Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gorlice
Ośrodek Wczasowy nad morzem (Dźwirzyno)
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Rogowo
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Sport w Gminie Rogowo
 
Gmina Rogowo od dziesięcioleci kojarzona jest ze sportem – przede wszystkim z hokejem na trawie. Wskazuje na to chociażby fragment z książki Andrzeja Kuczyńskiego „Święta gra azjatyckich magów” w którym pisze: „Dużą wieś Rogowo na Pałukach, czyli na styku między Wielkopolską a Bydgoskim, nawet ludzie słabo zorientowani w sprawach sportu, znają jako silnie związaną z hokejem na trawie. Gdy urodzi się w niej niemowlę płci męskiej, często wiesza się mu nad kołyską hokejową laskę. Ot tak, na wszelki wypadek, aby mu nie przyszło do głowy uprawiać innej dyscypliny sportu i aby wyjechał gdy dorośnie, w szeroki świat reprezentując Polskę i Rogowo.”

W hokeja na trawie w Rogowie sportowcy grają od 1950 roku. Jednakże Wiejski Klub Sportowy powstał trzy lata przed powołaniem sekcji hokeja na trawie w 1947 roku. Jego założycielem, trenerem a jednocześnie wieloletnim działaczem był Klemens Maciaszczyk. Sekcja hokeja na trawie od pierwszych chwil powstania odnosiła wiele sukcesów. W 1953
i 1954 roku drużyna zdobyła tytuł Mistrza Pomorza, w 1955 roku tytuł piątego wicemistrza Polski. W 1963 roku, po wytrwałej i systematycznej pracy trenera Klemensa Maciaszczyka
i wszystkich zawodników, seniorzy zdobyli awans do pierwszej ligi. W 1982 roku drużyna
z Rogowa wywalczyła Puchar Polski i wielki kryształowy puchar przechodni. W tym samym czasie znaczące sukcesy zdobyła także drużyna Juniorów, która dwukrotnie wywalczyła tytuł mistrza Polski, trzykrotnie wicemistrza i sześć razy plasowała się na trzecim miejscu. W 2003 roku po kilku próbach utworzenia zespołu żeńskiego powstała drużyna dziewcząt, która nadal się rozwija.

Lata 2006 – 2011 to pasmo sukcesów na arenie ogólnopolskiej drużyn juniorskich LKS Rogowo, zarówno chłopców jak i dziewcząt. W sumie drużyny LKS zdobyły 34 medale na otwartych boiskach (8 złotych, 9 srebrnych i 17 brązowych ) oraz 6 medali w hali (1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe).

Zawodnicy z Rogowa mieli także zaszczyt reprezentowania barw narodowych na Igrzyskach olimpijskich. Byli to:
- Włodzimierz Stanisławski - MOSKWA 1980
- Zbigniew Rachwalski - MOSKWA 1980
- Andrzej Mikina - MOSKWA 1980
- Danuta Stanisławska – Dembna - MOSKWA 1980
- Zbigniew Juszczak - Sydney 2000

Nominację olimpijską na Igrzyska w Moskwie otrzymali również: Zbigniew Lachowicz i Wiesław Stanisławski, wchodzili oni w skład olimpijskiej ekipy hokeistów, lecz byli zawodnikami rezerwowymi.

Poza Ludowym Klubem Sportowym na terenie gminy, ściśle związany z hokejem, działa także Uczniowski Klub Sportowy przy ZPS w Rogowie, który organizuje Międzynarodowy Turniej Minihokeja na Trawie Dziewcząt oraz Klub Hokejowy Old – Boys Rogowo. W 2011 roku w nowo wybudowanej hali sportowej w Rogowie odbyły się Mistrzostwa Polski Drużyn Old Boy’s w hokeju.

Ponadto na terenie Gminy Rogowo o rozwój fizyczny dzieci i młodzieży dba Ludowy Zespół Sportowy w Grochowiskach Księżych, w którym główną uprawianą dyscypliną jest piłka nożna. Zespół istnieje od 2000 roku, w 2011 roku, po 10 sezonach gry w B klasie zdobył awans do A klasy ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce.

Założycielem zespołu była grupa sympatyków piłki nożnej pochodząca z Grochowisk Księżych. Przez cały okres istnienia klub szkolił młodzież, a w 2011 roku utworzył drużynę „Trampkarzy”, która bierze udział w wojewódzkiej lidze piłki nożnej.

LZS Grochowiska Księże od 7 lat organizuje Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Rogowo oraz inne imprezy okolicznościowe poprzez które integruje środowisko sportowe gminy oraz mieszkańców pobliskich miejscowości.
« poprzednia
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 22 lutego 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
SPORT W GMINIE ROGOWO
woj. kujawsko-pomorskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Park Dinozaurów „Zaurolandia”
Niezwykła przyroda Gminy Rogowo
Liczne jeziora
Kościół Parafialny pw. Św. Doroty
Mauzoleum rodziny Schedlin – Czarlińskich
Kościół Filialny pw. Św. Katarzyny w Skórkach
Kościół Parafialny pw. Św. Mateusza w Lubczu
Kościoł pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Gościeszynie
Dwór w Grochowiskach Szlacheckich
Imprezy cykliczne odbywające się na terenie Gminy Rogowo
Sport w Gminie Rogowo
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone