Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Myślenice
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Wałbrzych
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Wałbrzych 
zwiedzaj aktywnie!
 
Wałbrzych położony jest w centra- lnej części Sudetów Środkowych w malowniczej kotlinie, nad którą rozciągają się lesiste pasma Gór Wałbrzyskich.

Choć to drugie pod względem wielkości miasto Dolnego Śląska, to nie odczuwa się tu atmosfery dużej aglomeracji, głównie za sprawą gór, które ukształtowały jego topografię. Wałbrzych jest bardzo „zielonym” miastem - lasy i łąki zajmują ponad połowę miejskiej powierzchni.

Przyrodniczą atrakcją Wałbrzycha są muflony zamieszkujące Książański Park Krajobrazowy. Zielona sceneria stworzona przez naturę służy mieszkancom i turystom.

Każdy spragniony zdrowego wysiłku, aktywnej turystyki, szukający wytchnienia w kontakcie z przyrodą i zabytkami znajdzie tu coś dla siebie.

* wymarzone tereny dla amatorów kolarstwa górskiego. Na terenie miasta wytyczono ok. 100 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, gdzie zmaga się czołówka europejskiego kolarstwa górskiego.

Jedna z najciekawszych tras biegnie przez Książański Park Krajobrazowy. W tym roku w lipcu zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB!

* entuzjaści hippiki mogą korzystać z usług Stada Ogierów Książ, który dysponuje dużym hipodromem, przepiękną krytą ujeżdżalnią i własnym pensjonatem,

* na sympatyków pieszych wędrówek czeka ponad 50 km znakowanych szlaków turystycznych prowadzących na szczyty górskie i do wielu zabytkowych miejsc,

* naturalna skałka wspinaczkowa położona niedaleko Zamku Książ przyciąga początkujących alpinistów.


Z zabytkowych atrakcji
w Wałbrzychu warto zobaczyć:


* Zamek Książ - jeden z największych zamków Europy !
* Stado Ogierów Książ położone w kompleksie pałacowo-parkowym,
* Palmiarnię zbudowaną na wzór cesarskiej Palmiarni we Wiedniu, 
* Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczące się w nieczynnej kopalni, skansen    budownictwa górniczego - unikat w skali europejskiej,
* Pałac Czettritzów, obecnie siedziba wałbrzyskiej uczelni,
* Rynek Starego Miasta,
* wałbrzyskie Muzeum, a w nim „białe złoto Wałbrzycha” czyli bogatą kolekcję wyrobów wałbrzyskich i dolnośląskich fabryk porcelany oraz interesujące zbiory geologiczne, z jedynym w Polsce okazem kopalnego wija – skamieniałość z późnego karbonu,
* ruiny XIV- wiecznej rycerskiej warowni Nowy Dwór, na Górze Zamkowej.

Czy wiesz że?
Stado Ogierów \"Książ\" w Wałbrzychu: Położone na terenie kompleksu pałacowo - parkowego Zamek Książ, wybudowany w pierwszej połowie XIX w., niegdyś stajnia i powozownia Zamku Książ. Posiada jedną z najpiękniejszych w Europie krytą ujeżdżalnię o powierzchni 800m2, wybudowaną z drewna modrzewiowego. Odbywają się tu międzynarodowe zawody w powożeniu i ujeżdżeniu oraz aukcje koni, organizowane są także obozy jeździeckie.

***
Zamek Książ w Wałbrzychu: Największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci co wielkości w Polsce. Majestatyczny kolos zbudowany na skale, bajecznie wtopiony w Książański Park Krajobrazowy. Leży w północnej części miasta nad doliną Pełcznicy na wysokości około 395 m n.p.m.

Do zobaczenia w Wałbrzychu!
 
Materiały źródłowe do prezentacji:
Przewodnik Wałbrzych, Wydawnictwo  Kartograficzne Eko-Graf Sp. z o.o., Wrocław 2007,
materiały Biura Promocji Miasta.
Fotografie: Krzysztof Żarkowski

Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone