Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Polanica Zdrój
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustrzyki Dolne
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia
Pierwsza wzmianka o Ustrzykach pochodzi z 1502 r. kiedy to król Jan Olbracht oddał te okolice w dzierżawę rycerzowi Iwonii Janczonowiczowi herbu Przestrzał rodem z Siedmiogrodu za zasługi położone w czasie wojny bukowińskiej. Ustrzyki zamieszkiwała wtedy ludność przybyła z ruskich wsi rolniczych oraz wołoscy pasterze poszukujący bezpiecznej osady. Przybyli tu również Polacy, Niemcy i Węgrzy. 1509 r. Iwonia lokował wieś Ustrzyki, wtedy nazywaną Ustryk (od „ustrik” – miejsce zbiegu rzek), od której jego ród przyjął później miano Ustrzyckich. Dzięki dogodnemu położeniu na rozwidleniu ważnych szlaków handlowych, wiodących do Krosna, Sambora, i na Węgry, rozwiną się tutaj handel. W 1727 r. na mocy postanowienia króla Augusta II Mocnego Ustrzyki otrzymały prawa miejskie. Wiązało się to z napływem ludności, wśród której najliczniejsza grupę stanowili żydowscy kupcy. Do rozbiorów obszar ten był w województwie ruskim, a w1772 r. znalazł się pod zaborem austriackim. W okresie konfederacja barskiej miasto i okolice były terenem walk konfederatów z wojskami rosyjskimi. W 1846 r. mieszkańcy Ustrzyk i okolic aktywnie uczestniczyli w powstaniu przeciw zaborcy.

Wiek dziewiętnasty przyniósł zmiany w całej Europie, a wielka fala przemian dotarła także do miasteczka nad Strwiążem, przynosząc jego mieszkańcom pewne korzyści oraz nowe możliwości. W1872 r. poprowadzono tędy strategiczną linię kolejową z Węgier do twierdzy Przemyśl. Istotny dla tego obszaru był rozwój przemysłu naftowego oraz powstanie kopalń w Brzegach Dolnych, Stebniku i Łodynie. Pod koniec XIX wieku powstała tu rafineria ropy naftowej. W II poł. XIX w. nastąpił rozwój przemysłu drzewnego.

Z okresu I wojny światowej należy wspomnieć, że przez okolice Ustrzyk dwukrotnie przechodził front, a w listopadzie 1918 r. miasto było świadkiem zwycięskiej potyczki opancerzonego pociągu pod dowództwem, wówczas porucznika, ST. Wł. Maczka z oddziałem ukraińskich nacjonalistów. W okresie międzywojennym w Ustjanowej funkcjonowały: szkoła szybowcowa i jedno z największych w Europie szybowisk.

Późniejsze czasy nie oszczędzały osady nad Strwiążem. W 1939 r. miasto – jako teren na wschód od rzeki San – znalazło się pod okupacją sowiecka; w latach 1941 – 1944 było pod okupacja niemiecką. W ciągu dwóch lat okupacji Niemcy dokonali całkowitej eksterminacji miejscowej ludności żydowskiej. Kolejne ofiary i cierpienia przyniósł konflikt polsko-ukraiński.

Po wojnie Ustrzyki i okolice znalazły się w granicach ZSRR, a w 1951 r. w ramach wymiany terenów przygranicznych ponownie wróciły do Polski, a cześć Lubelszczyzny (część powiatu hrubieszowskiego z miastami: Bełz, Krystynopol i Waręż) przyłączono do ZSRR (dzisiaj są one w granicach państwa ukraińskiego). Proces ten wiązał się z przesiedleniem mieszkańców. Nad Strwiąż przybyła ludność m.in. z Sokalszczyzny. Na odzyskanych terenach utworzono powiat z siedzibą w Ustrzykach Dolnych.
 
Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 20 lipca 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone