenada
(fot. WRM)
ul. Boh. Września
Fort Anioła (fot. K.Kasperska)
 
Wieża (fot. B.Dąbrowski)
Świnoujście
- kraina 44 wysp
 
Jedyne miasto w Polsce, położone na kilkudziesięciu wyspach (stąd potoczna nazwa „Kraina 44 Wysp”), otoczone wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i cieśniny Świna.Trzy największe wyspy – Uznam, Wolin i Karsibór są zamieszkane. Każda z nich posiada jednak niepowtarzalny charakter. Wyspa Uznam (którą dzielimy z Niemcami) to centrum administracyjne, dzielnica uzdrowiskowa i wyjątkowa plaża. Na wyspie Wolin dominującą rolę odgrywa gospodarka morska; natomiast wyspa Karsibór - to zielona ostoja ciszy i spokoju.
 
Świnoujście to jeden z ważniejszych nad Bałtykiem, ośrodków turystyczno - uzdrowiskowych, a jednocześnie znaczący ośrodek gospodarki morskiej.

Dzięki swoim walorom naturalnym i atrakcjom turystycznym, co roku tysiące turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy wybiera Świnoujście na miejsce swojego wypoczynku. Przyciągają ich doskonałe warunki klimatyczne, sprzyjające zarówno rekreacji, jak i leczeniu, wyspiarskie położenie, bogactwo przyrody, najcieplejsze kąpielisko na polskim wybrzeżu o temperaturze wody osiągającej 23ºC.

Świnoujska plaża z drobnym, złocistym piaskiem, najdłuższa i najszersza nad Bałtykiem czterokrotnie wyróżniona została międzynarodowym certyfikatem jakości - „Błękitna Flaga”. Atutem jest również dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Plaża

Wyspy zdrowia i urody

Przez cały rok, głównie poza sezonem, w mieście przebywają licznie kuracjusze. Naturalne złoża borowin i solanek, nowoczesna baza zabiegowa oraz wykwalifikowana kadra umożliwiają skuteczne leczenie wielu schorzeń m.in. narządów ruchu, układu oddechowego, kręgosłupa. Uzdrowisko od lat specjalizuje się w leczeniu chorób z zakresu endokrynologii, kardiologii, dermatologii. W szerokiej ofercie zabiegów szczególnie polecane są te wykorzystujące naturalne złoża solanek i borowin.

Coraz bogatsza jest oferta ośrodków wypoczynkowych, hoteli posiadających w swojej ofercie pakiety zabiegów odnowy biologicznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i kosmetyków znanych firm. W Świnoujściu nie tylko się leczy, ale również odzyskuje siły i energię. 

'Swarożyc' (fot. J.Arsoba)
Plaża (fot. A.Welber)

Wyspy kultury

Pobyt turystom, w szczególności w sezonie letnim, urozmaicają liczne imprezy kulturalne, wśród których wymienić należy doroczne obchody „Dni Morza”, Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej, odbywający się nieustannie od 1966 roku, czy Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, podczas którego posłuchać można najlepszych polskich wykonawców muzyki szantowej.

Dużym powodzeniem cieszą się koncerty organowe, Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej „Lato nad Świną” czy polsko-niemiecki Uznamski Festiwal Muzyki oraz spotkania jazzowe. Muszla koncertowa na promenadzie codziennie zaprasza na koncerty, animacje kulturalne dla dzieci. Jak przystało na miejscowość nadmorską, można uczestniczyć w licznych regatach, zawodach wędkarskich, rozgrywkach plażowych w piłce siatkowej i nożnej.

Baltic Lady
Muszla koncertowa
Sail Świnoujście
Transgraniczne położenie Świnoujścia stanowi jego niezaprzeczalny atut. Od wejścia Polski do układu z Schengen i otwarcia granic dla ruchu samochodowego na wyspie Uznam znacznie wzrosła dostępność Świnoujścia od strony Niemiec. W 2008 roku uruchomione zostało połączenie kolejowe z niemiecką częścią wyspy Uznam (Uznamska Kolejka Uzdrowiskowa zatrzymuje się prawie w centrum miasta). Od kilku lat działa również polsko-niemiecka linia autobusowa. Dodatkową atrakcją są połączenia promowe ze Skandynawią (Ystad, Bornholm, Kopenhaga). W pobliżu znajdują się dwa porty lotnicze – Goleniów (oddalony o około 60 km) i Heringsdorf (Niemcy) – 12 km od miasta.

 
Plaża (fot. D.Szysz)
Stacja UBB
Promenada (fot. T.Ambroszczyk)
 
Zachód przy wiatraku

Aktywne wyspy

Miłośników turystyki rowerowej zainteresuje z pewnością ponad stukilometrowa, rozbudowana sieć szlaków rowerowych biegnących po polskiej i niemieckiej części regionu. Na miejscu są liczne wypożyczalnie rowerów.

Szlaki piesze m.in. plażą do Międzyzdrojów, ścieżki edukacyjne: przyrodnicza – biegnąca pośród największej paproci – długosza królewskiego i fortyfikacyjna po XIX - wiecznych obiektach militarnych zachęcają do pieszych wędrówek.
Trasa rowerowa
« powrót
Witamy
Wtorek, 11 grudnia 2018
Zobacz
Reklama:

Czy wiesz że?
Akademia Animacji dla Dzieci to nowe miejsce w Polanicy-Zdroju przy Letnim Torze Saneczkowym, gdzie dzieci mogą się bawić, uczyć i rozwijać. Tu możesz zostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanej kadry i oddać się relaksowi w strefie Party Grill. W Akademii Animacji znajdują się: park linowy, rowerowy tor przeszkód, plac zabaw, batuty, dżungla - kulki, klocki Lego, sala kinowa, kolorowy pokój urodzinowy, kącik plastyczno - edukacyjny, wiele gier, puzzli, zabawek. Odbywają się tam zajęcia dydaktyczne i zabawy integracyjne oraz mini - disco. Całość mieści się przy ul. Bystrzyckiej.

***
Zamek Książ w Wałbrzychu: Największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci co wielkości w Polsce. Majestatyczny kolos zbudowany na skale, bajecznie wtopiony w Książański Park Krajobrazowy. Leży w północnej części miasta nad doliną Pełcznicy na wysokości około 395 m n.p.m.
Linki
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone