Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Puławy
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ustka
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »

USTKA..

Ustka to nadmorskie kąpielisko na środkowym wybrzeżu o niepowta- rzalnych warunkach krajobrazowych u ujścia rzeki Słupi, 150 km na zachód od stolicy województwa – Gdańska i 18 km na północ od Słupska.Liczy około 17 tys. mieszkańców i rozciąga się na powierzchni 1.014 ha po obu stronach rzeki. Otoczona lasami, nadmorskimi wydmami i łąkami. Otwarte morze, bryza morska stanowiąca naturalną inhalację, lecznicze działanie żywicy czarnej sosny, błota o uzdrawiających właściwościach tworzą specyficzny, jedyny w Polsce mikroklimat.

Dzięki leczniczym właściwościom klimatu Ustka ma status uzdrowiska od 1987r. Wysoki poziom usług turystycznych i sanatoryjnych, duża liczba dni nasłonecznionych w roku i liczne imprezy letnie sprawiają, iż Ustka jest popularnym kurortem na pobyty wypoczynkowo – zdrowotne i wakacyjne dla rodzin, rozrywkowe dla młodych i aktywnych i każdego roku odwiedzają Ustkę setki tysięcy turystów.

Ustka znana jest nie tylko ze swoich uzdrowiskowych walorów, również z rybołówstwa i przetwórstwa ryb oraz z dawnej stoczni. Słynie z łososi bałtyckich, z których jeden trafił nawet do jej herbu, z dorszy, wędzonych szprotek, smażonych fląder i marynowanych śledzi. W stoczni budowano do niedawna łodzie i kutry rybackie, które eksportowano nawet do odległego Wietnamu. Świadectwem niegdyś ożywionego handlu morskiego Ustki są dawne spichlerze zbożowe w porcie.

Wielu kojarzy ją z Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej i z poligonem powołanym do życia w 1952 roku, rozciągającym się kilka kilometrów na zachód od miasteczka. Poligon to znakomity teren do ćwiczeń i strzelań przeciwlotniczych, gdzie swoje umiejętności sprawdzają tutaj przeciwlotniczy goszczący z różnych armii NATO, widowiskowo ćwicząc zestrzeliwanie bojowe imitacji samolotów. W sumie może się tu szkolić jednocześnie 5.000 żołnierzy.
Uzdrowisko Ustka
Widok na Port z latarni morskiej
            USTKA jest letnią stolicą Polski, ale nie tylko latem, również w pozostałych porach roku każdy znajdzie tutaj to, czego szuka: zdrowy klimat, odpoczynek, ciszę lasu, szum morza. Uzdrawiające zabiegi lub ... przygody i atrakcje – od poniedziałku do niedzieli, od świtu do zmierzchu, od zmierzchu po świt….
 
……zaprasza turystów, kuracjuszy, podróżników i gości z całego świata do odwiedzenia i skorzystania z możliwości terenu naszego pięknego i atrakcyjnego pod każdym względem miasta :

Ustka Uzdrowiskiem-leczy i przywraca witalność.


Ustka to nie tylko miejsce wakacyjnych przygód, od ponad 150 lat przyjeżdża się tu w celach leczniczych ....

Dzięki swojemu położeniu Ustka jest pod bezpośrednim wpływem uzdrawiającego morskiego powietrza. Występujący tu specyficzny, jedyny w Polsce mikroklimat powstający dzięki połączeniu morskiego aerozolu i wydzielania przez czarną sosnę żywicy, a bryza wiejąca od morza stanowi naturalną inhalacją. Nadmorskie położenie, lasy, czyste powietrze bogate w jod, obfite złoża borowinowe oraz źródła solankowe to atuty, które pozwoliły w 1987 roku miastu Ustka uzyskać statut Uzdrowiska.
.
Czy wiesz że?
Pierwsza latarnia zabłysła w Ustce w 1871 roku . W 1892 roku powstała istniejąca do dziś budowla z czerwonej cegły z ośmiokątną wieżą, wskazując drogę marynarzom światłem z odległości prawie 30 kilometrów. Ma 21,5 metra wysokości. (ul. Limanowskiego)

***
Uliczki starej Ustki biegną dokładnie tak, jak setki lat temu. Główną była ul. Marynarki Polskiej. Od wschodu granice wytyczała ul. Kosynierów. Najstarsze, zachowane i budynki pochodzą z lat 30. XIX wieku i zrewitalizowane stoją tam to dziś (ul. Kosynierów, Findera, Beniowskiego, Sprzymierzeńców).
.
-czyste, piaszczyste plaże, które rozciągają się po obu stronach kanału portowego na przestrzeni 2 km wzdłuż linii brzegowej. Jedno z nielicznych miejsc na Polskim wybrzeżu gdzie można obejrzeć piękne dzieło natury jak wybrzeże klifowe ciągle podmywane przez sztormy
 
 - jedno z najatrakcyjniejszych nadmorskich kąpielisk,
urocze kąpielisko o wodach zaliczanych do I klasy czystości, niepowtarzalnych warunkach krajobrazowych i klimatycznych, bogatej infrastrukturze plażowej. W rankingu tygodnika „Polityka” Ustka otrzymała tytuł „Kurort na pięć gwiazdek”
 
- promenada tętniąca życiem i mnóstwo atrakcji, od restauracji i kawiarni począwszy, a skończywszy na koncertach gwiazd polskiej estrady, festiwalach, festynach i licznych konkursach.
 
- najbardziej nasłonecznione miasto na polskim wybrzeżu.
 
- kąpiele słoneczne, miasteczka plażowe, rzeźby z piasku, pirackie rejsy po morzu, przejażdżki bajkową ciuchcią…moc atrakcji dla najmłodszych.
 
- dobroczynny klimat morski, w trakcie pobytu w naturalny sposób uzupełnisz niedobory magnezu w organizmie.
 
- aktywne wakacje i poprawa kondycji dzięki bogatej ofercie wypoczynku: szlaki rowerowe i piesze, spływy kajakowe, gabinety odnowy biologicznej, żeglarstwo, surfowanie z falą, nurkowanie w głębi Bałtyku, raj dla wędkarzy.
.

- szeroki wachlarz bazy noclegowej oferuje zakwaterowanie od hoteli o wysokim standardzie, przytulnych pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych z bogatym zapleczem sportowo-rekreacyjnym, po domki campingowe położone w lesie tuż przy plaży, kwatery prywatne gościnnych mieszkańców i gospodarzy Ustki.
( zdjecie hotel Lubicz)
 
- miasto letnich szaleństw, gwarantuje, ze nie będziesz się nudzić: imprezy, koncerty na nadmorskiej promenadzie, festyny i konkursy jakich nigdzie nie spotkasz. Mnóstwo atrakcji, letnie ogródki, restauracje, kawiarnie, pozwolą na przyjemne spędzenie czasu po całodziennym leniuchowaniu na plaży
 
zabawa do wschodu słońca do zmierzchu. w pubach i dyskotekach a nazajutrz kolejny cudowny dzień
…….wszystko to tworzy atmosferę kurortu.
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone