Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ujsoły
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Panoramy »

Ujsoły

to gmina położona w Beskidzie Żywieckim, w województwie śląskim, od strony południowej graniczy ze Słowacją. Obszar gminy wynosi prawie 11 tys. Ha, przy czym znaczną część powierzchni zajmują lasy.

Gmina Ujsoły składa się z 4 sołectw: Glinka, Soblówka, Ujsoły i Złatna zamieszkana przez prawie 5 tys. mieszkańców. 

Na obszarze gminy znajdują się 21 szczytów górskich górskich wysokości ponad 1000 m.n.p.m z których najwyższy – to góra Lipowska – 1324 m.n.p.m. Łatwo dostępne góry malownicze krajobrazy, liczne górskie potoki, bogactwo przyrody sprawiają, że Ujsoły to miejsce atrakcyjne dla turystów.  

Ujsoły to doskonałe miejsce do całorocznego aktywnego wypoczynku. Latem góry zapraszają na wędrówki po szlakach turystycznych, których gęsta sieć pokrywa cały obszar gminy. Zimą – można poszusować na nartach lub przejechać się kuligiem w bajkowej scenerii lasu. Rozwija się tu także turystyka konna oraz rowerowa, a bardziej odważni spróbują swych sił w uprawianiu sportów ekstremalnych.

Turyści po trudach wędrówki mogą odpocząć w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych oraz schroniskach górskich, spośród których najdłuższe tradycje turystyczne oraz w schroniskach górskich, spośród których najdłuższe tradycje turystyczne posiadają schroniska: na Górze Lipowskiej, Rysiance, Krawcowym Wierchu, oraz Rycerzowej. Dla miłośników natury przygotowano również położone w zaciszu lasów pola biwakowe.

> baza noclegowa <
Posiady Wołoskie
Karnawał Furmański
Koncertowe Lato
Zwyk Bacowski

Warto zobaczyć:


Pozostałości po hucie szkła w Złatnej. Huta została założona przez hrabiego Adama Wielkopolskiego, funkcjonowałą w latach 1819-1875, do dziś zachowały się fragmenty pieca hutniczego.

Stary dwór w Złatnej – wybudowany w roku 1853, służył zarządcą majątku Habsburgów. Obecnie mieści się tam leśniczówka.


Izba regionalna „Gronicek” w Glince – zgromadzono w niej eksponaty sztuki ludowej, sprzęt gospodarstwa domowego oraz stare narzędzia rolnicze. 


Źródło wody siarkowej w Złatnej w zwane potocznie „Śmierdzącym potokiem”.

Bacówka w Solówce-Królowej, gdzie można zobaczyć wypas owiec oraz wyrób serów owczych .


„Organistówka” w Ujsołach” pochodząca z końca XIX wieku, dawnej dom mieszkalny organisty i wikarego, dziś odrestaurowany pełni funkcje publiczne.


Geopark GlinkaGeopark znajduje się we wsi Glinka, w gminie Ujsoły, w powiecie żywieckim. Jest to niewielka, przygraniczna miejscowość, otoczona szczytami Beskidu Żywieckiego (m.in. Kotelnicy, Jaworzyny, Soliska i Magury). Jest to atrakcja, którą odwiedziny powinien wziąć pod uwagę każdy, kto lubi łączyć aktywny wypoczynek z bliskością przyrody. Geopark Glinka, bo tak nazwano to miejsce, posiada szeroką ofertę dla osób w każdym wieku, przez co nikt nie będzie się tam nudził.                                              * * *

Pod szczytami gór i na grzbietach górskich znajduje się duża ilość lat. Hale położone w większości przy szlakach turystycznych stanowią element niezwykle uatrakcyjniający górską wędrówkę.

Wiosną kwitnie na nich wiele gatunków kwiatów, latem wypasane są stada owiec, a zimą mogą być wykorzystane do uprawiania turystyki narciarskiej. Ich grzbietowe - wysokie usytuowanie sprzyja roztaczaniu się rozległych przepięknych widoków.

Szczególnie piękne panoramy roztaczają się od schroniska na Rysiance, z Krawców Wierchu i z Małej Rycerzowej.


* od schroniska na Rysiance możemy podziwiać: na wprost palenicę, Trzy Kopce, Pilsko i w oddali łańcuch Tatr. W prawo Małą Fatrę z Rozsudcem i Krywaniem. Bliżej Hrubą Buczynę, i dwuwierzchołkowy Oszus. Na lewo Babia Góra, Polica, Mędralowa i Pasmo Jałowieckie. Całkiem w lewo kilkaset metrów pod schroniskiem rozciągają się rozległe hale Pawlusia i Łyśniowska nad którymi króluje zalesiony szczyt Romanki (1366m.npm.).

* z Krawców Wierchu roztacza się panorama na długi łańcuch gór ciągnący się pasmem granicznym od przełęczy glinka, przez Oszus, Beskid Równy, Bednarów Beskid, przełęcz Przysłop, Wielką Rycerzową, aż po Wielką Raczę. W dali na tle ego łańcucha widoczna jest Grupa Małej Fatry, a bliżej Muńcoł, Kiczora ,pasmo hal od Redykalnej aż po Lipowską, dla których tłem jest część Beskidu Śląskiego z dominującym szczytem Baraniej Góry.


*patrząc z Małej Rycerzowej w kierunku granicznego grzbietu widzimy w lewo Tary, w prawo Małą Fatrę, dalej w prawo Będoszkę Wielką, Wielką Raczę i jej pn. grzbiet ciągnący się przez Kikulę ku Zwardoniowi. Na pn. zachód widoczny jest Rachowiec, a za nim pasmo Beskidu Śląskiego z Baranią Górą i Skrzycznem. W kierunku pn. widoczne jest obniżenie Soły, a w prawo od niej Lipowska, bliżej Muńcół. Od Muńcuła poprzez dolinę Cichej wzrok przeskakuje na lesiste grzbiety Równego Beskidu, Oszusa, Smerekowa Wielkiego i wędruje pasmem granicznym przez Krawców Wierch, Grubą Buczynę, Trzy Kopce, Pilsko, aż po stoki Babiej Góry, ześlizgując się ku Orawie.


Szczególne miejsce w oczach mieszkańców zajmuje zwyczaj palenia ”wawrzyńcowych hud” Czyli palenia wysokich na kilkanaście metrów ognisk w noc Św. Wawrzyńca . Zwyczaj ten sięga wieku XVII i przetrwał do dziś jedynie w Ujsołach .

Co roku w sierpniu odbywa się impreza „ Wawrzyńcowe Hudy” nawiązująca do wydarzeń sprzed wieków, będąca wielkim świętem miłośników gór oraz folkloru . Piękno Góralskiej kultury prezentują dziś w kraju i za granicą tu zespoły Ludowe:”Juhas”, „Młode Juhasy” , „Jedlicka” oraz Cichowianie z kapelą„Krucy-Tyrk”.  

Hudy Wawrzyńcowe
Hudy Wawrzyńcowe
Hudy Wawrzyńcowe
Hudy Wawrzyńcowe
Szlak Papieski
kuligi
Karnawał Furmański
koncertowe lato
regionalne dania
Źródło wody siarczanej
Hudy Wawrzyńcowe
Czy wiesz że?
Pierwotnie nazwa Ujsół brzmiałą „U Soły” i wywodzi się od położenia pierwszych zagród zlokalizowanych bezpośrednio nad rzeką Sołą. Przez lata nazwy „Ujsol” i „Ujsól” figurowały w dokumentach austriackich, zachowanych do dziś, aż do chwili, gdy zostały spolszczone do obecnie używanej nazwy „ Ujsoły”.

***
Historia Ujsół wiąże się z ludem Wołochów, który najprawdopodobniej osiedlili się w XVI w. na terenach gminy. Był to lud pasterski pochodzenia bałkańskiego który zawędrował w te strony w poszukiwaniu dogodnych terenów do wypasu owiec, uciekających jednocześnie przed ekspansją turecką, dokonuje się wówczas na Bałkanach. Przybysze osiedlili się na bezludnych górskich halach, budowali „kosory”, „szałasy”, zaszczepili specyficzne zwyczaje, obrzędowość i pasterskie nazewnictwo. Słowa takie jak: baca, gazda, bryndza, bunc mają właśnie wołoską etymologię.
.
.
.
.
.
.
.
.

.

.
.
.
.
widok z wiezy kościelnej (Ujsoły)

Obecnie Ujsoły to piękna malownicza miejscowość znajdująca się w jednym z najstarszych i najbardziej pierwotnych części Beskidu Żywieckiego. Jest to wspaniałe miejsce wypoczynku latem i zimą, o żywej kulturze góralskiej i wielu atrakcjach czekających dla gości z kraju i zagranicy.

Serdecznie zapraszamy !

Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone