Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kórnik
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Rajcza
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Atrakcje przyrodnicze

ogólny widok Gminy Rajcza

Gmina Rajcza położona jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, który utworzono w 1986 roku. Jest to najstarszy park krajobrazowy w polskich Karpatach. Powstał w celu szczególnej ochrony wartości przyrodniczych, fizjograficzno-krajobrazowych oraz kulturalnych Beskidu Żywieckiego.

Podstawowym jego założeniem jest zachowanie obszarów mało zdegradowanych oraz umiejętne i racjonalne łączenie funkcji ochronnych z gospodarczymi. Najcenniejszymi elementami parku są lasy.

Na terenie naszej gminy utworzone zostały także 3 rezerwaty przyrody, które chronią szczególnie cenne tereny parku w celu zachowania resztek prastarej Puszczy Karpackiej:

- „Butorza” – utworzony w 1961 roku o powierzchni 30,68 ha. Utworzony został dla ochrony dolnoreglowego drzewostanu świerkowego na północnych stokach Rachowca, na wysokości 600 – 700 m n.p.m. Wiele świerków osiąga 35 metrów wysokości i około 50 cm pierśnicy. Strome stoki i dno parowu w centrum rezerwatu pokrywa zespół buczyny karpackiej z dorodnymi okazami jaworów.

- „Śrubita” – utworzony w 1957 r, o powierzchni 24,99 ha. Jest to rezerwat z ponad 200 –letnim, naturalnym drzewostanem świerkowo – bukowo – jodłowym w dolnym reglu. Położony jest na północno – zachodnim stoku góry Bugaj w grupie Wielkiej Rajczy.

-„Dziobaki” – utworzony w 1995 o powierzchni 13,06 na północnych stokach Rycerzowej. Zlokalizowany jest na wysokości 950 – 1200 m n.p.m. Jego głównym walorem przyrodniczym jest 200 – letni bór świerkowo – bukowo – jodłowy oraz fragment bagiennej olszyny górskiej w dolnej części rezerwatu.

Przez teren gminy Rajcza przechodzą także dwie ścieżki dydaktyczno – przyrodnicze

- Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna Dolina Nickuliny. Trasa ścieżki rozpoczyna się na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rajczy Nickulinie, skąd prowadzi na odcinku około 3 km w górę potoku Nickulina. Na ścieżce wyznaczono przystanki o tematyce dzięki której poznamy budowę i funkcjonowanie lasu, tradycyjne budownictwo, środowisko łąk i pastwisk oraz potok górski.

- Ścieżka dydaktyczna „Masyw Wielkiej Raczy – biegnie ona w terenie będącym najbardziej dziką częścią Beskidów. Trasa rozpoczyna się w Soli, przecina dolinę Rycerki i prowadzi na szczyt Praszywki Dużej. Następnie mijając rezerwat „Śrubita”, dochodzi do schroniska PTTK na Wielkiej Raczy, skąd schodzi do Rycerki Koloni. Długość trasy wynosi ok. 30 km, a czas jej przejścia to 8 – 8.5 godz. Wyznaczonych zostało 10 przystanków które pokazują nam piękno dzikiej przyrody Beskidów oraz historię i tradycję tego regionu.
« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 16 sierpnia 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
ATRAKCJE PRZYRODNICZE
Rajcza
woj. śląskie

Galeria zdjęć:

Wybierz atrakcje:
Szlaki turystyczne Gminy Rajcza
Szlaki Papieskie w Gminie Rajcza
Trasy turystyki konnej
Trasy rowerowe
Wyciągi narciarskie znajdujące się w gminie Rajcza
Atrakcje przyrodnicze
Atrakcje kulturalne
Sanktuarium Matki Boskiej Kazimierzowskiej w Rajczy
Zespół Pałacowo Parkowy
Cmentarz Parafialny w Rajczy
Zabytkowa Dzwonnica w Soli
Źródła solankowe w Soli
Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej
Pomnik kpt. Zbigniewa Plewy
Obelisk Waleriana Burzi
Tablice pamiątkowe
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone