Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Tomaszów Mazowiecki
Hotel Magdalenka Kruszwica - tanie noclegi!
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kraków
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Rynek Główny

Rynek Główny

Rynek Główny nocą

Największy średniowieczny plac Europy ma wymiary 200 m na 200 m. Do dziś zachował swój autentyczny układ architektoniczno-urbanistyczny. W 2005 roku krakowski Rynek zajął pierwsze miejsce w pierwszym globalnym rankingu „Najlepszych Rynków Świata” organizacji Project for Public Spaces, która od 30 lat prowadzi działania na rzecz rewitalizacji miejskich przestrzeni publicznych.


Sukiennice

Rynek Główny i sieć ulic wytyczone zostały w roku 1257 podczas lokacji miasta na prawie magdeburskim. Do dziś przetrwały usytuowane na nim centralnie Sukiennice (pierwotnie miejsce handlu, a od ponad stu lat także główna siedziba, a potem jeden z Oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie),


Widok na Sukiennice

Sukiennice

malutki kościółek św. Wojciecha  (miejsce ważnych odkryć archeologicznych),

kościółek św. Wojciecha

samotna wieża wyburzonego w XIX w. ratusza i oczywiście kościół Mariacki – jeden z symboli Krakowa – z wyrastającymi ponad centrum strzelistymi wieżami. Tutaj dzieło swego życia – monumentalny ołtarz przyciągający codziennie tysiące turystów – stworzył norymberski mistrz Wit Stwosz.

kościół Mariacki nocą


Z Rynkiem wiąże się część krakowskich legend i wiele wydarzeń historycznych.

Do nich nawiązuje np. hejnał grany co godzinę z jednej z wież mariackich, czerwcowy pochód Lajkonika, intronizacja Króla Kurkowego czy grudniowy konkurs szopek.


Lajkonik
Wieża Ratuszowa

Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Międzyna- rodowe Centrum Kultury, liczne sklepy, restauracje, puby.

Warto zwrócić uwagę na frontony, portale, okna i dachy kamienic. We wnętrzach nietrudno trafić na świetnie zachowane bądź pieczołowicie odtworzone detale architektoniczne.

Kościół Św. Wojciecha


Rynek jest miejscem spotkań – letnich festiwali, koncertów, targów, prezentacji i zabawy sylwestrowej. Krakowianie umawiają się często „pod Adasiem”, czyli pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Do zatrzymania się zachęca otaczający plac wianuszek kawiarnianych i restauracyjnych ogródków.

Niektóre działają niemal cały rok, z
 krótką przerwą w okresie najostrzejszych mrozów, od rana do późnego wieczora.

Zimą bywalcy przenoszą się do charakterystycznych dla centrum Krakowa piwnic, gdzie dodatkowo można wysłuchać koncertu – z reguły jazzowego, bo też i zasłużył sobie Kraków na miano stolicy polskiego jazzu. Kwitnie tu również wieczorno-nocne życie klubowe – jesteśmy przecież w mieście ponad  200 000 studentów.następna »
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
RYNEK GŁÓWNY
woj. małopolskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Rynek Główny
Stare Miasto
Wawel
Dzielnica KAZIMIERZ
Nowa Huta
Kościół Mariacki
Kościółek św. Wojciecha
Synagoga Stara
Barbakan
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone