Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Wągrowiec
Agroturystyka k. Mrągowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Ulica Lipowa

ul. Lipowa

Idąc w kierunku zachodnim, docieramy do skrzyżowania z ulicami Liniarskiego i Malmeda.

Po drugiej stronie ulicy Lipowej wznosi się katedra prawosławna św. Mikołaja Cudotwórcy, zbudowana w latach 1843–1846 na miejscu dawnej cerkwi.


Jest to budowla klasycystyczna,  powstała na planie krzyża greckiego w późnobizantyjskim stylu krzyżowo - kopułowym, nawiązująca do architektury cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sankt Petersburgu.

Nad skrzyżowaniem ramion wznosi się kopuła, którą nieznacznie przewyższa dzwonnica z siedmioma dzwonami, postawiona nad kruchtą. Ikonostas pochodzi z 1844 roku.


W 1910 roku wnętrze ozdobiono polichromią, wzorowaną na freskach z Soboru Włodzimierskiego w Kijowie.

Od 1959 roku cerkiew pełni funkcję katedry biskupa białostockiego i gdańskiego, a   w latach 1994-1998 również prawosławnej katedry polowej Wojska Polskiego. W cerkwi znajdują się m.in. relikwie czczonego prawosławnego świętego – męczennika Gabriela   Zabłudowskiego oraz cudowna Białostocka Ikona Matki Bożej.

Pod świątynią główną znajduje się cerkiew dolna św. Serafina z Sarowa.

Przy cerkwi znajduje się siedziba administracyjna prawosławnej diecezji białostocko - gdańskiej, Centrum Kultury Prawosławnej oraz Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku.


ul. Lipowa

Przed cerkwią ul. Lipowa krzyżuje się z ulicą Malmeda prowadzącą do niewielkiego skwerku. Postawiono tu pomnik Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto, który urodził się w Białymstoku w 1859 roku.

Nieopodal, na ścianie budynku przy ul. Zamenhofa 26, umieszczony jest mural przedstawiający stojącego na balkonie doktora Esperanto, jego przyjaciół oraz dzieci z balonikami.

Wracając do ulicy Lipowej udajemy się dalej, na zachód ku kościołowi św. Rocha. Idąc nią, mijamy kino „Pokój”, secesyjny pałacyk Chaima Nowika, nieco odsunięty od ulicy budynek dawnej Żydowskiej Szkoły Rzemieślniczej (aktualnie Zespół Szkół Zawodowych) oraz – po drugiej stronie – neoklasycystyczną kamieniczkę z kariatydami podtrzymującymi balkon.

Ulica kończy się Placem Niepodległości, nad którym dominuje wzniesiony na niewielkim wzgórzu kościół św.   Rocha.


kościół św. Rocha

Jest to jeden z pierwszych na świecie kościołów modernistycznych, zbudowany w latach 1927-1946 według projektu profesora Oskara Sosnowskiego, stworzony jako wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Poprzednio w miejscu tym stała kapliczka cmentarna pw. św. Rocha, ufundowana w 1748 roku przez Jana Klemensa Branickiego.


kościół św. Rocha

Korpus główny świątyni jest ośmioboczny, z wysokimi, wąskimi oknami, smukłą wieżą, wysoką na 83 metry, zwieńczoną figurą Matki Boskiej.

We wnętrzu kościoła panuje surowy wystrój. Cały kościół otoczony jest wałem z czterema wieżyczkami.

Nad wejściem głównym od strony ulicy Lipowej stoi rzeźba Chrystusa Dobrego Pasterza otoczonego stadkiem owiec, autorstwa S. Horno-Popławskiego. Z tego miejsca widoczna jest ulica Lipowa oraz znaczna część centrum miasta.


Z kościoła św. Rocha warto wrócić na Rynek Kościuszki inną trasą – ulicą Krakowską, która kończy się u stóp wzgórza św. Marii Magdaleny. Na jego szczycie, otoczona starymi drzewami stoi mała cerkiewka prawosławna, zwieńczona cebulastą kopułą.

Wzniesiono ją jako kaplicę rzymsko-katolicką w 1758 roku, z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Murowana, jednokondygnacyjna, w kształcie rotundy, dzisiaj jest prawosławną kaplicą św. Marii Magdaleny oraz pełni funkcję cerkwi garnizonowej (parafia wojskowa Apostołów Piotra i Pawła).

U wschodniego podnóża wzgórza znajdują się budynki Białostockiego Teatru Lalek, oraz budowanej Opery i Filharmonii Podlaskiej.


Od wzgórza św. Marii Magdaleny w kierunku Rynku Kościuszki prowadzi ulica Kalinowskiego, biegnąca wzdłuż Parku Centralnego. Kończy się ona na Placu Uniwersyteckim u stóp monumentalnego Pomnika Bohaterów Ziemi Białostockiej, odsłoniętego w 1975 roku.

Składa się on z betonowych kolumn o wysokości 17 metrów, przypominających drzewa złączone ze sobą koronami. Wśród tych koron siedzi na gnieździe orzeł z rozpostartymi skrzydłami.


Zachodnią pierzeję placu stanowi socrealistyczny gmach wzniesiony w 1954 roku z przeznaczeniem na siedzibę Wojewódzkiego Komitetu PZPR. Obecnie budynek zajmowany jest przez Uniwersytet w Białymstoku.

Z Placu Uniwersyteckiego na Rynek Kościuszki prowadzi ulica Suraska. Na elewacji budynku nr 1 umieszczona jest tablica upamiętniająca śmierć około tysiąca Żydów spalonych żywcem w synagodze przez Niemców podczas likwidacji żydowskiej dzielnicy w czerwcu 1941 r..

W pobliżu odsłonięto w 1995 roku pomnik  składający się z obelisku i fragmentów wielkiej kopuły synagogi. W miejscu tym stała w latach 1913–1941 jedna z głównych bożnic Białostocczyzny – okazała, dwukondygnacyjna, pokryta dachem z trzema kopułami.

W sali na parterze, przeznaczonej dla mężczyzn, mogło jednocześnie przebywać 600 osób, w babińcu na piętrze – 500 kobiet.

« poprzednia następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 22 lutego 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone