Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Willa "CZTERY PORY ROKU" nad morzem
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustka
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »

USTKA..

Ustka to nadmorskie kąpielisko na środkowym wybrzeżu o niepowta- rzalnych warunkach krajobrazowych u ujścia rzeki Słupi, 150 km na zachód od stolicy województwa – Gdańska i 18 km na północ od Słupska.Liczy około 17 tys. mieszkańców i rozciąga się na powierzchni 1.014 ha po obu stronach rzeki. Otoczona lasami, nadmorskimi wydmami i łąkami. Otwarte morze, bryza morska stanowiąca naturalną inhalację, lecznicze działanie żywicy czarnej sosny, błota o uzdrawiających właściwościach tworzą specyficzny, jedyny w Polsce mikroklimat.

Dzięki leczniczym właściwościom klimatu Ustka ma status uzdrowiska od 1987r. Wysoki poziom usług turystycznych i sanatoryjnych, duża liczba dni nasłonecznionych w roku i liczne imprezy letnie sprawiają, iż Ustka jest popularnym kurortem na pobyty wypoczynkowo – zdrowotne i wakacyjne dla rodzin, rozrywkowe dla młodych i aktywnych i każdego roku odwiedzają Ustkę setki tysięcy turystów.

Ustka znana jest nie tylko ze swoich uzdrowiskowych walorów, również z rybołówstwa i przetwórstwa ryb oraz z dawnej stoczni. Słynie z łososi bałtyckich, z których jeden trafił nawet do jej herbu, z dorszy, wędzonych szprotek, smażonych fląder i marynowanych śledzi. W stoczni budowano do niedawna łodzie i kutry rybackie, które eksportowano nawet do odległego Wietnamu. Świadectwem niegdyś ożywionego handlu morskiego Ustki są dawne spichlerze zbożowe w porcie.

Wielu kojarzy ją z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i z poligonem powołanym do życia w 1952 roku, rozciągającym się kilka kilometrów na zachód od miasteczka. Poligon to znakomity teren do ćwiczeń i strzelań przeciwlotniczych, gdzie swoje umiejętności sprawdzają tutaj przeciwlotniczy goszczący z różnych armii NATO, widowiskowo ćwicząc zestrzeliwanie bojowe imitacji samolotów. W sumie może się tu szkolić jednocześnie 5.000 żołnierzy.
Uzdrowisko Ustka
Widok na Port z latarni morskiej
            USTKA jest letnią stolicą Polski, ale nie tylko latem, również w pozostałych porach roku każdy znajdzie tutaj to, czego szuka: zdrowy klimat, odpoczynek, ciszę lasu, szum morza. Uzdrawiające zabiegi lub ... przygody i atrakcje – od poniedziałku do niedzieli, od świtu do zmierzchu, od zmierzchu po świt….
 
……zaprasza turystów, kuracjuszy, podróżników i gości z całego świata do odwiedzenia i skorzystania z możliwości terenu naszego pięknego i atrakcyjnego pod każdym względem miasta :

Ustka Uzdrowiskiem-leczy i przywraca witalność.


Ustka to nie tylko miejsce wakacyjnych przygód, od ponad 150 lat przyjeżdża się tu w celach leczniczych ....

Dzięki swojemu położeniu Ustka jest pod bezpośrednim wpływem uzdrawiającego morskiego powietrza. Występujący tu specyficzny, jedyny w Polsce mikroklimat powstający dzięki połączeniu morskiego aerozolu i wydzielania przez czarną sosnę żywicy, a bryza wiejąca od morza stanowi naturalną inhalacją. Nadmorskie położenie, lasy, czyste powietrze bogate w jod, obfite złoża borowinowe oraz źródła solankowe to atuty, które pozwoliły w 1987 roku miastu Ustka uzyskać statut Uzdrowiska.
.
Czy wiesz że?
Ze Słupska prosto na ustecką Plażę Zachodnią….takie jest założenie projektu Słupskiej Kolei Morskiej, który ma być zrealizowany, przy wsparciu środków Unii Europejskiej, do 2010 r. Nowoczesny szynobus ma przewozić pasażerów z różnych przystanków w centrum Słupska, zatrzymywać się na stacjach po drodze i kończyć bieg w zachodniej Ustce. Takie rozwiązanie znacznie przyśpieszy dotarcie nad morze i zmniejszy obciążenie ciągów komunikacyjnych i parkingów w mieście.

***
W 1867 roku zbudowano w Ustce stację ratowniczą z uwagi na wielka liczbę katastrof w tym czasie. Nadmorskie „ czerwone szopy” były kiedyś dla żeglarzy tym, czym dla zabłąkanych wędrowców górskie schroniska. To budynek z czerwonej cegły, zwieńczony krzyżem maltańskim – godłem ratowniczym. (ul. Marynarki Polskiej)
.
-czyste, piaszczyste plaże, które rozciągają się po obu stronach kanału portowego na przestrzeni 2 km wzdłuż linii brzegowej. Jedno z nielicznych miejsc na Polskim wybrzeżu gdzie można obejrzeć piękne dzieło natury jak wybrzeże klifowe ciągle podmywane przez sztormy
 
 - jedno z najatrakcyjniejszych nadmorskich kąpielisk,
urocze kąpielisko o wodach zaliczanych do I klasy czystości, niepowtarzalnych warunkach krajobrazowych i klimatycznych, bogatej infrastrukturze plażowej. W rankingu tygodnika „Polityka” Ustka otrzymała tytuł „Kurort na pięć gwiazdek”
 
- promenada tętniąca życiem i mnóstwo atrakcji, od restauracji i kawiarni począwszy, a skończywszy na koncertach gwiazd polskiej estrady, festiwalach, festynach i licznych konkursach.
 
- najbardziej nasłonecznione miasto na polskim wybrzeżu.
 
- kąpiele słoneczne, miasteczka plażowe, rzeźby z piasku, pirackie rejsy po morzu, przejażdżki bajkową ciuchcią…moc atrakcji dla najmłodszych.
 
- dobroczynny klimat morski, w trakcie pobytu w naturalny sposób uzupełnisz niedobory magnezu w organizmie.
 
- aktywne wakacje i poprawa kondycji dzięki bogatej ofercie wypoczynku: szlaki rowerowe i piesze, spływy kajakowe, gabinety odnowy biologicznej, żeglarstwo, surfowanie z falą, nurkowanie w głębi Bałtyku, raj dla wędkarzy.
.

- szeroki wachlarz bazy noclegowej oferuje zakwaterowanie od hoteli o wysokim standardzie, przytulnych pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym, po domki campingowe położone w lesie tuż przy plaży, kwatery prywatne gościnnych mieszkańców i gospodarzy Ustki.
( zdjecie hotel Lubicz)
 
- miasto letnich szaleństw, gwarantuje, ze nie będziesz się nudzić: imprezy, koncerty na nadmorskiej promenadzie, festyny i konkursy jakich nigdzie nie spotkasz. Mnóstwo atrakcji, letnie ogródki, restauracje, kawiarnie, pozwolą na przyjemne spędzenie czasu po całodziennym leniuchowaniu na plaży
 
zabawa do wschodu słońca do zmierzchu. w pubach i dyskotekach a nazajutrz kolejny cudowny dzień
…….wszystko to tworzy atmosferę kurortu.
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone