Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kłodzko
Ośrodek Wczasowy nad morzem (Dźwirzyno)
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Pałacyk Cytronów
(obecnie 
Muzeum Historyczne)

Adres: ul. Warszawska 37, Białystok

Kamienica Cytronów, fot. Urząd Miejski w Białymstoku

Samuel Hirsz Citron, właściciel Sukiennej Manufaktury w Supraślu, zaliczany był w początkach XX wieku do najbogatszych przemysłowców mieszkających w Białymstoku. Należał do niego między innymi pałacyk przy ulicy Warszawskiej, mieszczący obecnie Muzeum Historyczne.

Przez całe dwudziestolecie międzywojenne pałacyk należał do rodziny Cytronów. Elewacja frontowa dwukondygnacyjnej budowli posiada wiele dekoracyjnych elementów charakterystycznych dla secesji – kiści winogron, słoneczników, zniczy i laurów.

Pałac Nowika Bardzo podobną budowlą jest pałacyk Nowika zlokalizowany przy ulicy Lipowej. Ponieważ stanął on na końcu ciągu zabudowy zwartej, głównym elementem kompozycyjnym fasady uczyniono zachodni narożnik, nadając mu formę ryzalitu zwieńczonego czworoboczną wieżą, zakończoną łamanym dachem.

Z obu elewacji narożnych wyłaniają się wykusze z dużą ilością secesyjnych detali. Pałacyk przy ulicy Lipowej wybudował w latach 1900-1910 Chaim Nowik, właściciel fabryki sukna. Pałacyk należał do rodziny Nowików do początków II wojny światowej.

We wrześniu 1939 roku ulokowało się w nim dowództwo obrony Białegostoku. Ich miejsce zajął potem Garnizonowy Szpital Wojskowy. Obecnie w pałacyku znajduje się Wojskowa Komenda Uzupełnień.

Pałacyk Tryllingów Na początku ulicy Warszawskiej, pod numerem 7, znajduje się jeszcze jeden pałacyk fabrykantów, wybudowany w stylu neobarokowym z dużą liczbą detali neorenesansowych.

Przed wojną był rezydencją rodziny Tryllingów, którzy sprowadzili się do Białegostoku na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku i otworzyli fabrykę włókienniczą. Pałac Lubomirskich

Kolejnym godnym zwiedzenia jest Pałac Kreuzensternów, później Rüdygierów i Lubomirskich. Zbudowany przez barona Aleksandra Krusensterna w połowie XIX w. w stylu neoklasycystycznym, umiejscowiony został w pobliżu stawu, pośród 26-hektarowego, XIX-wiecznego parku. W czasie II wojny światowej był białostocką siedzibą gauleitera Prus Ericha Kocha. Spalony w 1944 r., odbudowany został w latach 1956-1957. Pałac znajduje się w dzielnicy Dojlidy. Obecnie mieści się w nim Wyższa Szkoła Administracji Publicznej.
« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 22 lutego 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone