Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wisła
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «Aleja Gwiazd SportuAleja Gwiazd Sportu została utworzona dla upamiętnienia otwarcia skoczni im. Adama Małysza w Malince.

Aleję tworzą pamiątkowe tablice wykonane z brązu, wmurowane na głównym deptaku przy wiślańskim rynku (Pl. Hoffa).

Otwarcie Alei Gwiazd Sportu nastąpiło we wrześniu 2008 roku, kiedy to zostały wmurowane dwie tablice - pierwsza startowa, upamiętniająca m.in. otwarcie skoczni w Malince i druga z nazwiskiem Adama Małysza, największego sportowca w historii Wisły, jednego z najwybitniejszych sportowców w dziejach Polski.


W kolejnych latach wmurowano tablice z nazwiskami Janusza Rokickiego - wicemistrza paraolimpijskiego z Aten 2004, Apoloniusza Tajnera - trenera polskich skoczków, pod którego wodzą największe sukcesy osiągnął Adam Małysz, Jana Szturca - pierwszego trenera klubowego Adama Małysza, Jana Kawuloka oraz Jan Legierskiego - wiślańskich olimpijczyków.

Kolejne tablice, które będą wmurowane w Aleję Gwiazd Sportu, będą poświęcone wybitnym sportowcom, których życiowe szlaki splotły się z Wisłą.

Chata KocyanaDo niewątpliwych osobliwości etnograficznych Beskidu Śląskiego należy otwarta w 1987 roku Izba Pracy Twórczej Jana Kocyana.

Mieści się ona w drewnianej chałupie z 1930 roku przeniesionej z Wisły Czarnego z Osiedla Borowina na Nową Osadę, gdzie została zrekonstruowana.

Dwuwnętrzny układ tworzą dwie izby połączone przelotową sienią.


W pierwszej izbie większej urządzona została ekspozycja rzeźb Jana Kocyana oraz dawne naczynia, żelazne garnki, formy na masło, drewniane łyżki, cedzaki.

W przelotowej sieni oko cieszą dawne narzędzia bednarskie, kołodziejskie i stolarskie. Drugie pomieszczenie pełni funkcje sali wystawowej dokumentując współczesny stan twórczości ludowej, amatorskiej i profesjonalnej Beskidu Śląskiego. Wystawiają tu swoje prace rzeźbiarze, malarze, hafciarki, koronkarki.

Zgromadzono tu także ciekawe współczesne malarstwo na szkle. Ekspozycja uzupełniona jest pracami twórców ludowych z terenu Zaolzia. Założyciel Izby Pracy Twórczej Jan Kocyan jest uznanym twórcą ludowym na terenie Beskidu Śląskiego.

W zadbanym otoczeniu wśród kwiatów i ziół Jan Kocyan odtworzył dawna pasiekę pszczelarską. Ule zostały obite tradycyjnym sposobem przy użyciu kory. Stanowią one kolejną ozdobę tego otoczenia.

Izba Pracy Twórczej to nie tylko wiernie odtworzona i uratowana jedna z niewielu brył architektury drewnianej Wisły. Stanowi ona harmonijne połączenie przeszłości z warsztatem współczesnego twórcy ludowego. Pełni ważną i istotną funkcję popularyzowania wiślańskiej tradycji.


Do obiektu dojedziemy kierując się drogą DW 942 w kierunku Szczyrku, skręcając w prawo zaraz za skrzyżowaniem z ul. Czarne
.  (Os. Bajcary 6, tel. 33/855 51 98)07790779

>> więcej informacji


Figura Adama Małysza z białej czekolady


Figura rzeczywistych wymiarów jest dziełem członków Stowarzyszenia Cukierników RP. Wykonana została w 2001 roku z bloku białej czekolady o wadze 330 kg.

Wymiary: wysokość 2,5 m, waga 180 kg. W 2007 roku figura przeszła gruntowną renowację, w trakcie której uzupełniono również czwartą kryształową kulę zdobytą przez Adama Małysza.

Figurę można zobaczyć w samym centrum Wisły, w hollu Domu Zdrojowego

Pl. B. Hoffa 3

>> więcej informacjiGaleria Sportowe Trofea Adama Małysza
Galeria znajduje się na Oazie, zaraz obok ronda. Można w niej podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe.

Wśród bardzo licznych eksponatów najcenniejsze to medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.


W galerii znajduje się również wiele innych pamiątek z zawodów oraz kolekcja sprzętu narciarskiego, używanego przez naszego skoczka w ciągu bogatej kariery sportowej (od dawnego po ten współczesny).

Warto wybrać się do galerii, by na własne oczy przekonać się, jak wielkim sportowcem jest Adam Małysz i jak wiele osiagnął podczas swojej przygody ze sportem. W galerii można również kupić gadżety związane z osobą najbardziej znanego mieszkańca Wisły.Do galerii dojedziemy kierując się od centrum Wisły drogą DW 941 w kierunku Istebnej, skręcając w lewo tuż za rondem na Oazie (za stacją paliw)

 ul. 1 Maja 48a, tel.: 517 567 660

>> więcej informacji


Galeria „u Niedźwiedzia”Galeria jest siedzibą Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, stanowiąca część Enklawy Budownictwa Drewnianego. Można w niej zobaczyć twórczość wiślańskich artystów a większą część prezentowanych prac i pamiątek można zakupić.

Galeria cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Wyroby lokalnych twórców cieszą oko zwiedzających, którzy zachwycają się różnorodnością i niepowtarzalnością prac. Każdy dyżurujący w galerii twórca informuje zainteresowanych o szczegółach działalności.

Budynek Galerii znajduje się w samym centrum miasta, obok targowiska miejskiego.

ul. Stellera 2, tel. 33/855 17 99

>> więcej informacji

Kaskady Rodła

To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów. Znajduje się na Białęj Wisełce.

Nazwę Kaskady Rodła otrzymały z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Wisły Jana Kropa, Wysokość wodospadów na waha się od 0,5 do 5 m.Nachylenie koryta jest tu duże i wynosi od 8 do 10%. Dolne progi znajdują się w warstwach istebniańskich.

Można tu zobaczyć pięknie wyżłobione kotły erozyjne, czyli przegłębienia skalnego koryta rzeki u podnóża wodospadów. Zbocza jarów obok wodospadów porastają pomnikowe świerki i jodły w wieku ok. 170 lat. Pod nimi są piękne odnowienia naturalne świerka, jodły i buka.

Do kaskad dojdziemy idąc niebieskim szlakiem z Czarnego na Baranią Górę.

>> więcej informacjiKościół ewangelicko – augsburski
Apostołów Piotra i Pawła
Kościół ewangelicko–augsburski Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle wzniesiono w latach 1833-38 według projektu Edwarda Koerbera. Pierwotnie był trójnawową halą o cechach klasycystycznych, bez wieży i dzwonów.

Poświęcenia dokonano w 1838 roku. Trójkondygnacyjną wieżę wzniesiono dopiero w latach 1861-63.


Wnętrze kościoła jest trójnawowe, z typowym dla kościołów protestanckich układem dwukondygnacyjnych empor w nawach bocznych.

Poprzez purystyczny wystrój wnętrza, który utrzymany jest w kolorze białym, uwaga skupia się na ołtarzu z witrażem i ambonie.

W części ołtarzowej dominuje dużych rozmiarów witraż z przedstawieniem apostołów Piotra i Pawła Kolorystyka wnętrza jest dosyć monochromatyczna, trzeba jednak wskazać na dyskretne złocenia zastosowane do motywów ornamentalnych oraz błękity, stanowiące tło motywu słonecznikowego w kasetonach.Do kościoła można dojść kierując się z Pl. Hoffa (rynku) głównym deptakiem w kierunku ronda na Oazie

ul. 1 Maja 49, tel. 33/855 24 90

>> więcej informacji


Kościół rzymskokatolicki
pw. Znalezienia Krzyża Świętego


Budynek kościoła, głównie składającego się z drewna wzniesiono w latach 1981-83. Wieża kościoła została zrekonstruowana z XVI-wiecznego kościoła w Połomi w powiecie wodzisławskim.

W niecały rok po konsekracji, w 1984 roku erygowano nową parafię, która wyodrębniła się z parafii Wniebowzięcia NMP w centrum Wisły.


Do kościoła można dojechać z centrum Wisły drogą DW 941 w kierunku Istebnej.

ul. Kopydło 103A
tel.: 33 855 32 58

Kościół rzymskokatolicki
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


Obecny, murowany budynek kościoła rozpoczęto budować w roku 1851. Ukończono go w 1865 roku. Jednak nasilający się w XX wieku ruch wczasowiczów i turystów zmusił Parafię do rozbudowania świątyni. Rozbudowę rozpoczęto w czerwcu 1970 roku. Dodatkowo unowocześniono wystrój wnętrza kościoła.

Do kościoła dojdziemy z centrum Wisły kierując się deptakiem w stronę Ustronia lub drogą DW 941 skręcając w lewo za dworcem kolejowym w ulicę Lipową

ul. Lipowa 7
tel.: 33 855 24 65

Muzeum AptekarstwaMuzeum Aptekarstwa znajduje się w Chacie Góralskiej „Kleszczonka”. Powstało z inicjatywy Jerzego Cienciały.

Paweł Cienciała (stryj dziadka pana Jerzego) prowadził pierwszą aptekę w Wiśle i w okolicy. Pozostawił po sobie wiele aptekarskich skarbów z XIX wieku, które można podziwiać w muzeum. Obiekt można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.


Do muzeum dojedziemy kierując się z centrum Wisły drogą DW 941 w kierunku Istebnej a następnie skręcamy w prawo przed wyjazdem na Kubalonkę przy Zajeździe Głębce

ul. Głębce 22
tel.: 33/855 16 57, 607 894 129

>> więcej informacji

Muzeum Beskidzkie


W Muzeum znajduje się wystawa eksponatów związanych z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego a także Enklawa Budownictwa Drewnianego, gdzie można obejrzeć zrekonstruowane dawne budynki.Siedzibą placówki jest budynek dawnej karczmy z 1794 roku. W ekspozycji stałej są podstawowe działy kultury materialnej górali śląskich jak: pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze.

Zobaczyć można osobliwości męskiego i kobiecego stroju ludowego oraz najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej. Atrakcyjne dla turysty jest wnętrze dawnej kurnej chaty. Ekspozycję uzupełniają wystawy czasowe o różnorodnej tematyce.

Muzeum posiada bogatą kolekcję malarstwa profesjonalnego: Czesława Kuryatto, Ludwika Konarzewskiego, Jana Wałacha, Pawła Stellera oraz starodruki, archiwalia i cenny zbiór starej fotografii.

Muzeum Beskidzkie w Wiśle, będące od początku istnienia oddziałem Muzeum w Cieszynie, otwarte zostało 16 sierpnia 1964 r.  Jego założycielem był Andrzej Podżorski.

Muzeum Beskidzkie znajduje się w centrum miasta, wejście od strony rynku
ul. Stellera 1, tel. 33/855 22 50

>> więcej informacji

Muzeum NarciarstwaMuzeum znajduje się w obiekcie „Zimowit”. Zawiera bogatą kolekcję sprzętu narciarskiego, kolekcję starych nart (wśród nich narty z końca XIX w. i z lat 30-tych XX w.).

Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się m.in. narty Adama Małysza, na których zdobył Mistrzostwo Polski. Do ciekawszych można również zaliczyć „karple”, czyli rakiety do chodzenia po śniegu. Kolekcja liczy ponad 80 eksponatów.

Muzeum znajduje się w centrum miasta, jadąc DW 941 od strony Wisły w kierunku Ustronia należy skręcić w prawo naprzeciwko dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko

ul. Wodna 3
tel. 33/855 27 98

>> więcej informacji

Muzeum SpadochroniarstwaObiekt można zwiedzać bezpłatnie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Znajduje sie w obiekcie Agawa.

Jest to największa ekspozycja zbiorów w zakresie spadochroniarstwa. W izbie znajdują się wszelkie pamiątki związane z polskim, tak cywilnym, jak i wojskowym spadochroniarstwem począwszy od czasów II RP po współczesne.

Są to odznaki rozpoznawcze i pamiątkowe, mundury, wyposażenie, dokumenty, walory numizmatyczne i filatelistyczne oraz bibliofilistyczne, a także spora ilość zdjęć z okresu II Wojny Światowej.

Ponadto w izbie można zobaczyć kolekcję orłów i oznak rozpoznawczych, noszonych przez wszelkie polskie formacje mundurowe od czasów II Wojny Światowej.


Do Muzeum dojedziemy od centrum kierując się drogą DW 941 w kierunku Ustronia a następnie skręcając w prawo na ul. Przylesie naprzeciwko marketu Biedronka

ul. Przylesie 1a
tel. 33/855 13 53

>> więcej informacji

Rezydencja Prezydenta RP
Rezydencję Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia, budowano w latach 1929 – 1931. Autorem projektu był wybitny architekt i konserwator Adolf Szyszko-Bohusz. Obiekt powstał jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa.

W skład Zamku, oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny, funkcjonujący od początku jako budynek gospodarczy oraz drewniana kaplica pw. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji. Została zbudowana z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga, niedaleko drewnianego zameczku myśliwskiego (niezachowany).

Na przełomie 1930 i 1931 roku zaistniały warunki do przekazania Zamku przez Śląską Radę Wojewódzką Skarbowi Państwa do dyspozycji Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP. Uchwałą Prezydium Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1930 r. nadano Zamkowi wybudowanemu w Wiśle przez Skarb Śląski na obszarze byłej Komory Cieszyńskiej charakter gmachu reprezentacyjnego i przekazano go do użytku Prezydenta RP i jego następców.W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu.

Prezydent Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do Zamku 21 stycznia 1931 roku. Od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy do roku. Chętnie uczestniczył w wydarzeniach, które miały wówczas miejsce w Wiśle i Beskidach.

Po wojnie Zamek był własnością różnych instytucji i obiekt mocno zniszczał, dopiero Prezydent Aleksander Kwaśniewski podjął inicjatywę przywrócenia historycznej funkcji Zespołu Zabytkowego Zamek Prezydenta RP, dzięki czemu spełnia obecnie oficjalnie funkcję Rezydencji Głowy Państwa.Dolny Zamek funkcjonuje jako hotel i restauracja. Wejście do kaplicy możliwe jest tylko na msze i nabożeństwa w wyznaczonych dniach tj. niedziele i dni świąteczne.

Kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej. W Rezydencji odbywają się spotkania z udziałem prezydentów różnych krajów.

Do Narodowego Zespołu Zabytkowego – Zamek jedziemy z Wisły w kierunku Szczyrku DW 942 a następnie skręcamy w ulicę Czarne i dalej ul. Zameczek

ul. Zameczek 1
tel. 33/854 65 00

>> więcej informacji

 Skocznia narciarska im. Adama Małysza27 września 2008 roku uroczyście otwarto skocznię narciarską w Wiśle Malince, nadając jej imię Adama Małysza.

Powstała ona w miejscu starego obiektu, zbudowanego w roku 1933. W późniejszym czasie skocznię modernizowano a ostatnie zawody na „starej Malince” rozegrano w lutym 2001 roku.

W 2003 podpisano akt erekcyjny pod rozbudowę skoczni. Prace budowlane nieco się przeciągły i nowy obiekt oddano do użytku w 2008 roku.Skocznia im. Adama Małysza jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Jest też symbolem podziękowania dla Adama Małysza za jego zasługi dla promocji miasta i Polski.Obecnie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie a przede wszystkim jest areną imprez sportowych najwyższej rangi – Pucharu Świata oraz FIS Grand Prix w skokach narciarskich.

Do skoczni dojedziemy kierując się drogą DW 942 z Wisły w kierunku Szczyrku.
ul. Malinka,  tel. 33/855 51 05

>> więcej informacji

Wiadukt kolejowy w Łabajowie
Jeden z najwyższych wiaduktów kolejowych w Polsce. Jego długość wynosi 120 m a wysokość sięga do 25 m. Posiada siedem przęseł.

Powstał w latach 1931-33 a jego budowniczym był inż. Ksawery Goryanowicz. Wiadukt ten cały czas jest czynny i łączy dworzec końcowy Wisła Głębce z resztą miasta.


Do wiaduktu dojedziemy z centrum Wisły drogą DW 941 w kierunku Istebnej, skręcając za szkołą w Głębcach w prawo w ulicę Turystyczną.

Wieża widokowa na Baraniej Górze


Wieża widokowa znajduje się na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego – Baraniej Górze i można z niej podziwiać krajobraz Beskidu Śląskiego.

Przy dobrej widoczności można z niej dostrzec Tatry. Wysokość wieży to 15,25 m. Może na niej przebywać jednorazowo20 osób. Jej właścicielem jest Górnośląski Oddział PTTK w Katowicach. Wyposażona jest w instalację odgromową – nie zwalnia to jednak turystów z zakazu przebywania na wieży podczas burzy.

Na wieżę można dojść idąc niebieskim szlakiem z Czarnego na Baranią Górę lub czerwonym szlakiem ze Stecówki przez Przysłop na Baranią Górę (alternatywnie można do Przysłopa dotrzeć pieszo ulicą Czarna Wisełka).

Zameczek myśliwski


Pierwotnie wybudowany na Przysłopiu pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

Pełnił również funkcję schroniska turystycznego aż do roku 1986, kiedy to został przeniesiony do centrum Wisły. Obecnie znajduje się w nim wiślański oddział PTTK.

Wybudowany był w stylu alpejskim z jego typowymi cechami tj. na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. W obrębie pierwszego piętra znajduje się charakterystyczna galeria otaczająca budynek z czterech stron.

We wnętrzu zachowany jest pierwotny układ pomieszczeń. Na terenie Wisły stanowi jeden z punktów szlaku architektury drewnianej. Prócz siedziby PTTK w budynku znajduje się wystawa poświęcona hodowli głuszca w lasach Beskidu Śląskiego oraz restauracja.

Do obiektu można dojść z centrum Wisły, kierując się w stronę Ustronia i skręcając w ulicę Lipową w lewo zaraz za dworcem kolejowym

ul. Lipowa 4a
tel.: 33/855 35 60

Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Zbudowana w latach 1968-73 jako zbiornik wody pitnej.

Do dziś jest ujęciem wody do spożycia a także skutecznie pełni funkcję przeciwpowodziową. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki.

Pojemność tego sztucznego jeziora wynosi 4 941 000 m3 a wysokość tamy sięga 30 m. Tama stanowi atrakcję turystyczną, stanowiąc deptak spacerowy o długości 280 m.

Mapa wyciagów narciarskich w Wiśle
>> kliknij tutaj

Stacje narciarskie w Wiśle
(kamerki internetowe na stokach)

>> kliknij tutajInne atrakcje:

Kolej linowa Stożek  > klikij tutaj
Kolej linowa Soszów  > klikij tutaj
Kolej linowa Cieńków  > klikij tutaj
Kolej linowa Nowa Osada  > klikij tutaj
Kuligi zimowe i letnie > klikij tutaj
Wiślańska Ciuchcia
  klikij tutaj
Ciuchcia Martusia > klikij tutaj
Parki linowe > klikij tutaj
Quady > klikij tutaj
Zorbing > klikij tutaj
Paintball > klikij tutaj
Pętla Cieńkowska > klikij tutaj
Łucznictwo > klikij tutaj
Tory off - roadowe > klikij tutaj
Groty Solne > klikij tutaj
Kręgielnia > klikij tutaj
Strzelnica nad Wisłą > klikij tutaj
Poligon Pasieki > klikij tutaj
Przejażdżki Dyliżansem z zaprzęgiem czterokonnym > klikij tutaj
Staw kajakowy w Jonidle > klikij tutaj

Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 20 lipca 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Aleja Gwiazd Sportu
Chata Kocyana
Figura Adama Małysza z białej czekolady
Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
Galeria „u Niedźwiedzia”
Kaskady Rodła
Kościół ewangelicko – augsburski Apostołów Piotra i Pawła
Kościół rzymskokatolicki pw. Znalezienia Krzyża Świętego
Kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Muzeum Aptekarstwa
Muzeum Beskidzkie
Muzeum Narciarstwa
Muzeum Spadochroniarstwa
Rezydencja Prezydenta RP
Skocznia narciarska im. Adama Małysza
Wiadukt kolejowy w Łabajowie
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Zameczek myśliwski
Zapora na Jeziorze Czerniańskim
Mapa wyciagów narciarskich w Wiśle
Stacje narciarskie w Wiśle
Inne atrakcje
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone