Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Puck
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustrzyki Dolne
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
Stacja Narciarska Laworta

Widok ze szlaków spacrowych


Cerkiew w Równi


Perełka architektury bojkowskiej. Zbudowana na początku XVIII , remontowana i konsekrowana w 1780 r. Użytkowana do 1951. Znajdowała się tu ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem otoczona postaciami proroków, która ocalała z pożaru cerkwi  w Smolniku spalonej przez Tatarów.W latach sześćdziesiątych przeprowadzono generalny remont, w czasie, którego wywieziono wyposażenie cerkwi. Trafiło ono do Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum – Zamku w Łańcucie.

Od 1972 r cerkiew jest użytkowana jako filialny kościół rzymskokatolicki należący do parafii w Ustianowej. Przy cerkwi znajduje się cmentarz z kilkoma starymi nagrobkami  i zachowanym starodrzewem. Cerkiew w Równi należy do nielicznych zachowanych na terenie południowo-wschodniej Polski trójdzielnych cerkwi kopułowych.

Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

Cerkiew w Ustrzykach Dolnych

Cerkiew parafialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, murowana i konsekrowana w 1847 r. Odnowiona w 1937 r. Użytkowana do 1951 jako cerkiew, a w latach 1951 -1953 jako kościół, później aż do roku 1980 służyła jako magazyn. W tym czasie uległa poważnej dewastacji. W 1980 przekazana miejscowej parafii łacińskiej, która w  1985 dokonała niezbędnego remontu świątyni. W tym też roku decyzją biskupa została przekazana grekokatolikom.

Pierwszą uroczystą mszę w obrządku wschodnim odprawiono w trzecią niedzielę adwentu, od tej pory nabożeństwa odprawiane są w każdą niedzielę. Przy cerkwi znajduje się murowana dzwonnica parawanowa z trzema arkadami zbudowana w 1847 r. Na cmentarzu przycerkiewnym nie ma nagrobków. Zachował się jedynie dębowy krzyż z 1938 r ustawiony z okazji 950 lecia Chrztu Rusi.


Kościół w Ustrzykach Dolnych
pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny– wzniesiony na początku XX w. 3 maja 1912 roku  błogosławiony ksiądz Biskup Sebastian Pelczar dokonał poświęcenia nowej świątyni na cześć Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim, z zewnątrz posiada surową elewację zdobioną ciosanym kamieniem. Kościół przetrwał szczęśliwie obydwie wojny, jedynie jego wnętrze ucierpiało wskutek zamiany świątyni na magazyny zbożowe w 1944 roku. W tym czasie uległ zniszczeniu zabytkowy obraz Matki Bożej Szkaplerznej czczony jako Królowej Polski znajdujący się w ołtarzu głównym. W 1952 roku usunięto wszystkie zniszczenia i stworzono samodzielna placówkę duszpasterską.

W bocznych ołtarzach kościoła znajdują się dwa zabytkowe obrazy: uważany za łaskami słynący obraz Matki Bożej Bełskiej - cenne dzieło z XIV w. oraz obraz św. Józefa pochodzący z XVII w. Prezbiterium zdobią dwa witraże: św. Stanisława Kostki oraz św. Kazimierza. Na szczególna uwagę zasługuje mozaikowa postać Pana Jezusa, stacje drogi krzyżowej oraz  postać św. Jadwigi.

Kościół św. Józefa Robotnika 
w Ustrzykach Dolnych


w 1981 roku Urząd Wojewódzki w Krośnie wydał pozwolenie na budowę kościoła, która oficjalnie zakończono w 1991 roku.

Na uwagę zasługuje ciekawa architektura kościoła, który jest budowlą dwupozio- mowa o wymiarach 40 m x 30 m.

Pięćdziesięciometrowa świątynia góruje nad okolicą a jednocześnie jest elementem krajobrazu. Zarówno kościół jak i jego otoczenie dają uczucie przebywania  w środowisku zbliżonym do naturalnego. Wieże „biegnące” od ziemi ku niebu symbolizują modlitwę wiernych.

Międzyszkolna Kryta Pływalnia „Delfin”


Międzyszkolna Kryta Pływalnia „Delfin”- oferuje;
- basen sportowy ( o wymiarach 25m  x 12m i głębokości 1,2m – 1, 8 m z balkonem
 widokowym)
- zjeżdżalnię o długości 61 m oraz zjeżdżalnię dla dzieci
od 1 do 6 lat
- siłownię
- kawiarenkę internetową
- kawiarnię
- sklep z akcesoriami do pływania
Obiekt jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

Muzeum Przyrodnicze
Bieszczadzkiego Parku NarodowegoSanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej
Początki muzeum sięgają 1968 r, kiedy to z inicjatywy „Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej’ i miejscowych myśliwych rozpoczęto gromadze- nie eksponatów przyrodniczych.

W 1974 roku przystąpiono do budowy nowego obiektu. W 1991 r muzeum zostało przekazane Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. Na jego bazie powstał Ośrodek Naukowo Dydaktyczny BdPN, który prowadzi działalność naukowa, dydaktyczną oraz muzealną.
Znajdują się tu ekspozycje stałe:
- „Bieszczady dawniej i dziś”
- „Biologia i systematyka świata zwierząt”
- „ Wybrane zagadnienia z paloeontologi”
- „ Geologia Bieszczadów i na tle Karpat”
- „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”
- „Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”
- „Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”

Muzeum organizuje również wystawy czasowe związane z regionem, które okresowo zastępują ekspozycje „Bieszczady dawniej i dziś”.

obecny kościół murowany został konsekrowany w 1743  r. Jest to świątynia w stylu barokowym, ściany wnętrza podzielone są pilastrami, dach jest dwuspadowy o różnych kalenicach kryty blachą. Wewnątrz świątyni zwraca uwagę barokowa ambona z końca XVII w, baldachim nad amboną w stylu rokokowym. W kościele znajduje się także zabytkowa chrzcielnica w kształcie łódki z rzeźbą Dzieciątka Jezus i krzyżem pochodząca z połowy XVIII. 6 lipca 1968 r. Kardynał Karol Wojtyła z księdzem Biskupem Ignacym Tokarczukiem utworzyli w Jasieniu Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej, którym do dzisiaj opiekują się księża Michaelici.


Cerkiew w Leszczowatem


– obecnie kościół rzymskokatolicki. We wnętrzu zachował się fragment ikonostasu z końca XVIII w, ikony carskie i diakońskie wrota z I połowy XIX i Połowy XIX i kilka XIX wiecznych elementów. Obok budowli drewniana szkieletowa dzwonnica. W pobliżu cerkwi zachował się grób Edmunda z Kra- inki Krasińskiego literata  i uczestnika powstania listopadowe- go.

Kościół w Łodynie
to była drewniana cerkiew greckokatolicka p.w. św. Michała Archanioła.


WYCIĄGI NARCIARSKIE

Stacja narciarska „Laworta”
Stacja posiada trzy wyciągi:
- krzesełkowy o dł. 1300 m
-orczykowy o dł 1250 m
- orczykowy dla początkujących 300 m.
Główna trasa o długości 1250 m posiada homologację „FIS” na slalom  i slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 m. Stoki są oświetlone, sztucznie śnieżone i ratrakowane.
Stacja narciarska posiada bardzo dobre zaplecze turystyczne. U podnóża stoku znajduje się stylowa karczma z miejscami dla ok. 200 osób, a bezpośrednio nad nią pensjonat.

Stacja narciarska Laworta

Stacja narciarska Laworta

Stacja narciarska „Gromadzyń posiada dwa 2 osobowe wyciągi orczykowe o dł.700 m. Jeden wyciąg talerzykowy o dł. 300 m i wyciąg mały dł. 200 m.
Na stoku znajdują się trzy trasy:
- trasa I – 750 m, posiada homologację FIS na slalom. Różnica wzniesień wynosi 164 m.
- trasa II – 800 m,
- trasa III – 900 m.
Trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. U podnóża stoku znajduje się stylowa karczma ”U Gały”.
Stacja posiada wypożyczalnie sprzętu narciarskiego serwis narciarski oraz szkołę narciarską.


Stacja narciarska Gromadzyń - Laworta Bieszczady
ul. Jasień 9; 38-700 Ustrzyki Dolne 
tel. (013) 461 14 37
fax.(0-13) 461 17 85

Wyciąg narciarski Gromadzyń

Wyciąg narciarski Gromadzyń

Wyciąg narciarski Gromadzyń

Wyciąg „Pod Małym Królem” w Ustrzykach Dolnych
Długość 200 m, różnica wzniesień 50m, przepustowość 500 os/godz. stok oświetlony,

Wyciąg w Ropience
Wyciąg orczykowy, długość 400 m, różnica wzniesień 100 m, przepustowość 450os/godz. stok oświetlony.
 
Wyciąg w Arłamowie
Wyciąg przy OW „Arłamów”. Stacja posiada dwa wyciągi narciarskie, łączna zdolność przewozowa 2400 osób.godz.
- stok nr 1 - 420 m zjazdu,
- stok nr 2- 500 m zjazdu.
różnica wzniesień 92 m. Stoki są oświetlone, ratrakowane i naśnieżane.
Trasy do narciarstwa biegowego- pętla 2,5 km.
Przy stacji narciarskiej serwis, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkoła narciarska z Licencja Polskiego Związku Narciarskiego.


tel. (013) 461-65-26
oraz 461-65-00 w.5 - automatyczny serwis o aktualnych warunkach na stoku.

TURYSTYKA AKTYWNA

Widok ze szlaków spacerowych

Szlaki rowerowe
 
Ustrzyki Dolne –Ropienka - Ustrzyki Dolne
Wycieczkę rozpoczynamy w Rynku przy budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jedziemy ul. Korczaka wzdłuż „zielonego rynku”. Kilkadziesiąt metrów dalej skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez most na rzece Strwiąż, a dalej pod wiadukt kolejowy, jedziemy prosto wzdłuż torów, skręcamy w prawo w drogę , która prowadzi do Stacji Narciarskiej „Gromadzyń”. Z tego miejsca można podziwiać panoramę Ustrzyk Dolnych i otaczających ją pasm Kamiennej Laworty, Wielkiego Króla , Małego Króla, Orlika i Równi.
Ze Stacji Narciarskiej „Gromadzyń” jedziemy w kierunku Brzegów Dolnych, po prawej stronie mijamy betonowe zapory przeciwczołgowe ( w 1944 r. przebiegała tu linia frontu).
W Brzegach Dolnych skręcamy w lewo w kierunku Łodyny, przejeżdżamy obok  drewnianej cerkwi p.w. św. Michała Archanioła.

Na skrzyżowaniu w Łodynie (ok. 7,1 km od początku trasy ) skręcamy  w prawo. Za niecałe dwa kilometry dojeżdżamy do czynnej jeszcze kopalni ropy naftowej. Jedziemy w kierunku Ropienki mijając po drodze Leszczowate, Brelików. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo.
W Ropience na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w stronę Ropienki Górnej. Przy szkole podstawowej dalej jedziemy w prawo pod górę. Dwa kilometry za Ropienką prosto przejeżdżamy „krzyżówkę”( w lewo droga prowadzi przez pasmo Chwaniowa do Wojtkówki, która leży na trasie Ustrzyki Dolne-Przemysl). 7 km do końca Brzegów Dolnych   jedziemy leśną stokówką.
 
 
Krościenko – Bandrów – Ustrzyki Dolne
Jedziemy z Ustrzyk Dolnych do Krościenka. Przy sklepie skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez drewniany most, mijamy drogę prowadząca do szkoły podstawowej i kościoła. Jedziemy dalej wzdłuż potoku Stebnik. Ok. 4,5 od Krościenka docieramy do skrzyżowania : w lewo prowadzi przez las droga do Krościenka, my jedziemy prosto. Wkrótce docieramy do pozostałości po nieistniejącej już dziś wsi Stebnica. Na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Kilometr dalej następne rozwidlenie ( w prawo można dojechać do brzegów Dolnych) jedziemy prosto doliną potoku Królówka do przysiółka Bandrów Kolonia. Z Bandrowa Koloni skręcamy w prawo na górę nad Bandrowem skąd możemy podziwiać piękne widoki. Zjeżdżamy z góry do wsi Jałowe. Wjeżdżając do wsi, po lewej stronie mijamy drogę do Moczar, my jedziemy prosto wzdłuż potoku Jasieńka. Trasa przebiega obok  drewnianej cerkwi z zachowaną dzwonnicą i starym cmentarzem.
 Koniec Jałowego, docieramy do skrzyżowania z Małą Obwodnicą Bieszczadzką. Skręcamy w prawo do Ustrzyk Dolnych, po prawej stronie mijamy Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej.
 
 
 Ustrzyki Dolne- Hoszów – Równia

Jedziemy w kierunku Ustrzyk Górnych. W Hoszowie przejeżdżamy obok położonej na wzgórzu pięknej cerkwi p.w. św. Mikołaja (obecnie kościół rzymskokatolicki). Kilkadziesiąt metrów za ostatnimi zabudowaniami Hoszowa docieramy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo kierując się do Hoszowczyka. zaraz za skrzyżowaniem po prawej stronie  mijamy drewnianą cerkiew zbudowaną w 1926 r. Z Hoszowczyka zjeżdżamy do Równi leżącej pomiędzy pasmami Równi i Żukowa. Tuż przed świetlicą wiejską, pomiędzy drzewami biegnie droga, która można dojechać do jednej z najpiękniejszych cerkwi  w polskich Bieszczadach. Z Równi dojeżdżamy do drogi krajowej nr 84 skręcamy w prawo i wracamy do Ustrzyk Dolnych. Całość trasy powynosi 19 km.


Widok ze szlaków spacerowych

Szlaki spacerowe

Ustrzyki Dolne, położone w kotlinie pomiędzy górami są dogodnym miejscem, skąd można robić krótkie, mało intensywne wycieczki piesze, po wyznakowanych tu szlakach spacerowych.

Szlak czerwony – jego przejście zajmuje ok. 4,5 godziny i jest najdłuższym ze wszystkich szlaków. Rozpoczyna swój bieg z dworca kolejowego i PKS i wiedzie pod Park pod Dębami. Stamtąd stokiem Kamiennej Laworty osiąga górną stację wyciągu narciarskiego. Z tego miejsca piękne widoki na Pogórze Przemyskie. Niedaleko stacji szlak łączy się z zielonym szlakiem spacerowym. Kilkanaście minut dalej szlak dochodzi do głównej kulminacji Kamiennej Laworty 769 metrów i w tym miejscu rozdziela się ze szlakiem niebieskim PTTK, któremu towarzyszył od Ustrzyk Dolnych. Po kolejnych 40 minutach szlak dochodzi do źródeł Strwiąża, rzeki należącej do zlewiska Morza Czarnego. Dalsza cześć szlaku biegnie grzbietem Małego Króla, skąd roztaczają się widoki na zalew soliński i Bieszczady Niskie. Przy dobrej widoczności widać także pasmo Wysokiego Działu z Wołosaniem i Chryszszatą a także Beskid Niski.Po drodze mija węzeł ze szlakiem zielonym biegnącym z Kamiennej Laworty. Do Ustrzyk Dolnych powraca w okolicach ogródków działkowych skąd po piętnastu minutach dochodzi do centrum miasta.
 
Szlak niebieski.
Czas przejścia ok. 2 godziny. Z dworca PKP/PKS udaje się ul. 29 Listopada w kierunku Przemyśla. Naprzeciw szpitala przechodzi prze tory kolejowe (uwaga niebezpieczeństwo!)  i zboczem Orlika wychodzi na jego grzbiet. Szlak nie dochodzi do kulminacji Orlika. Na jego szczyt biegnie 200 metrowy wyznakowany szlak łącznikowy. Następnie zboczem schodzi do Ustrzyk Dolnych w okolicach Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej, łącząc się z żółtym szlakiem schodzącym z Gromadzenia. Uwaga – przy dojściu do sanktuarium szlak przechodzi przez rzekę Jasieńka. Brak mostu. Przy większych stanach wód trudności z jej przekroczeniem.   Szlak krótki, w pierwszej części dość intensywne podejście pod Kinia.
 
Szlak żółty.
Czas przejścia ok. 2,5 godzin. W początkowym przebiegu towarzyszy mu niebieski szlak turystyczny PTTK. Z dworca PKP/PKS w kierunku stadionu sportowego gdzie prostopadle do zbocza wiedzie na grzbiet Gromadzynia. Po drodze mija telewizyjną stację przekaźnikową Na szczycie przebiega w okolicach tras narciarskich i strzelnicy biatlonowej. Idąc grzbietem Gromadzenia wspaniałe widoki na niższe i wyższe partie Bieszczadów. Przy dobrej widoczności widoki na Wysokie Bieszczady i Beskid Niski. 15 minut po minięciu kulminacji Gromadzynia (triangul) szlak niebieski PTTK rozdziela się i schodzi do Równi. Szlak żółty biegnie dalej granią, aby po pewnym czasie zejść starym torem saneczkowym do głównej drogi Ustrzyki Górne-Ustrzyki Dolne, w okolicach Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej przy ul. Jasień.
 
Szlak zielony
Łącznikowy, będący skrótem czerwonego szlaku biegnącego przez Lawortę i Małego Króla. Przejście około godziny. Ze szczytu Kamiennej Laworty schodzi zboczem obok ogródków działkowych. Przy dolnej granicy lasu widoki na Bieszczady Wysokie – Tarnica, Halicz. Następnie ul. Łukasiewicza kieruje się obok ośrodka wypoczynkowego Olimp i trasy narciarskiej, gdzie wychodzi zboczem (strome podejście) na grzbiet Małego Króla.

Widok ze szlaków spacerowych

Ekomuzeum „Hołe”
 
Szlak skupiający na przestrzeni 13 km. walory przyrodnicze, historyczne, architekturę oraz dziedzictwo kulturowe wokół wiosek Romanowa Wola, Dźwiniacz Dolny, Łodyna i Leszczowate. Najciekawsze miejsca na trasie:
- Przydrożna kapliczka w łodynie z przełomu XIX i XX w.
- Cerkiew greckokatolicka w Łodynie p.w. św. Michała Archa- nioła (obecnie kościół rzymskokatolicki).
- Kiwony , kieraty wydobywające ropę naftową – Łodyna. kopalnia powstała
 prawdopodobnie w 1860 r. 
- Cerkiew w Leszczowatem z zachowanymi fragmentami ikonostasu końca XVIII w.
- Słupy graniczne – pamiątka po przebiegającej tu w latach 1946- 1951 granicy pomiędzy
 PRL a ZSRR.
 
 
Ekomuzem „ Hoszów-Jałowe”
 
Trasa liczy 8 km. Początek trasy:krzyżówka- Jałowe, tutaj ustawiono mapkę ścieżki. Trasa biegnie wzdłuż głównej drogi, gdzie znajdują się przydrożne krzyże. Za ostatnim   z nich położone są ruiny dawnych zabudowań dworskich, obok stara zabudowa drewniana. Tu ścieżka zbacza z głównej drogi i polną szosa zmierza w kierunku ruin dawnej kaplicy grobowej, od której droga prowadzi do cerkwi w Jałowem. Obok stara dzwonnica i cmentarz. Następnie ścieżka prowadzi w stronę Koszowa do punktu, gdzie znajduje się tablica informacyjna o bitwach i wydarzeniach związanych z tą miejscowością i okolicami. Stamtąd trasa prowadzi do cerkwi w Hoszowie. Główny punk informacyjny zlokalizowany jest przy Szkole Podstawowej w Hoszowie.

Szlaki konneBieszczadzki trakt" to 150 km tras konnych od  Olszanicy, przez Ustrzyki Dolne do Czarnej, łączących tereny trzech bieszczadzkich gmin. Szlak od strony południowo wschodniej łączy się z trasami konnymi z terenu Lutowisk a od strony północno-zachodniej z trasami leskimi, co pozwala na zwiedzanie z końskiego grzbietu terenu całych Bieszczad.

Większość trasy przebiega drogami leśnymi. Amatorzy szybszej jazdy znajdą doskonałe warunki do galopad na odcinkach łąkowych. Po drodze możemy zwiedzać cenne zabytki architektury drewnianej. Na szczególną uwagę zasługuje unikatowa cerkiew w Liskowatym – jedna z trzech zachowanych cerkwii typu bojkowskiego w Polsce. Warto zwrócić także uwagę na cerkiewkę pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, którą mijamy w Bystrym, czy cerkiew św Paraskewy w Ustianowej. Niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju klimat na trasie tworzą pozostałości po dawnych wsiach, kapliczki przydrożne, rezerwaty z florą, możliwość spotkania zwierząt w ich naturalnym środowisku…

Planując wycieczkę „Bieszczadzki traktem” nie sposób pominąć punktu widokowego na Żukowie z panoramą na Zalew Soliński i Wysokie Bieszczady.

Stajnie etapowe na „Bieszczadzkim trakcie” znajdują się w miejscowościach: Dźwiniacz, Lipie, Arłamów, Serednica. Popasy zaplanowano co kilkanaście kilometrów. Część szlaku biegnie przez tereny prywatne i czasami trzeba samodzielnie  otworzyć bramę, furtkę aby przejechać. Kilka kilometrów szlaku biegnie przy samej granicy, nie należy wchodzić na pas graniczny. Ponieważ jesteśmy w strefie nadgranicznej  wszyscy musza posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość.
Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 20 lipca 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone