Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Myślenice
Willa "CZTERY PORY ROKU" nad morzem
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Parki miejskie


Park Planty

Park Planty

Białystok – jako „zielone miasto” – może pochwalić się ośmioma parkami i dwoma rezerwatami. Ogółem parki zajmują 80 ha. Najczęściej odwiedzane to Ogród Branickich, park im. Konstytucji 3-go maja, Park Planty z Zoo „Akcent” i Park Centralny z placem zabaw dla dzieci i Park Stanisława Gralli.


Park Branickich

Są to doskonałe miejsca do spacerów i wypoczynku, a także imprez, koncertów czy wystaw. Ogród Branickich jest jednym z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce. Za czasów Branickich zdobiły go bukszpanowe partery, strzyżone grabowe szpalery, rzeźby, altany, kanały, kaskady i fontanny.Od 1997 roku na podstawie bogatego zbioru ikonografii, starych map Białegostoku, spisu inwentarza, dokonanego po śmierci Jana Klemensa Branickiego i przeprowadzonych prac archeologicznych, odtwarzana jest pierwotna kompozycja i wystrój ogrodu.

Park Planty jest obiektem zabytkowym, znajdującym się w sąsiedztwie Ogrodu Branickich. Powstał on w latach 1930–1938 według projektu Stanisława Gralla.

We wschodniej części znajduje się rosarium – rozplanowane na czterech poziomach, a na najniższym z nich wybudowano prostokątny basen, przy którym po  II wojnie światowej postawiono rzeźbę Praczek, dłuta S. Horno-Popławskiego.

Atrakcją Parku jest fontanna wyposażona w kolorowe reflektory. W dni świąteczne i weekendy odbywają się tam iluminacje świetlne, które przyciągają mieszkańców i turystów.
Na terenie  Bulwarów im. Zyndrama–Kościałkowskiego, stoi Pies Kawelin – rzeźba dłuta Małgorzaty Niedzielko, wykonana w 2005 roku, będąca wierną kopią przedwojennego Kawelina, stojącego przy ogrodzeniu Pałacu Branickich naprzeciwko Kościoła Farnego.

Oryginał stworzony został w 1936 roku przez białostockiego artystę Piotra Sawickiego. W 1944 roku pomnik psa zaginął. Istnieją dwie wersje pochodzenia imienia psa.

Pierwsza głosi, że został on nazwany od nazwiska (Kawielin) przedwojennego stróża białostockiego hotelu Ritz. Druga (bardziej prawdopodobna), zakłada pochodzenie imienia psa od nazwiska (Kawelin) carskiego generała osiadłego na Białostocczyźnie.

« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 22 lutego 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone