Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ujsoły
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Strzelin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Dom Książąt Brzeskich w Strzelinie
Strzeliński kamieniołom jest największy w Europie
Neogotycki pałac (1880 r.) w którym mieści się siedziba Banku Zachodniego
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Panoramy »

 

Gmina Strzelin

leży na pograniczu Równiny Wrocławskiej i Wzgórz Strzelińskich. Strzelin jest oddalony od Wrocławia o niespełna 40 km.

Ponad 12-tysięczne miasto, będące siedzibą władz gminy i powiatu strzelińskiego, jest zlokalizowane  nad rzeką Oławą,  na szlaku kolejowym łączącym Wrocław z Pragą, w odległości 23 km od autostrady nr 4 (Kraków – Wrocław – Olszyna) i 40 km od granicy z Republiką Czeską.

Strzelin słynie  z doskonałego granitu, eksploatowanego w największej  europejskiej kopalni. Kamieniołom liczy ponad 650 metrów długości, 300 m szerokości i 120 m głębokości. Ze strzelińskiego granitu wzniesiono m.in. berliński ratusz, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, wrocławski pomnik papieża Jana Pawła XXIII, mosty na Wiśle oraz liczne dworce na Śląsku.

Wzgórza Strzelińskie to przepiękne, praktycznie nieskażone działalnością człowieka, tereny. Ścieżki rowerowe i  piesze zachęcają amatorów aktywnego wypoczynku do wędrówek  po malowniczym paśmie podgórskim, którego najwyższym wzniesieniem jest tajemnicze wzgórze Gromnik (393 m n.p.m.).

U podnóża Wzgórz Strzelińskich leży miejscowość Biały Kościół, w której działa ośrodek wypoczynkowy, dysponujący zalewem i bazą noclegową. 

Odwiedzający Strzelin turyści mogą m.in. korzystać z wież widokowych oraz z usług Gminnego Centrum Informacji Turystycznej, które mieści się przy ul. Rybnej 2. Od 2011 roku w mieście działa nowoczesny Aquapark Granit.

 > Wirtualny spacer <
 > 
Baza noclegowa <

Aquapark Granit
Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Białym Kościele
Staw w Białym Kościele to znakomite miejsce do aktywnego wypoczynku

 

OWŚ w Białym Kościele dysponuje sprzetęm wodnym
Na terenie Ośrodka Wypoczynku Świątecznego jest m.in. bezpieczny basen dla dzieci


Zapraszamy do Strzelina !

Dawna gotycka kaplica szpitalna św. Jerzego z XIV w
Kościół p.w. Św. Marcina w Nowolesiu
Neogotycki pałac (1880 r.) w którym mieści się siedziba Banku Zachodniego
Kościół p.w. Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Strzelinie
Baszta Prochowa
Kościół p.w. św. Jana Kantego w Nieszkowicach
Czy wiesz że?
Aquapark Grani. przy ulicy Generała Leopolda Okulickiego 10, działa od 2011 roku i jest jednym z najnowocześniejszych dolnośląskich aquaparków. Na jego terenie znajdziemy zespół basenów - pływacki o wymiarach 25,00 x 12,50 m i rekreacyjny. Ten drugi jest wyposażony w liczne urządzenia do masażu wodnego (6 ławeczek wodno-powietrznych, 6 leżanek powietrznych, 4 masaże kaskady, 2 gejzery, masaże podwodne i tzw. „rwącą rzekę”). W hali basenowej znajdują się także - dwa jacuzzi brodzik dla dzieci z parasolem wodnym i zjeżdżalnia o długości 72 m. Ofertę Aquaparku Granit dodatkowo wzbogacają - sauna fińska, sauna parowa, pomieszczenie masażu rehabilitacyjnego oraz restauracja i sklepik z akcesoriami sportowymi. Obiekt dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem aquaparku jest zespół hydroterapii, w skład którego wchodzą: wanny hydromasażu, wirówki do rąk, wirówki do nóg, bicz szkocki oraz wypoczywalnia.

***
Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Białym Kościele k. Strzelina - czynny w okresie letnim ośrodek jest malowniczo położony na skrzyżowaniu turystycznych szlaków wędrówek pieszych i rowerowych, przy dwóch dobrze zarybionych stawach. Atrakcyjność krajobrazowa Wzgórz Strzelińskich sprawia, że ośrodek cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu oraz ościennych województw. Jest idealną bazą wypadową dla osób zainteresowanych pieszym i rowerowym zwiedzaniem Wzgórz Strzelińskich. W sezonie letnim oferuje 80 miejsc noclegowych w domkach campingowych. Do dyspozycji gości są także pola namiotowe oraz stanowiska dla przyczep campingowych. Główną atrakcją jest kąpielisko z wyznaczonymi strefami dla osób mniej i bardziej zaawansowanych w pływaniu. Dla młodszych gości przygotowano basen napełniony wodą wodociągową. Ośrodek wyposażono w atrakcyjny sprzęt pływający - rowery wodne i kajaki.
Rotunda Świętego Gotarda w Strzelinie
Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Białym Kościele
Odbudowana wieża ratuszowa


Do najcenniejszych zabytków Ziemi Strzelińskiej należą: Rotunda Św. Gotarda, Dom Książąt Brzeskich, wieża ratuszowa, strzelińskie kościoły -  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i pw. Matki Chrystusa i Św. Jana Ewangelisty oraz świątynie w Białym Kościele i Nowolesiu.


Krzyż pokutny w Chociwelu
Centrum Strzelina - Rondo im. Zesłańców Sybiru
Pomnik Strzelca w strzelińskim Rynku
Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone