Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ostróda
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustrzyki Dolne
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Widok ze szlaków spacerowych
Widok ze szlaków spacerowych
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »


Gmina
Ustrzyki Dolne


to jeden z największych i najpię- kniejszych regionów Podkarpacia a szczególnie Bieszczadów.Niepowtarzalne krajobrazy, bliskość natury, spokój
i przestrzenie nie zakłócone obecnością człowieka przy- ciągają tu ludzi, którzy szukają uczucia swobody ,relaksu i wypoczynku. A zimą także tych, którzy uwielbiają uprawianie sportów zimowych, bo znajdują tu do tego świetne warunki naturalne i nowoczesną infrastrukturę.

Stolica gminy - Ustrzyki Dolne to liczące 10 tys. mieszkańców miasto położone w południowo wschodniej części województwa podkarpackiego, siedziba lokalnych władz, ważny węzeł komunikacyjny.

Dzięki śródgórskiemu położeniu i klimatowi, który sprawia, że śnieg utrzymuje się na tutejszych stokach bardzo długo, panują tu znakomite warunki do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i turystyki narciarskiej. W samych Ustrzykach Dolnych znajdują się nowoczesne (kolejka krzesełkowa, sztuczne dośnieżanie) i oświetlone stoki narciarskie – na Gromadzeniu, Laworcie i Małym Królu, dzięki którym miasto nazwane jest „Zimową Stolicą Podkarpacia”.

Na terenie gminy wyciągi narciarskie znajdują się jeszcze w Arłamowie i Ropience. Oprócz tras zjazdowych i snowbordowych istnieją w Ustrzykach Dolnych także trasy biegowe zaliczane do najlepszych w Polsce.

Stacja Narciarska Laworta
Stacja Narciarska Gromadzyń
Stacja Narciarska Laworta
Baza noclegowa składa się z hoteli, ośrodków wypoczynkowych, kwater prywatnych  i gospodarstw agroturystycznych. Dla turystów przygotowano także krytą pływalnię o bardzo wysokim standardzie i wiele innych obiektów sportowych.

Na okolicznych wzgórzach wyznakowanych jest 25 kilometrów szlaków spacerowych, fragment górskiego niebieskiego szlaku granicznego, 100 kilometrów tras rowerowych oraz szlak Śladem Szwejka. W pobliżu miasta stadniny koni umożliwiają uprawianie turystyki konnej, zaś ukształtowanie terenu sprzyja turystyce rowerowej.

Widok ze szlaków spacrowych
Niedaleko Ustrzyk Dolnych znajduje się Zalew Soliński stwarzający doskonałe warunki do uprawiania  sportów wodnych i wędkarstwa. Bardzo dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa znajdują się na stokach gór okalających Ustrzyki Dolne.

Ustrzyki Dolne siedzibą Międzynarodowego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodo- wego wzorowo urządzonym Bieszczadzkim Muzeum Przyrodniczym . Kolejny atut gminy to międzynarodowe przejście graniczne na Ukrainę znajdujące się w odległym zaledwie o 9 km od Ustrzyk Dolnych Krościenku. Tamtędy bardzo łatwo dostać się do Lwowa i dalej na Ukrainę czy na Węgry.
Kościół pod wezwaniem Najświętrzej Marii Panny
Rynek w Ustrzykach Dolnych
Ustrzycki Rynek
Ustrzycki Rynek
Międzyszkolna Kryta Pływania Delfin
muzeum
Cerkiew w Ustrzykach Dolnych
Czy wiesz że?
Niedaleko Ustrzyk Dolnych znajduje się Zalew Soliński stwarzający doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Bardzo dobre warunki do uprawiania paralotniarstwa znajdują się na stokach gór okalających Ustrzyki Dolne.

***
Pierwsza wzmianka o Ustrzykach pochodzi z 1502 r. kiedy to król Jan Olbracht oddał te okolice w dzierżawę rycerzowi Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. Ustrzyki zamieszkiwała wtedy ludność przybyła z ruskich wsi rolniczych oraz wołoscy pasterze poszukujący bezpiecznej osady. Przybyli tu również Polacy, Niemcy i Węgrzy.
Widok ze szlaków spacrowych
Dużą część powierzchni gminy zajmują lasy. Jest to mieszany starodrzew stanowiący część ogromnego kompleksu leśnego ciągnącego się od Słowacji po Ukrainę, a zarazem element otaczającego miasto od północy i wschodu Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

Bogactwem tego regionu jest unikatowa historia tych ziem z zachowaną bogatą architekturą Sakralna i innymi zabytkami. Unikatowym XVIII- wiecznym zabytkiem jest Sanktuarium Maryjne w Jasieniu , w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Podobnie zachwyt budzi piękna XVIII –wieczna cerkiew w stylu bojkowskim w Równi.


Kościół pod wezwaniem Najświętrzej Marii Panny
Cerkiew w Równi - wnętrze
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone