Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ostrów Wielkopolski
Agroturystyka k. Mrągowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Białystok Wielu Kultur


Cerkiew katedralna św. Mikołaja Cudotwórcy

Białystok to miasto wielu narodowości, języków, religii, tradycji i smaków. Aby podkreślić walory wielokulturowego miasta, w maju 2011 r. odbyła się inauguracja czterech nowych szlaków turystycznych.

Wśród nich znajdują się wspomniane już: Szlak rodu Branickich, Szlak białostockich fabrykantów, a także Szlak architektury drewnianej oraz Szlak białostockich świątyń.

Kościół św. Rocha

Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP

Obecnie wieloreligijność Białegostoku jest nadal żywa i bezdyskusyjna, a liczby mówią same za siebie. Trzydzieści pięć kościołów katolickich, jedenaście cerkwi, dwa domy modlitw muzułmanów, kościoły protestanckie, związek buddyjski, cztery sale świadków Jehowy.

Tę różnorodność podkreśla Szlak białostockich świątyń, na którym znajduje się 9 budowli sakralnych, a wśród nich m.in.: największa świątynia prawosławna w Polsce – cerkiew św. Ducha (ul. Antoniuk Fabryczny 13), Dom Modlitwy muzułmanów znajdujący się przy ul. Piastowskiej 13F, Synagoga Cytronów (obecnie mieści się tu Galeria im. Sleńdzińskich – ul. Waryńskiego 24a), czy też kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika / dawna kircha (ul.Warszawska 46a).


Cerkiew ŚW. Ducha

Białystok to także urok drewnianej architektury. Niegdyś dominowała, dziś walczy o przetrwanie z siłą betonu, szkła i stali. Mimo to Białystok jest miastem, w którym piękno zaklęte jest w drewnie. Pozostałości architektury drewnianej to wspomnienie XIX i XX wieku.

Do dziś najwięcej śladów tamtych czasów możemy dostrzec na Bojarach oraz dawnej dzielnicy żydowskiej Chanajki. Pojedyncze budynki drewniane rozsiane są jednak po różnych zakątkach miasta.

Na Szlaku architektury drewnianej znajdziemy między innymi: najstarszy zachowany budynek mieszkalny z 1848 roku znajdujący się na ul.   Słonimskiej 10, Kwartał Ryszarda Kaczorowskiego przy ul. Mazowieckiej, gdzie urodził się ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, czy też Willę gen. Von Driesena – jedyny w Białymstoku zachowany przykład drewnianej, miejskiej siedziby rezydencjalnej (obecnie mieści się tu Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17).Willa gen. Von Driesena

Białystok w XIX i na początku XX wieku był włókienniczym imperium, a majątki i sukcesy białostockich fabrykantów były naprawdę imponujące.

Na historii fabrykanckiej prosperity Białegostoku, na ludziach i ich sukcesach – zapisanych w pozostałościach po zakładach, pałacach i dworkach – rezydencjach, które przetrwały do dziś, skupia się Szlak białostockich fabrykantów.

Trasa oprowadza, między innymi, po: Pałacyku Beckera (ul. Świętojańska 15), Pałacu Tryllingów (ul. Warszawska 7), Pałacu Lubomirskich (ul. Dojlidy Fabryczne 26, a także Starej Elektrowni mieszczącej się przy ul. Elektrycznej 13, czy Kamienicy Moesa – ul. Św. Rocha 3.


Pałacyk Beckera

Układ głównych arterii komunikacyjnych i charakter architektoniczny centrum Białegostoku zawdzięczamy wytyczonym w XVIII wieku traktom i wzniesionym budowlom.

W mieście rezydował wtedy jeden z najbardziej wpływowych ludzi w kraju – Jan Klemens Branicki.

Ród Branickich herbu Gryf władał Białymstokiem już od trzech pokoleń, kiedy Jan Klemens Branicki,   hetman wielki koronny, pojął Izabelę z Poniatowskich za żonę. Ta para nadała niepowtarzalny charakter miastu. Pałac Branickich, Pałacyk Gościnny, Ratusz, Kościół Farny – to część atrakcji i tym samym wizytówek stolicy Podlasia, znajdujących się na Szlaku rodu Branickich.

Więcej informacji o szlakach turystycznych na stronie: www.odkryj.bialystok.pl

PaŁacyk gościnny

Fontanny przy Pałacu Branickich, fot. Urząd Miejski w Białymstoku


W październiku 2010 roku odbyła się inauguracja Białostockiego szlaku kulinarnego.

Szlak zrzesza restauracje serwujące potrawy kuchni regionalnej, europejskiej oraz przysmaki wywodzące się z różnych zakątków świata. Więcej informacji o na stronie www.bialostockiszlakkulinarny.pl
« poprzednia
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 22 lutego 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone