Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Strzelin
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Rotunda św. GotardaJedna z najstarszych budowli na Śląsku powstała w poł. XII w. jako romańska rotunda - zabytek klasy I.  Wymieniana w źródłach z 1233 i 1300 r.

Przebudowana w XIV i XVI w.  w stylu gotyckim. W czasach reformacji pełniła funkcję świątyni ewangelickiej. Po II wojnie światowej kościół  był długo nieużywany. W 1992 r. rotundę przejęła parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.


Ratusz


Odbudowana wieża ratuszowa

Powstał najprawdopodobniej w miejscu dawnego domu kupieckiego w początkach XIV wieku. Przebudowany  dwa wieki później  został wkrótce zniszczony przez pożar. Odbudowany w stylu renesansowym w 1564. Na przestrzeni kolejnych stuleci  był kilkakrotnie poważnie uszkadzany i odbudowywany. 

W 1945 roku znaczna część budynku spłonęła, a wieżę ratuszową wysadzono z rozkazu ostatniego niemieckiego burmistrza. 

Po wojnie, ruiny ratusza rozebrano pozostawiając tylko ocalały fragment  wieży. W 2011 roku zakończono odbudowę wieży ratuszowej, która mierzy ponad 70 metrów wysokości. Z tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę miasta oraz Ziemi Strzelińskiej. Na jednej z kondygnacji wieży ulokowano stałą ekspozycję  minerałów pochodzących głównie z Ziemi Strzelińskiej i okolic.

Wstęp na wieżę ratuszową jest nieodpłatny, a dni i godziny otwarcia obiektu są dostępne na stronie www.kultura.strzelin.pl  - w zakładce pn. „Wieża Ratuszowa”

Dom Książąt Brzeskich  
(ulica Książąt Brzeskich)


Powstał najprawdopodobniej w miejscu dawnego domu kupieckiego w początkach XIV wieku. Przebudowany  dwa wieki później  został wkrótce zniszczony przez pożar. Odbudowany w stylu renesansowym w 1564.

Na przestrzeni kolejnych stuleci  był kilkakrotnie poważnie uszkadzany i odbudowywany.  W 1945 roku znaczna część budynku spłonęła, a wieżę ratuszową wysadzono z rozkazu ostatniego niemieckiego burmistrza.  Po wojnie, ruiny ratusza rozebrano pozostawiając tylko ocalały fragment  wieży.

W 2011 roku zakończono odbudowę wieży ratuszowej, która mierzy ponad 70 metrów wysokości. Z tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę miasta oraz Ziemi Strzelińskiej. Na jednej z kondygnacji wieży ulokowano stałą ekspozycję  minerałów pochodzących głównie z Ziemi Strzelińskiej i okolic.

Wstęp na wieżę ratuszową jest nieodpłatny, a dni i godziny otwarcia obiektu są dostępne na stronie www.kultura.strzelin.pl  - w zakładce pn. „Wieża Ratuszowa”


Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie


ul. Ząbkowicka

Zabytkowy budynek z 1891 roku. Do 1945 r. mieściło się tu  starostwo powiatowe.

Po II wojnie światowej był  siedzibą miejskiej rady narodowej, a po transformacji ustrojowej w 1989 r. lokalnych władz gminy Strzelin.  

Willa dr Pietrulli - Bank Zachodni


Jeden z najbardziej okazałych miejskich budynków, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku dla strzelińskiego lekarza dr Augusta Pietrulli.

Po II wojnie światowej, aż do 1990 r. znajdowała się  tutaj siedziba Komitetu Powiatowego PZPR. Efektowny neogotycki obiekt z cegły klinkierowej i glazurowanej. Obecnie mieści się w nim Bank Zachodni.

Granitowy stół sędziowski
w strzelińskim rynku

przy którym publicznie ogłaszano wyroki, pochodzi prawdopodobnie z XV wieku. W 1740 r. przeszedł renowację. To jeden z dwóch zachowanych na Dolnym Śląsku stołów sędziowskich.

Dawna gotycka kaplica szpitalna
św. Jerzego z XIV w


ulica Brzegowa 

W 1945 r. kaplica została poważnie zrujnowana.  Na przełomie lat 70 i 80 XX w. kaplicę odbudowano.  Obecnie w budynku mieści się  Strzeliński Ośrodek Kultury.

Baszta Prochowa z XV w.


ul. Brzegowa

To jedyna zachowana baszta z dawnych fortyfikacji miejskich. Jej  górna część, z dwoma otworami strzelniczymi, pochodzi z XVI w.

Na początku XIX w. baszta , wraz z przyległym ogrodem należała do szlachcianki Marii Teresy Radziejowskiej. Do połowy XIX wieku służyła jako wieża widokowa.

Kościół p.w. Matki Chrystusa
i św. Jana Apostoła


Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku jako kościół p.w. Najświętszej Marii Panny. Pierwsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1316 r. W następnych wiekach świątynię kilkakrotnie przebudowywano.

W 1548r kościół przejęli miejscowi protestanci, a w 1750 r. przekazano go grupie uchodźców religijnych z Czech. Od tej pory świątynia zwana była „Kościołem Braci Czeskich”.

W 1982 roku miejscowi ewangelicy reformowani przekazali kościół w użytkowanie strzelińskiej parafii rzymsko-katolickiej, zastrzegając sobie prawo do współużytkowania.

Do odbudowy kościoła doszło w latach 1983 - 1987. Wykonano wtedy m. in. nowy strop, dach, posadzkę, odtworzono gotyckie okna.

Oficjalnie 17 lipca 1987 r. erygowano tutaj parafię p.w. Matki Chrystusa i Św. Jana Ewangelisty. Bryła kościoła zachowała cechy  gotyckie połączone z elementami nowoczesnymi.

Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii
Panny w Białym Kościele


Murowany kościół z XIII w. powstał prawdopodobnie w miejscu pogańskiego placu ofiarnego. Pierwsza wzmianka źródłowa dotycząca świątyni pochodzi  z 1264 r.

W 1301 r. kościół stał się własnością strzelińskich klarysek.  Od XVI wieku do końca II wojny światowej obiekt służył protestantom. Gruntowna przebudowa świątyni, zmieniająca pierwotny układ, nastąpiła w 1827 r.

W 1945 r., w wyniku wybuchu amunicji nagromadzonej w świątyni budowla została niemal zupełnie zrujnowana. Odbudowana  w latach 1984 - 1994.

Budynek zbudowany z granitu, jednonawowy o sklepieniu kolebkowym. Wewnątrz muru cmentarnego otaczającego kościół od strony zachodniej umieszczono kamienne płyty nagrobkowe z XVII i XVIII wieku.

Kościół parafialny
p.w. św. Marcina w Nowolesiu


Wzniesiony w 1867 r. w stylu neoromańskim, na miejscu dawnej świątyni, wzmiankowanej w źródłach z 1368 r. Zbudowany z kamienia i cegły.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej (1644-1657), przywieziony w 1945 r. przez przesiedleńców z Komarna koło Lwowa.  Obraz intronizowany w 1957 r.

W 1997 r. w kościele w Nowolesiu  ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Kościół p.w. św. Jana Kantego
w Nieszkowicach


Kościół filialny ( parafia: Dankowice )  zbudowany w XV w., a następnie przebudowany w XVI,  XVIII  i I poł. XX w. Remontowany w 1962 r.

Do końca II wojny światowej należał do ewangelików. Ostatnią renowację budynku przeprowadzono  w latach 2010 - 2012. Jednonawowa budowla gotycka z wieloma przyporami  oraz  trójbocznie zakończonym prezbiterium.

Wewnątrz świątyni późnorenesansowy  ołtarz główny z przełomu XVI/XVII w. przedstawiający chrzest Chrystusa, ostatnią wieczerzę i spowiedź. Naprzeciw ołtarza  neobarokowa obudowa organów  z przełomu XIX/XX w.

Gromnik (393 m n.p.m.)
- najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich

Na jego szczycie znajdują się pozostałości po średniowiecznym grodzie. Turyści mogą skorzystać z wieży widokowej (godziny otwarcia można sprawdzić na stronie przeworno.pl).

Na Gromnik można dotrzeć m.in. szlakiem czerwonym ze Strzelina lub szlakiem żółtym z Białego Kościoła.

Ośrodek Wypoczynku Świątecznego
w Białym Kościele
Czynny w okresie letnim ośrodek jest malowniczo położony na skrzyżowaniu turystycznych szlaków wędrówek pieszych i rowerowych, przy dwóch dobrze zarybionych stawach.

Atrakcyjność krajobrazowa Wzgórz Strzelińskich sprawia, że ośrodek cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu oraz ościennych województw.

Jest idealną bazą wypadową dla osób zainteresowanych pieszym i rowerowym zwiedzaniem Wzgórz Strzelińskich. W sezonie letnim oferuje 80 miejsc noclegowych w domkach campingowych.

Do dyspozycji gości są także pola namiotowe oraz stanowiska dla przyczep campingowych. Główną atrakcją jest kąpielisko z wyznaczonymi strefami dla osób mniej i bardziej zaawansowanych w pływaniu.

Dla młodszych gości przygotowano basen napełniony wodą wodociągową. Ośrodek wyposażono w atrakcyjny sprzęt pływający - rowery wodne i kajaki. 


Obficie zarybione stawy kuszą nie tylko wędkarzy, ale też rozmaite ptactwo wodne. Miłośnicy przyrody i pasjonaci fotografii przyrodniczej mogą tu zaobserwować m.in. bociany, czaple, łabędzie, dzikie kaczki i gęsi. 

Na terenie ośrodka organizowane są różne cykliczne imprezy kulturalne i rekreacyjne, gale piosenki, zloty międzynarodowe oraz zawody wędkarskie.

Aquapark Granit


przy  ulicy Generała Leopolda Okulickiego 10, działa od 2011 roku i jest jednym z najnowocześniejszych dolnośląskich aquaparków.

Na jego terenie znajdziemy zespół basenów - pływacki o wymiarach 25,00 x 12,50 m i rekreacyjny.

Ten drugi jest wyposażony w  liczne urządzenia do masażu wodnego (6 ławeczek wodno-powietrznych, 6 leżanek powietrznych, 4 masaże kaskady, 2 gejzery, masaże podwodne i tzw. „rwącą rzekę”).

W hali basenowej znajdują się także - dwa jacuzzi brodzik dla dzieci z parasolem wodnym i zjeżdżalnia o długości 72 m.  Ofertę Aquaparku Granit dodatkowo wzbogacają -  sauna fińska, sauna parowa, pomieszczenie masażu rehabilitacyjnego oraz restauracja i sklepik z akcesoriami sportowymi. 

Obiekt  dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ważnym elementem aquaparku jest zespół hydroterapii, w skład którego wchodzą: wanny hydromasażu, wirówki do rąk, wirówki do nóg, bicz szkocki oraz wypoczywalnia.

Więcej informacji na stronie internetowej - www.aquaparkstrzelin.pl

Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Strzelinie
>>
więcej informacji

Strzeliński Ośrodek Kultury
>> więcej informacji
Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 19 kwietnia 2019
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Rotunda św. Gotarda
Ratusz w Strzelinie
Dom Książąt Brzeskich
Urząd Miasta i Gminy w Strzelinie
Willa dr Pietrulli - Bank Zachodni
Granitowy stół sędziowski w strzelińskim rynku
Dawna gotycka kaplica szpitalna św. Jerzego z XIV w
Baszta Prochowa z XV w.
Kościół p.w. Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Strzelinie
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Białym Kościele
Kościół parafialny p.w. św. Marcina w Nowolesiu
Kościół p.w. św. Jana Kantego w Nieszkowicach
Gromnik (393 m n.p.m.) - najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich
Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Białym Kościele
Aquapark Granit
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Strzelinie
Strzeliński Ośrodek Kultury
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone