Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gdynia
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wolsztyn
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Kościół Parafialny p.w. NMP Niepokalanie Poczętej
Szlak Cysterski OBRA
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Parada parowozów
Parowozownia
Muzeum Roberta Kocha
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Szlak Cysterski OBRA

GMINA WOLSZTYN

położona jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego na pograniczu Pojezierza Poznańskiego i Pojezierza Lubuskiego.

Wolsztyn znajduje się 70 km od Poznania oraz 60 kilometrów od Zielonej Góry. Bliskość granicy zachodniej znacznie ułatwia kontakt z całą Europą.

Autostrada A2 przebiega niecałe 25 kilometrów od Wolsztyna. Nieco bliżej, w Babimoście, znajduje się lotnisko, skąd bardzo szybko można dostać się do wszystkich większych miast w Polsce.

Najważniejszym elementem układu komunikacyjnego jest droga krajowa nr 32 z Poznania do Zielonej Góry łącząca drogę krajową nr 5 Poznań-Wrocław z drogą krajową nr S3 Szczecin – Zielona Góra.

Atrakcyjna lokalizacja w centrum turystycznego regionu bogatego w walory przyrodnicze i krajobrazowe zachodniej Wielkopolski sprawia, że nie brakuje tu miejsc przyciągających corocznie wielu gości.

Jeżeli dodamy do tego liczne zabytki i dobrze rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową, to oczywistym staje się fakt, iż Wolsztyn tak mocno stawia właśnie na turystykę.

Historia Wolsztyna jest utkana z pasjonujących wydarzeń, które mogą stanowić kanwę niejednej opowieści.

Oprócz licznych pożarów, zarazy uśmiercającej prawie półtora tysiąca ludzi, cichych dramatów spalonych na stosie 7 kobiet uznanych za wiedźmy i burzliwych losów kolejnych właścicieli miasta, wpisały się do niej także postacie tak światłe, jak Józef Hoene - Wroński, Robert Koch i Marcin Rożek.

Nazwa miasta wywodzi się z języka niemieckiego. Jej genezy upatruje się w rozwiniętym na tym terenie przemyśle włókienniczym (wollstein - z niem. „kamień wełny” to dawna jednostka miary kupieckiej obowiązująca na targach włókienniczych licząca około 14 kg).

Jednak Wolsztyn to przede wszystkim jedyne miejsce w Europie, gdzie od 1907 r. każdego dnia można zobaczyć gorący parowóz w gęstych kłębach pary wyruszający w trasę.

W Wolsztynie, malowniczym miasteczku pełnym kwiatów, urokliwych pomostów i spokojnych uliczek, w pierwszej kolejności należy odwiedzić: PAROWOZOWNIĘ, czynne od ponad 100 lat miejsce, gdzie obsługiwane są połączenia liniowe na trasie do Poznania lub Leszna.


Parada parowozów
Parowozownia
Parowozownia
Parowozownia
Poza halą na 8 lokomotyw, składają się na nią również jedne z najstarszych w kraju żurawi wodnych, a także warsztaty i nastawnie. Największą sławą szczyci się polski parowóz Pm 36-2, znany, jako „Piękna Helena”.

Co roku na przełomie kwietnia i maja ma tu miejsce niezwykłe wydarzenie - Parada Parowozów będąca gwarancją niepowtarzalnego klimatu, który zapewniają nie tylko przejazdy ciężkich, osmolonych grzbietów lokomotyw z całej Europy, ale także widowisko „Światło – dźwięk – para”. Ciszę i czerń ciepłej, wiosennej nocy przerywają wielowymiarowe dźwięki muzyki, w rytm, której wiją się, rozmigocone wielobarwnymi wstęgami świateł, kłęby dymu i pary… Wydarzenie to ma charakter unikatowy.

O jego niezwykłości świadczą rzesze turystów z kraju i zza granicy, którzy co roku na kilkadziesiąt minut milkną, by w skupieniu chłonąć każdy moment tego niezwykłego spektaklu. Czegoś takiego nie można opuścić!

Ponadto wśród atrakcji turystycznych Wolsztyna na uwagę zasługują również: Muzeum Marcina Rożka – artysty, rzeźbiarza, Muzeum Roberta Kocha – lekarza, bakteriologa, laureata Nagrody Nobla z 1905 roku, a także Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.

Gmina Wolsztyn to także ślady działalności cystersów w pobliskiej Obrze, do których należą klasztor z kościołem św. Jakuba, pomnik św. Jana Nepomucena oraz drewniany kościół św. Walentego.

Lubiący przyrodę powinni wybrać się na wędrówkę obfitującą w ciekawe elementy fauny i flory ścieżką przyrodniczo - leśną Bagno Chorzemińskie zaczynającą się na Ruchockim Młynie.

Szlaki turystyczne

Dla rowerzystów przygotowano 5 niezwykłych tras wiodących przez malownicze zakątki okolic Wolsztyna. Każda z nich jest inna, niepowtarzalna, każda ma też swoją nazwę oddającą jej specyfikę: Ptasi Raj, Szwedzkie Szańce, Kąpielisko Krutla, Szlak Żurawi oraz Szlak Konwaliowy.
Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe

 Zapraszamy do Wolsztyna !
Zespół pałacowo-parkowy nad Jeziorem Wolsztyńskim
Basen kryty
Szlaki rowerowe
Muzeum Regionalne (Marcina Rożka)
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Kościół Parafialny p.w. NMP Niepokalanie Poczętej
Cmentarz Żołnierski
Kościół Parafialny p.w. NMP Niepokalanie Poczętej
Czy wiesz że?
Parowozownia w Wolsztynie to czynne od ponad 100 lat miejsce, gdzie obsługiwane są połączenia liniowe na trasie do Poznania lub Leszna. Poza halą na 8 lokomotyw, składają się na nią również jedne z najstarszych w kraju żurawie wodne, a także warsztaty i nastawnie z aparaturą blokową z 1891 r. Największą sławą szczyci się polski parowóz Pm 36-2, znany, jako „Piękna Helena”. Co roku na przełomie kwietnia i maja ma tu miejsce niezwykłe wydarzenie – Parada Parowozów. Prezentują się wówczas lokomotywy z całej Europy.

***
Aura towarzysząca Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie,z pewnością przekona niejednego laika w tej dziedzinie sztuki. Muzyka organowa przenika słuchacza dostojnością. Trzyma dystans między dźwiękami a ich odbiorcami. Czy wobec tego prawdziwy koneser muzyki poważnej może wyobrazić sobie coś bardziej zmysłowego niż koncert w wychłodzonych wnętrzach kościoła, do którego przez smukłe okna wpadają ostatnie promienie letniego słońca, a przez szparę w drzwiach wdzierają się smagnięcia dusznego powietrza, jakie towarzyszy sierpniowym wieczorom? Polecamy jednak nie tylko znawcom.
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski
Zespół pałacowo-parkowy nad Jeziorem Wolsztyńskim
Zespół pałacowo-parkowy nad Jeziorem Wolsztyńskim
Zespół parkowo-pałacowy w Gościeszynie
Zespół parkowo-pałacowy w Chorzeminie
Muzeum Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (Szlak Cysterski OBRA)
Muzeum Roberta Kocha
Szlak Cysterski OBRA
Szlaki rowerowe
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone