Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Noclegi nad morzem - Grzybowo
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Częstochowa
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Atrakcje turystyczne i kulturalne

Rowerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej fot. Jacęty Dędek

Wypoczynek na Jurze fot. Tomasz Gębuś

Spływ kajakowy rzeką Wartą fot. Adam Markowski

Częstochowa ma do zaoferowania wiele turystycznych i kulturalnych atrakcji. Zainteresowani zabytkami i kulturą sakralną powinni obejrzeć bogate zbiory Klasztoru Jasnogórskiego z Kaplicą Matki Bożej, Bazyliką Jasnogórską, Skarbcem, Kaplicą Pamięci Narodu, Salą Rycerską, Muzeum 600-lecia, Bastionem św. Rocha czy niezwykłą „Golgotą Jasnogórską” pędzla Jerzego Dudy–Gracza.

Widok na jasnogórski klasztor fot. Zbigniew Burda

W sięgającym swą historią XIV wieku kompleksie klasztornym Ojców Paulinów mieści się także jedna z najwyższych w kraju wieża z tarasem widokowym.

Panorama miasta jasnogórskiej wieży fot. Zbigniew Burda

W pamiątkowej księdze Biblioteki Jasnogórskiej można odnaleźć m.in. wpisy goszczących tu Radziwiłłów, cara Mikołaja I, Józefa Piłsudskiego Johna F. Kennedy’ego, Karola Wojtyły a nawet… Adolfa Hitlera. Muzeum 600-lecia dokumentuje m.in. historię zakonu, klasztoru i kult obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Można w nim obejrzeć rzemiosło artystyczne, instrumenty muzyczne, dary ofiarowane przez więźniów obozów koncentracyjnych i internowanych w czasie stanu wojennego.

Z kolei Bastion Świętego Rocha to skarbnica militariów i pa- miątek zrywów narodowych. Umieszczona w nim z makieta „Panorama oblężenia klasztoru jasnogórskiego” próbuje przybliżyć słynną obronę Jasnej Góry przed wojskami szwedzkimi.

Nie brakuje także innych, wartych odwiedzenia miejsc - miejskich zabytków, muzeów, galerii, teatru, czy nowoczesnego planetarium. W Częstochowie znajdą coś dla siebie miłośnicy kultury wysokiej i alternatywnej, osoby zainteresowane historią, malarstwem, rzeźbą i muzyką, a także zabytkami techniki.


Widok na jasnogórski klasztor fot. Janusz Stępień

Galeria Dobrej Sztuki nocą fot. Adam Markowski

III Aleja Najświętszej Maryi Panny z lotu ptaka fot. Zbigniew Burda

Przez cały rok, w zabytkowym Ratuszu i innych obiektach Muzeum Częstochowskiego, w Miejskiej Galerii Sztuki przy reprezentacyjnej Alei Najświętszej Maryi Panny, Galerii Malarstwa i Rzeźby, Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” oraz w będących częścią Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki Muzeach - Historii Kolei, Produkcji Zapałek i Kopalnictwa Rud Żelaza, prezentowane są najróżniejsze wystawy stałe i czasowe.

Ratusz Miejski wieczorową porą fot. Adam Markowski

Park im. Stanisława Staszica fot. Wojciech Sowula

Altana w Parku im. Stanisława Staszica: miejsce koncertów i występów fot. Wojciech Sowula

Cenne cmentarzysko kultury łużyckiej w Rezerwacie Archeologicznym, niepowtarzalny zbiór pamiątek po wybitnej poetce Halinie Poświatowskiej, częstochowskie judaica z jednym z największych w kraju Kirkutów, kolekcje dzieł Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Tadeusza Kantora i innych znanych polskich artystów - to tylko niektóre elementy budujące różnorodny charakter miasta, w którym odbywają się ponadto różnorodne imprezy plenerowe, konkursy, przeglądy i festiwale.

Koncert zespołu T.Love z okazji Dni Częstochowy fot. Zbigniew Burda

Ławeczka Haliny Poświatowskiej,częstochowskiej poetki i pisarki fot. Adam Markowski

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, najsłynniejsze w kraju Dożynki Jasnogórskie, Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, Festiwal Jazz Spring, Międzynarodowe Biennale Miniatury, Triennale Sztuki „Sacrum” czy Noc Kulturalna, to prestiżowe częstochowskie imprezy, będące kulturalną wizytówką miasta. 
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” fot. Adam Markowski

Spacerując III Aleją warto zatrzymać się przy odnowionym częstochowskim Ratuszu na Placu Biegańskiego i wejść na jego wieżę, która wielu kojarzy się z latarnią morską, a dochodząc do Starego Rynku zerknąć na nieliczne domy ocalałe z dawnego żydowskiego getta i odwiedzić wzniesiony między Starym Rynkiem a Placem Biegańskiego kościół najstarszej częstochowskiej parafii - św. Zygmunta.

Świątynia, podobnie jak usytuowane w centrum miasta i w okolicy centrum kościoły św. Andrzeja i Barbary (z „Cudownym Źródełkiem”), św. Jakuba (przemianowany z cerkwi), Najświętszego Imienia Marii, Archikatedra św. Rodziny (jeden z największych kościołów neogotyckich w Europie) - to – obok Jasnej Góry - najważniejsze częstochowskie zabytki sakralne.


Park Miniatur Sakralnych fot. Łukasz Stacherczak
Galeria Dobrej Sztuki nocą (fot. Adam Markowski)

III Aleja Najświętszej Maryi Panny: deptak i miejsce wypoczynku częstochowian (fot. Wojciech Sowula)

Centrum Częstochowy wieczorową porą (fot. Zbigniew Burda)

Cenne są też zabytki techniki – Muzeum Produkcji Zapałek  z działającą ciągle starą linią technologiczną, sprzęt kolejowy z czasów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej eksponowany w Muzeum Historii Kolei czy replika Kopalni Rud Żelaza w podjasnogórskich parkach przywołująca nieodległe czasy działania wielu takich kopalni w okolicach Częstochowy.

Częstochowa to spory ośrodek kultury, związanej zarówno z sacrum, jak i profanum. Podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej ,,Gaude Mater” prezentują się tu zespoły i grupy artystyczne z różnych kręgów kulturowych i religijnych.

W cykliczne Noce Kulturalne miasto – zwłaszcza młode pokolenie - bawi się do białego rana. Czynne są muzea, galerie, kluby, odbywają się specjalne pokazy filmowe, spektakle, koncerty. Najzdolniejsi wokaliści prezentują swoje talenty na dorocznym Festiwalu Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik „Kalinowe noce, kalinowe dni”.

Z kolei na letni Festiwal Sztuki Kulinarnej „Aleja dobrego smaku” przyjeżdżają najsłynniejsi polscy kucharze, z którymi można gotować i degustować potrawy różnych kuchni świata. Rzesze publiczności przyciągają m.in. Dni Częstochowy, czy Dożynki Jasnogórskie – najsłynniejsze w Polsce, tradycyjne święto rolników, połączone z Krajową Wystawą Rolniczą.

Jest w Częstochowie Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana, Jazz Spring Festival, Festiwal Blue Blues, Reggae Day Festival, Country nad Wartą, Festiwal Teatrów Ogródkowych i przegląd teatralnych przedstawień istotnych „Przez Dotyk”, jest Gwiazdkowa Aleja i Święto Palmy Wielkanocnej, Europejskie Dni Kultury Ludowej i folklorystyczny festiwal „Z daleka i bliska”.

Różne rodzaje muzyki „na żywo” serwują muzyczne kluby i puby zlokalizowane nie tylko w centrum miasta. 
 

Muzeum Kopalnictwa Rud fot. Adam Markowski
następna »
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 23 października 2017
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
ATRAKCJE TURYSTYCZNE I KULTURALNE
Częstochowa
woj. śląskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Atrakcje turystyczne i kulturalne
Jasna Góra
Kaplica Matki Bożej
Sala Rycerska
Wały
Wieża (Jasna Góra)
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Parki podjasnogórskie
Aleje Najświętszej Maryi Panny
Kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi
Ratusz
Kościół św. Zygmunta
Archikatedra św. Rodziny
Kościół i cmentarz św. Rocha i św. Sebastiana
Kościół św Jakuba
Plac Daszyńskiego
Stary Rynek
Złota Góra (Park Miniatur Sakralnych )
MOSIR w Częstochowie
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone