Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kolbuszowa
Agroturystyka k. Mrągowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Białystok
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » wróć do listy «

Rynek Kościuszki

Rynek Kościuszki

Ratusz w centralnej części Rynku

W centralnej części Rynku wznosi się Ratusz, ufundowany przez J.K. Branickiego ok. 1745 roku. W latach 1755–1761 wzniesiono okazałą wieżę i dobudowano cztery narożne alkierze, połączone za pomocą arkad z częścią główną.


Ratusz w centralnej części Rynku

W alkierzach mieściły się kupieckie kramy, ponieważ białostocki ratusz od początku pełnił funkcję handlową, rajcowie zaś w nim nie obradowali.

W pierwszych latach XIX wieku kramów było już 48 i stanowiły one dziedziczną własność kupców, w głównej mierze narodowości żydowskiej. Jako że wokół ratusza mieściło się targowisko, Jan Klemens Branicki polecił wybudować obok wagę miejską. Powstał wówczas parterowy budynek murowany z arkadami, w którym umieszczono ocechowane przez rajców wzorce miar objętości i długości.

Wieża ratuszowa dominowała ponad całym miastem. Umieszczono na niej w połowie XIX wieku strażnicę alarmową, służącą do wypatrywania pożarów.

Kiedy w 1939 roku do Białegostoku wkroczyli Sowieci, rozebrali zabytkową budowlę, chcąc na jej miejscu postawić pomnik Stalina. Odbudowę rozpoczęto w 1954 roku. Zmienił się układ przestrzenny, alkierze połączono z budynkiem głównym, ale nie odtworzono wagi miejskiej.

Ratusz nie wrócił też do roli „ratusza handlowego”, stał się natomiast siedzibą muzeum.


Rynek Kościuszki

Spośród trzech pierzei Rynku Kościuszki zachodnia przyciąga wzrok kolorowymi fasadami, odbudowanych po wojnie kamieniczek, przy których wystawiają na sprzedaż swoje dzieła białostoccy i przyjezdni malarze.

Elewacje kamieniczek ozdobione są dekoracjami wykonanymi w technice sgraffito. Za narożną kamienicą (w jej miejscu stała niegdyś karczma „Pod Łabędziem”), zaczyna się ulica Lipowa.

Przemieszczając się w kierunku zachodnim, mijamy najpierw hotel Cristal, pierwszy tego rodzaju obiekt w powojennym Białymstoku i docieramy do skrzyżowania z ulicami Liniarskiego i Malmeda.
następna »
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 22 lutego 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone