Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Ujsoły
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Wawrzyńcowe Hudy
Każdego roku początkiem sierpnia odbywa się tu impreza „Wawrzyńcowe Hudy” nawiązująca do wydarzeń sięgających XVII palenia kilkunastometrowych ognisk w noc św. Wawrzyńca.


Szlaki turystyczneNa terenie gminy Ujsoły znajduje się ponad 100 km szlaków turystycznych przebiegających po najbardziej malowniczych szczytach górskich a nie raz prowadzą przez tereny pozostałości po pradawnej puszczy karpackiej.


Obecnie impreza jest organizowana na zakończenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Można tu zobaczyć regionalne zespoły góralskie jak „Juhas”, „Jedlicki”, „Młode Juhasy” oraz liczne zespoły z : Martyniki, Kostaryki, Algierii , Chin, Meksyku, Kolumbii, Grecji, Kanady, USA w sumie ponad kilkanaście zespołów prezentujących oryginalny folklor ze wszystkich możliwych zakątków świata.

.


Łatwo dostępne góry, malownicze potoki, bogactwo przyrody sprawiają, że turyści chętnie wędrują po okolicznych górskich szczytach. Po za tym jest to miejsce gdzie można jeździć rowerowo, konno lub wypożyczyć kijki w lokalnej informacji turystycznej i udać się w wędrówkę po nowo wytyczonych szlakach Nordic Walking o długości 46 km.

Zimą szlaki turystyczne zmieniają się w świetne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego i zjazdowego.
Huta szkła w Złatnej


Hutę szkła  w Złatnej budowano w latach   1815 - 1819 . Jej założycielem był Andrzej Wielopolski. Zakład hutniczy w Złatnej zlokalizowany został na prawym brzegu potoku.

Ostatnim zarządzającym huta  była Anda Koln, która to funkcję objęła po  po swym zmarłym mężu. Borykała się z trudnościami w pozyskiwaniu drewna i zbytem produkowanych wyrobów.

Po sprzedaży dóbr przez Andrzeja  Wielopolskiego zarządca arcyksiążęcy nowych właścicieli Habsburgów -  Schultz zabronił wycinki drzew bukowych w tym rejonie. Trudności te doprowadziły do likwidacji huty.

Po zlikwidowanej hucie zachowały się nieliczne pamiątki: fragmenty pieców hutniczych, dzwon w kapliczce na Sporowym Polu, przy pomocy którego wzywano robotników do pracy iKarnawał Furmański
Karnawał Furmański jest to jedna z cyklicznych imprez odbywająca się 11 lutego każdego roku w gminie Ujsoły.

Lokalni furmani mają okazje na niej prezentacji swoich umiejętności w powożeniu koniem. Ponadto program imprezy zawiera wiele atrakcji m.in. rzut podkową do wiadra z owsem, wyścigi  na workach z sianem oraz jazdę na nartach za koniem czyli pokaz „ skiringu”.


Geopark Glinka
Geopark znajduje się we wsi Glinka, w gminie Ujsoły, w powiecie żywieckim. Jest to niewielka, przygraniczna miejscowość, otoczona szczytami Beskidu Żywieckiego (m.in. Kotelnicy, Jaworzyny, Soliska i Magury). Jest to atrakcja, którą odwiedziny powinien wziąć pod uwagę każdy, kto lubi łączyć aktywny wypoczynek z bliskością przyrody. Geopark Glinka, bo tak nazwano to miejsce, posiada szeroką ofertę dla osób w każdym wieku, przez co nikt nie będzie się tam nudził.

Na odwiedzających czeka m.in.:

jedna z najdłuższych tyrolek w regionie o długości 220 m z przeciągniętą liną nad przepaścią wysoką na 30 m,

dwie ścianki wspinaczkowe o wysokości 17 i 12 m z trasami o różnym stopniu trudności,

park linowy zarówno z trasą dla dorosłych posiadającą 3 stopnie trudności i 37 przeszkód, jak i dla dzieci z dwoma stopniami trudności i 12 przeszkodami,

dwa oryginalne kąpieliska: pierwsze o wymiarach 110 x 30 m i głębokości od 1,6 m do około 2,5 m oraz drugie o wymiarach 30 x 10 m i głębokości około 0,3 m – w zimę zbiorniki mogą zostać przekształcone w lodowiska,

dla najmłodszych duży plac zabaw, 

niezwykle atrakcyjne widokowo ścieżki spacerowe, wytyczone wokół korony kamieniołomu, 

możliwość wypożyczenia wiat, gdzie można rozpalić grilla lub ognisko,

sala konferencyjna mogąca pomieścić 30 osób i dostosowana do wszelakiego rodzaju konferencji, spotkań biznesowych, imprez okolicznościowych itp. 

pizzeria z szerokim menu dla spragnionych i głodnych turystów.

Nad bezpieczeństwem turystów przy każdej z atrakcji czuwają wykwalifikowanie ratownicy i instruktorzy, którzy chętnie udzielają porad oraz udostępniają profesjonalny sprzęt. Już teraz organizowane są różne imprezy zachęcające do spędzenia czasu w Geoparku. Dla odważnych odbył się nocny zjazd na tyrolce, dla fanów piłki nożnej – pokazy Freestyle Football oraz strefa kibica podczas niedawno rozgrywanych w Polsce Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn, gdzie mogliśmy wspierać naszą drużynę ku drodze po złote medale. Przygotowywane jest miejsce do paintballu, rozpoczęto organizowanie slajdowisk, na których podróżnicy mogą opowiedzieć o swoich wyprawach oraz odbyła się z powodzeniem Biesiada Rodzinna. Geopark Glinka to miejsce, które zaskoczy nie jedną osobę, w sam raz do rewelacyjnego spędzenia czasu w otoczeniu piękna przyrody.
Kuligi
Zimą w gminie Ujsoły panują świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, oraz do organizacji kuligów. Lokalni gazdowie z stowarzyszenia „Gazdów z doliny Cichej” organizują prawdziwe góralskie kuligi z pochodniami, z góralskim jadłem i kapelą.


Regionalne daniaNie od dziś wiadomo że aby wypoczynek był by pełny, musi mieć właściwą oprawę kulinarną. I tutaj Ujsoły znów wychodzą z tym, co najceniejsze, najbardziej regionalne i naturalne – z menu, które jest z kombinacją naturalności, oryginalność, obfitość wreszcie niskie ceny.

Wyrobami własnej produkcji ( sery, mleko, masło, maślanka, wędliny) zaspokoją najbardziej wyszukane gusta ujsolskie gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, bacówki, pensjonaty.Zwyk Bacowski
Jak co roku końcem maja mieszkańcy gminy Ujsoły, przyjezdni goście oraz nasi sąsiedzi z gminy Novot mają możliwość przypomnienia sobie tradycji pasterskich, które były codziennością dla naszych dziadków i pradziadków a obecnie podtrzymywane jedynie przez niewielu baców.

Uczestnicy imprezy mogą również posmakować tradycyjnych wyrobów bacowskich przygotowanych przez Bogusławę i Mariana Sporków w postaci oscypków, korbaczy i serów wędzonych. Dodatkowo panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Soblówce prezentują regionalne smakowite potrawy i wypieki.

Cała impreza odbywa się przy prezentacji umiejętności śpiewu i tańca lokalnych zespołów „Cichowian”, „Młodych Juhasów” czy kapeli „Krucy Tyrk”.

.

Posiady Wołoskie
Geneza nazwy Posiady Wołoskie wiąże się z plemionami Wołosów. Pochodzili oni z Bałkanów, nie mieli stałych osad, prowadzili wędrowniczy tryb życia, cała rodzina przenosiła się wraz ze swoim stadem w poszukiwaniu odpowiednich terenów do wypasu.

Wołosi posługiwali się prawdopodobnie językiem rumuńskim a Wołoszczyzna to tereny leżące pomiędzy Dniestrem a Dolnym Dunajem, zakładano tam wioski na tzw. prawie wołoskim, które stanowiło, iż zamiast płodów rolnych składali daninę panu feudalnemu w postaci wyrobów owczarskich takich jak mięso, ser, wełna.Dlatego w Soblówce dla upamiętnienia obyczajów i tradycji przodków odbywa się impreza kończąca sezon owczarski trwająca od 24 do 25 września.

Impreza Posiady Wołoskie połączyła w sobie wszystkie aspekty naszego regionalizmu, można było posłuchać pięknej góralskiej muzyki w wykonaniu kapel, oglądać występy zespołów tanecznych a także zasmakować potraw regionalnych i podziwiać oryginalne dzieła utalentowanych rąk ludzkich.


Leśniczówka w Złatnej –  Tzw. „STARY DWÓR”


Stary dwór w Złatnej wybudowany został w roku 1853 według projektu K.Pietschki. Wykonany jest z drewna modrzewiowego na kamiennej podmurówce. Budynek zachowuje stare elementy architektury regionalnej.  Budynek służył  Zarządowi Lasów Dóbr  Żywieckich  , obecnie pełni funkcje leśniczówki.

Izba regionalna „Gronicek” w Glince
Glinka to wieś w gminie Ujsoły, położona zaledwie parę kilometrów od granicy ze Słowacją. W 2000 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej rozpoczęto tu akcję gromadzenia staroci, co zaowocowało powstaniem Izby Regionalnej.

Ekspozycja podzielona jest na kilka części przypominających tradycyjny wystrój wnętrza góralskiego domu. Znajdziemy tu przedmioty służące do prowadzenia gospodarstwa, m.in. różnego rodzaju drewniane naczynia, żarna, żeliwną młocarnię. Są także narzędzia, dzięki którym możemy poznać proces obróbki przędzy i produkcji tkanin.

Ponadto zwiedzający mają rzadką możliwość nauczenia się tkania na czynnym warsztacie tkackim. Kąt izby ozdabiają dawne święte obrazy, zaś w innej części sali możemy zobaczyć stroje górali żywieckich.

W izbie organizowane są także spotkania, podczas których gospodynie zajmują się przygotowywaniem tradycyjnych potraw, rękodziełem, wykonywaniem bibułkowych kompozycji czy ozdób świątecznych. Koncertowe Lato
Jest to impreza cykliczna odbywająca się 23 lipca na imprezę są zapraszane gwiazdy grające przeróżną muzykę obecnie występowały podczas imprezy Ania Wyszkoni i Agolla. Źródło wody siarczanejW miejscowości Złatna można podziwiać drewnianą kapliczkę, w niej się znajduje źródło zdrowotnych wód siarczanowych o niebieskim zabarwieniu. Potocznie mówi się na nią „śmierdzący potok” z powodu na specyficzny zapach wód siarczanowych.


Szlak Papieski
Ziemia Ujsolska to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku oraz wędrówek górskich Ojca Świętego Jana Pawła II, za czasów kiedy przyjeżdżał w te okolice. Dzisiaj podążać możemy Jego śladami, fedrując Szlakiem Papieskim, który oznaczony został w 2006 roku przez Gmine Ujsoły, ku pamięci największego spośród Polaków.

Kościół Parafialny w Ujsołach
Działania na rzecz budowy w Ujsołach kościoła oraz utworzenia parafii  podjęto już  około roku 1911 , o czym świadczy korespondencja kierowana wówczas  do  Konsystorza Diecezji Krakowskiej.

W marcu 1913 roku poświęcono plac pod budowę kościoła , a w roku 1922   Biskup Krakowski Ks. Adam Sapieha dokonuje poświęcenia kamienia  węgielnego.   Trwały już wtedy prace budowlane przerwane w roku 1925 z powodu braku środków finansowych. 

Szlak Papieski w Gminie Ujsoły zaczyna się w centrum Ujsół obok kościoła pod wezwaniem św. Józefa Robotnika i biegnie przez przysiółki Głębokie, Złatna, Złatną Hutę i Szeroki Kamieniec na szczyt Lipowskiej. Dalej przez Robaczą i Halę Radykalną przebiega przez Zapolankę i Kręcichwosty, skąd wiodąc ponownie przez Ujsoły zmierza przez Jaworskie, Muńcuł i Kotarz na górę Rycerzowi. Stamtąd przez Hutyrową, Morgi i Solówkę prowadzi do centrum Ujsół. Łączna długość Szlaku Papieskiego, biegnącego przez Gminę Ujsoły to około 50 km.

Na najbardziej malowniczym odcinku Szlaku Papieskiego, wiodącym ze Złatnej Huty na szczyt Lipowskiej wytyczoną Drogę Światła. Jest to ustanowione przez Jana Pawłą II nabożeństwo wielkanocne, której przebieg jest wzorowany na Drodze Krzyżowej. Składa się na nią czternaście stacji (analogiczne do medytacji pasyjnych).

Każda z wymienionych stacji ma formę skalnego głazu z mosiężną tablicą. Na tablicach tych widnieją: insygnia władzy papieskiej, wizerunek Ojca Świętego oraz nazwa stacji i jej motyw przewodni.

W roku 1927 odprawiono już w kościele tradycyjną „pasterkę”.  W dniu 30 czerwca 1963 roku  Ksiądz Biskup Juliusz Groblicki dokonał konsekracji kościoła.


Kompleks sportowo-rekreacyjny UPTAiR w Ujsołach:W UPTAiR-ze, każdy niezależnie od wieku czy stopnia sprawności fizycznej, może spędzić czas miło i aktywnie. Szczególnie zachęcamy do korzystania z naszego parku całymi rodzinami. Mnogość boisk, urządzeń i innych atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

W skład całego kompleksu wchodzi:

 •     Boisko piłkarskie
 •     Boisko wielofunkcyjne
 •     Boisko do piłki plażowej
 •     Boisko do badmintona
 •     Kort tenisowy
 •     Bieżnia lekkoatletyczna
 •     Plac zabaw dla dzieci
 •     Siłownia plenerowa
 •     Szachy zewnętrzne
 •     Stół bilardowy
 •     Stół do ping-ponga
 •     Budynek z parkingiem


Bezpłatnie dostępny sprzęt

 •     Badminton
 •     Koszykówka
 •     Piłka nożna
 •     Siatkówka
 •     Siatkówka plażowa


Infrastruktura dodatkowa

 •     Toaleta
 •     Toaleta dla niepełnosprawnych
 •     Przebieralnia
 •     Prysznic
 •     Szafki na plecaki
 •     Stojaki na rowery
 •     Miejsca do parkowania
 •     Apteczka.
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 21 marca 2019
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone