Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Cekcyn
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Rogowo
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Park Dinozaurów „Zaurolandia”

Park DinozaurówGmina Rogowo to także obszar na którym oprócz wielu atrakcji w postaci zabytków sztuki sakralnej i założeń dworsko – parkowych znajdują się atrakcje turystyczne.

Największą, najciekawszą a zarazem przyciągającą znaczną liczbę turystów atrakcją jest Park Dinozaurów „Zaurolandia”, który usytuowany jest w Rogowie przy drodze krajowej Nr 5. Zajmuje obszar 20 ha i jest kopalnią wiedzy o prehistorii Ziemi. Podczas wędrówki malowniczą trasą nad Jeziorem Rogowskim można spotkać tyranozaura, albertozaura, wielkiego diplodoka, latające nad głowami pterodaktyle oraz wiele innych olbrzymich gadów.
Odwiedzenie Zaurolandii daje także możliwość poznania naszej planety, zobaczenia jak wędrowały kontynenty,  jak wyglądało życie na nich, czym żywiły się dinozaury i dlaczego wyginęły.

Ponadto każdy ma możliwość dotknięcia olbrzymich, realistycznie wyglądających dinozaurów. Każde dziecko może również na kilka chwil zostać prawdziwym paleontologiem – odkrywcą i za pomocą prostych narzędzi ze skamieniałej bryły wypreparować szkielet małego dinozaura.
W Parku Dinozaurów na każdego czeka wiele dodatkowych atrakcji do których należy:
- bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci;
- basen z łódkami oraz basen do kąpieli;
- kilkusetmetrowy tor gokartowy;
- park linowy;
- wielka koparka;
- kolejka elektryczna;
- samochodziki elektryczne (huśtawki);
- dmuchane zjeżdżalnie oraz zamki;
- tor quadowy dla dzieci;
- tor quadowy dla dorosłych;
- stoły do cymbergaja;
- profesjonalne pole Paint Ballowe.
 
 
 Niezwykła przyroda Gminy RogowoGmina Rogowo bogata jest także w pomniki przyrody. Na jej terenie znajduje się ich jedenaście, z czego dziesięć stanowią drzewa, a jeden to głaz narzutowy. Do najokazalszych należy „Chrobry” – dąb szypułkowy w Reczu o obwodzie pnia wynoszącym 780 cm, lipa drobnolistna w Gościeszynie o pierśnicy 345 cm, żywa skamielina jaką jest miłorząb dwuklapowy, rosnący w parku przy Urzędzie Gminy Rogowo o obwodzie 180 cm.
         
  
.Na terenie Gminy Rogowo znajdują się także dwa rezerwaty przyrody: „Mięcierzyn” i „Długi Bród”, które są fantastycznym miejscem na spokojne wycieczki rowerowe. 

 „Długi Bród” zajmuje powierzchnię 11,82 ha., został utworzony w 2004 roku w celu zachowania starodrzewia sosnowego o szczególnych wartościach przyrodniczych i naukowych oraz potencjalnych siedlisk czapli siwej.

Na terenie rezerwatu znajduje się również głaz narzutowy, który jest świadectwem przeobrażeń glacjalnych, o obwodzie wynoszącym 700 cm.

Rezerwat „Mięcierzyn” zajmuje powierzchnię 53,22 ha i zostałutworzony w celu zachowania, ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu żyznej buczyny niżowej na terenach niewapiennychLiczne jeziora


Atrakcją turystyczną gminy są niewątpliwie liczne jeziora, które przyciągają zarówno turystów jak i wędkarzy. Na części gminy został w 1989 roku utworzony Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Rogowskich, który obejmuje ciąg jezior rynnowych z największymi: Rogowskim, Zioło, Wolskim, Lubeckim, Jędrzywie.
             ZABYTKI GMINY ROGOWO:

Gmina Rogowo „bogata” jest w zabytki sakralne oraz dworsko – parkowe. Na jej terenie znajdują się zabytki rejestrowe oraz ewidencjonowane, które zasługują na szczególną uwagę. Do nich należy:

Kościół Parafialny pw. Św. Doroty


położony  w Rogowie przy drodze prowadzącej do Janowca Wielkopolskiego. Zbudowany jest w stylu klasycystyczno – neogotyckim na niewielkim wzniesieniu – w miejscu dawnego grodu, między trzema jeziorami. Historia parafii rogowskiej sięga XII wieku.

Pierwszy kościół wybudowano w Rogowie w II połowie XIII wieku. Już w tym okresie istniała odrębna parafia. Kościół ten założyli oraz uposażyli Grzymalici. Wzniesiony był on z drewna i utrzymywał się w dobrym stanie przez kilka wieków. Jednakże w wieku XIX wyłoniła się potrzeba budowy nowego kościoła. Fundatorem murowanej świątyni, którą podziwiamy do dziś, był właściciel miejski Józef Korytowski. Budowę ukończono w 1831 roku, wówczas też nastąpiła konsekracja kościoła.


Mauzoleum rodziny Schedlin – Czarlińskich
przy kościele pw. św. Doroty w Rogowie


Na terenie cmentarza od północnej strony kościoła znajduje się mauzoleum rodziny Schedlin – Czarlińskich oraz zabytkowa dzwonnica wzniesiona w XIX wieku, wewnątrz której zawieszone są dwa dzwony.

Kaplica grobowa rodziny Schedlin – Czarlińskich, właścicieli majątku w Złotnikach, wzniesiona została w latach 30 – tych XX wieku, być może w miejscu wcześniejszej kaplicy lub wcześniejszych pochówków tej rodziny.

Mauzoleum składa się z krypty, nad którą nadbudowano wejście w formach architektury lat 30 – tych XX wieku, które otoczone jest klasycyzującą kolumnadą.zabytkowa dzwonnica wzniesiona w XIX wieku

Kościół Filialny
pw. Św. Katarzyny w Skórkach


Do niezwykle urokliwych zabytków Gminy Rogowo należy: kościół filialny pw. Św. Katarzyny w Skórkach – malowniczo położonej wsi wzdłuż rzeki Wełny, pomiędzy Jeziorem Tonowskim i Jeziorem Kołdrąb.

Drewniana kapliczka konsekrowana w 1856 roku  usytuowana jest
w pobliżu centrum Skórek (na półwyspie). Kaplica została zbudowana z bali o konstrukcji zrębowej.

Kościół ma charakter orientalny i jest wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta. Wewnątrz znajduje się późnobarokowy ołtarz z II poł. XVIII wieku. Obecna drewniana kaplica stoi na miejscu kościoła ufundowanego w XIV w. przez właścicieli – Nałęczów.


ZWIEDZAJĄC GMINĘ ROGOWO
NALEŻY TAKŻE ZOBACZYĆ:

Kościół Parafialny
pw. Św. Mateusza w Lubczu

Jego budowę rozpoczęto 1 maja 1907 roku, po pożarze, który wybuchł 16 maja 1902 roku i zniszczył prawie połowę wiejskich zabudowań oraz całkowicie strawił drewniany kościół.

Nowy, poświęcony w 1908 roku wzniesiony został w stylu neoromańskim i posiada charakterystyczne sklepione czaszą prezbiterium, pierwotnie polichromowane oraz bogatą stolarkę drzwiową. W 1949 roku dobudowano do kościoła kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Kościoł pw. Nawiedzenia
Najświętszej Marii Panny w Gościeszynie


Nieprzeciętnych zabytkiem sztuki sakralnej Gminy Rogowo jest wyposażenie kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Gościeszynie, a przede wszystkim piękny obraz Madonny z Dzieciątkiem w Ogrodzie Mistycznym, słynący z cudów. Jest to obraz gotycki, malowany na desce, na podkładzie płóciennym.

W 1994 roku obraz ten został skradziony, odnaleziony po czterech latach poszukiwań. Warto zaznaczyć, iż kościółek w Skórkach oraz kościół w Gościeszynie leżą na „Szlaku Pałuckich Kościołów”.

Dwór w Grochowiskach Szlacheckich


Na terenie Gminy Rogowo znajdują się także założenia dworsko – parkowe. Do najciekawszych architektonicznie i najlepiej utrzymanych należy dwór w Grochowiskach Szlacheckich usytuowany po północnej stronie drogi z Rogowa do Gąsawy. Wybudowany został około 1780 roku przez ówczesną właścicielkę Grochowisk - Teofilę Korytowską. Położony jest na płaskim terenie i otoczony z trzech stron parkiem.
W południowo – zachodniej części, nieopodal dworu, znajduje się staw. Do wolnostojącego budynku wiedzie aleja dojazdowa poprzedzona słupami – pozostałością po starej bramie. Południowo – zachodnia część parku ogrodzona jest od drogi jedynym zachowanym fragmentem kamiennego muru.

Ponadto wśród zabytków rejestrowych znajdują się także pałace w Złotnikach oraz Woli, które obecnie stanowią własność prywatną.

Dwór w Złotnikach usytuowany jest w obrębie rozległego założenia dworko – parkowego w centrum wsi Złotniki. Pierwsza wzmianka o majątku pojawiła się w XVI wieku. W latach międzywojennych właścicielami dworu była rodzina Czarlińskich. Z czasów powstania dworu pochodzi także park z zachowanym do dzisiaj czytelnym układem alejek z drogą dojazdową wysadzoną szpalerem drzew.

Dwór w Woli położony jest przy drodze po jej południowo – zachodniej stronie. Do zabytku prowadzi gruntowa droga dojazdowa. Po północno – wschodniej stronie pałacu rozciąga się park.

Imprezy cykliczne
odbywające się na terenie
Gminy Rogowo


(fot. Rafał Pieczyński)


Na terenie Gminy Rogowo corocznie organizowane są imprezy cykliczne, na które zapraszani są mieszkańcy oraz wszystkie osoby pragnące spędzić miło czas wśród licznych atrakcji na terenie malowniczej Gminy Rogowo. Wszystkich miłośników dobrej zabawy i sportowej rywalizacji zapraszamy na:

1. Gminny Przegląd Piosenki dla Dzieci i Młodzieży, który odbywa się corocznie w kwietniu, w Sali Gminnego Domu Kultury w Rogowie. Celem przeglądu jest popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży, samokształcenie muzyczne, możliwość niezależnej prezentacji ulubionych przebojów oraz sprawdzenia siebie, a także promowanie młodych talentów. Impreza przyciąga wielu uczestników oraz szerokie rzesze publiczności.

2. Dni Gminy Rogowo odbywają się corocznie na przełomie maja i czerwca w różnych miejscowościach gminy, przy czym inauguracja lub zakończenie odbywa się w stolicy gminy – w Rogowie. Uroczystości z tego cyklu mają na celu zaprezentowanie artystycznego dorobku gminy oraz wspólną zabawę mieszkańców. Podczas imprezy rozgrywane są Mistrzostwa Gminy Rogowo w piłce nożnej i siatkowej oraz Turniej Rodzinny Hokeja na Trawie.

3. Festyn Rodzinny „Bawmy się razem”, odbywa się corocznie w sierpniu na stadionie w Rogowie. Letnie spotkanie ma służyć przede wszystkim integracji mieszkańców gminy poprzez wspólne spędzenie czasu oraz udział w wielu konkurencjach i zabawach.

4. Przegląd Chórów Klubów Seniora organizowany jest corocznie i daje przede wszystkim możliwość poznania twórczości ludowej chórów. Uroczystość ma charakter ogólnopolski.

5. Turniej Hokeja na Trawie o Memoriał Klemensa Maciaszczyka organizowany jest corocznie w sierpniu dla uczczenia pamięci Klemensa Maciaszczyka – założyciela i wieloletniego działacza Ludowego Klubu Sportowego w Rogowie.

6. Turniej Hokeja na Trawie o Memoriał Rafała Nowaka odbywa się corocznie w czerwcu. Jest organizowany dla uczenia pamięci tragicznie zmarłego, niezwykle utalentowanego zawodnika LKS Rogowo - Rafała Nowaka.

7. Międzynarodowy Turniej Minihokeja na Trawie Dziewcząt odbywa się corocznie na przełomie maja i czerwca. W każdym turnieju bierze udział minimum 15 drużyn z całej Polski oraz zagranicy. Turniej jest miejscem współzawodnictwa, podnoszenia umiejętności sportowych, nawiązywania przyjaźni oraz poznania lub przypomnienia wieloletniej historii hokeja na trawie.

Ponadto na terenie Gminy Rogowo na zakończenie wakacji organizowane są Turnieje Piłki Siatkowej i Nożnej o Puchar i Nagrody Wójta Gminy Rogowo, które dają możliwość zdrowej rywalizacji sportowej pomiędzy drużynami sołeckimi. Turnieje połączone są z zabawami tanecznymi dla mieszkańców.Sport w Gminie Rogowo
 
Gmina Rogowo od dziesięcioleci kojarzona jest ze sportem – przede wszystkim z hokejem na trawie. Wskazuje na to chociażby fragment z książki Andrzeja Kuczyńskiego „Święta gra azjatyckich magów” w którym pisze: „Dużą wieś Rogowo na Pałukach, czyli na styku między Wielkopolską a Bydgoskim, nawet ludzie słabo zorientowani w sprawach sportu, znają jako silnie związaną z hokejem na trawie. Gdy urodzi się w niej niemowlę płci męskiej, często wiesza się mu nad kołyską hokejową laskę. Ot tak, na wszelki wypadek, aby mu nie przyszło do głowy uprawiać innej dyscypliny sportu i aby wyjechał gdy dorośnie, w szeroki świat reprezentując Polskę i Rogowo.”

W hokeja na trawie w Rogowie sportowcy grają od 1950 roku. Jednakże Wiejski Klub Sportowy powstał trzy lata przed powołaniem sekcji hokeja na trawie w 1947 roku. Jego założycielem, trenerem a jednocześnie wieloletnim działaczem był Klemens Maciaszczyk. Sekcja hokeja na trawie od pierwszych chwil powstania odnosiła wiele sukcesów. W 1953
i 1954 roku drużyna zdobyła tytuł Mistrza Pomorza, w 1955 roku tytuł piątego wicemistrza Polski. W 1963 roku, po wytrwałej i systematycznej pracy trenera Klemensa Maciaszczyka
i wszystkich zawodników, seniorzy zdobyli awans do pierwszej ligi. W 1982 roku drużyna
z Rogowa wywalczyła Puchar Polski i wielki kryształowy puchar przechodni. W tym samym czasie znaczące sukcesy zdobyła także drużyna Juniorów, która dwukrotnie wywalczyła tytuł mistrza Polski, trzykrotnie wicemistrza i sześć razy plasowała się na trzecim miejscu. W 2003 roku po kilku próbach utworzenia zespołu żeńskiego powstała drużyna dziewcząt, która nadal się rozwija.

Lata 2006 – 2011 to pasmo sukcesów na arenie ogólnopolskiej drużyn juniorskich LKS Rogowo, zarówno chłopców jak i dziewcząt. W sumie drużyny LKS zdobyły 34 medale na otwartych boiskach (8 złotych, 9 srebrnych i 17 brązowych ) oraz 6 medali w hali (1 złoty, 2 srebrne i 3 brązowe).

Zawodnicy z Rogowa mieli także zaszczyt reprezentowania barw narodowych na Igrzyskach olimpijskich. Byli to:
- Włodzimierz Stanisławski - MOSKWA 1980
- Zbigniew Rachwalski - MOSKWA 1980
- Andrzej Mikina - MOSKWA 1980
- Danuta Stanisławska – Dembna - MOSKWA 1980
- Zbigniew Juszczak - Sydney 2000

Nominację olimpijską na Igrzyska w Moskwie otrzymali również: Zbigniew Lachowicz i Wiesław Stanisławski, wchodzili oni w skład olimpijskiej ekipy hokeistów, lecz byli zawodnikami rezerwowymi.

Poza Ludowym Klubem Sportowym na terenie gminy, ściśle związany z hokejem, działa także Uczniowski Klub Sportowy przy ZPS w Rogowie, który organizuje Międzynarodowy Turniej Minihokeja na Trawie Dziewcząt oraz Klub Hokejowy Old – Boys Rogowo. W 2011 roku w nowo wybudowanej hali sportowej w Rogowie odbyły się Mistrzostwa Polski Drużyn Old Boy’s w hokeju.

Ponadto na terenie Gminy Rogowo o rozwój fizyczny dzieci i młodzieży dba Ludowy Zespół Sportowy w Grochowiskach Księżych, w którym główną uprawianą dyscypliną jest piłka nożna. Zespół istnieje od 2000 roku, w 2011 roku, po 10 sezonach gry w B klasie zdobył awans do A klasy ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce.

Założycielem zespołu była grupa sympatyków piłki nożnej pochodząca z Grochowisk Księżych. Przez cały okres istnienia klub szkolił młodzież, a w 2011 roku utworzył drużynę „Trampkarzy”, która bierze udział w wojewódzkiej lidze piłki nożnej.

LZS Grochowiska Księże od 7 lat organizuje Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Rogowo oraz inne imprezy okolicznościowe poprzez które integruje środowisko sportowe gminy oraz mieszkańców pobliskich miejscowości.
Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 16 sierpnia 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone