Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Oświęcim
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Zakopane
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia

Zakopane istnieje zaledwie 400 lat.
Powstało jako osada rolniczo-pasterska na przełomie XVI i XVII wieku. Legenda mówi, że miał tu przybyć nieznany z imienia Gąsienica, którego synowie Paweł i Jędrzej wybudowali młyn.

Przez dziesięciolecia Zakopane pozostawało wioską „na końcu świata”. Jego rozwój zaczął się dopiero w połowie XVIII wieku, gdy w pobliskich Kuźnicach powstała huta przerabiająca wydobywaną w Tatrach rudę żelaza. Wprawdzie dwór właścicieli stał w Kuźnicach, ale wkrótce zaczęto uciekać z hałaśliwej, zadymionej i na dodatek zacienionej doliny do słonecznego Zakopanego.

W XIX wieku Zakopane zdobyło sławę miejscowości turystycznej i wypoczynkowej, o walorach leczniczych. W roku 1845 ustanowiono we wsi parafię, a dwa lata później pod Giewont przybyła pierwsza z legendarnych postaci Zakopanego – ks. Józef Stolarczyk. On to namawiał górali do odstępowania izb letnikom, dopiero później rozpoczęto budowę domów specjalnie dla potrzeb przyjeżdżających letników.

Rozwój Zakopanego wiąże się też z powstaniem Towarzystwa Tatrzańskiego (1872) i przyjazdem dr Tytusa Chałubińskiego - człowieka, do którego przylgnęło określenie „odkrywcy Zakopanego”
W roku 1885 dzięki niemu powstał budynek Stacji Klimatycznej. Prawa miejskie przyznano w roku 1933.

Największym wydarzeniem w dziejach miasta stały się wizyty głowy Kościoła Katolickiego, Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest on związany z Zakopanem i Tatrami od lat młodzieńczych. Tu jeszcze jako alumn krakowskiego seminarium odbywał wycieczki piesze i narciarskie. Swoich górskich pasji nie porzucił też gdy objął urząd metropolity krakowskiego. Ulubionymi miejscami Karola Wojtyły były siedziba sióstr Urszulanek w Jaszczurówce i „Księżówka” – dom wypoczynkowy Episkopatu.

W Tatrach szczególnie umiłował Dolinę Chochołowską, którą - już jako papież - odwiedził w roku 1982. Do ponownej wizyty Ojca Świętego w Zakopanem i Tatrach doszło w czerwcu roku 1997. Spędził tu kilka dni. Był na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem, grzbietem Gubałówki przejechał do Ludźmierza. O jego pobycie świadczą liczne pamiątki – między innymi ołtarz, który spod Krokwi, gdzie odprawił mszę przeniesiono do ogrodów sanktuarium maryjnego na Krzeptówkach.

Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 27 maja 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Ulica Krupówki
Gubałówka
Wyciąg orczykowy Polana Gubałówki
Zjeżdżalnia grawitacyjna
Kasprowy Wierch
Kolej linowa na Kasprowy Wierch
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa
Kompleks Narciarski - Nosal
Ośrodek Narciarsko - Rekreacyjny Harenda
Skocznia Narciarska Wielka Krokiew
Morskie Oko
Jaskinie w pobliskich Tatrach
Najbardziej charakterystyczne zabytki Zakopanego
Oferta Kulturalana Zakopanego
Muzea i Galerie
Stary Kościół Parafialny przy ulicy Kościeliskiej
Bi Bran 1000 30 saszetek BARDZO TANIO
Reklamy Google
Polecamy:
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone