Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Polanica Zdrój
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

ZOBACZ KONIECZNIE

SPACERKIEM PO POLANICY

Pijalnia Wody Mineralnej 


tgola1 _Polanica_deptak_4025


Pijalnia Wody Mineralnej powstała w latach 1910-1911 i znajduje się w samym sercu Parku Zdrojowego. Można w niej skosztować wody ze źródła „Wielka Pieniawa”.

Wchodząc do pijalni po lewej stronie mamy halę spacerową, a na jej końcu Salę Koncertową. Po prawej stronie znajduje się sala konferencyjna „Źródlana”.

tgola

Przechodząc przez drzwi, które mamy na wprost, dostaniemy się na drugą stronę budynku, w którego przyziemiu znajdują się liczne sklepiki i punkty gastronomiczne.Kolorowa fontanna
w samym sercu Parku Zdrojowego 
posiada 726 dysz, z których woda tryska na wysokość 12 m.

Od maja do października, wieczorami, odbywają się pokazy „woda, światło, dźwięk”, podczas których kolumny wody w rytm muzyki harmonizują ze światłem.

Wokół umieszczone są liczne ławeczki, na których można posiedzieć i wsłuchać się w szum fontanny.Pokazy kolorowej fontanny odbywają się w soboty, niedziele i dni świąteczne od maja do lipca godz.22:00, w sierpniu godz. 21:30, we wrześniu godz. 20:30, w październiku 20:00.


Rzeźba niedźwiedzia polarnego
na kamiennym postumencie w Parku Leśnym


(prowadzi do niej szlak niedźwiadka). W 1910 r. glacjolodzy określili, że wyznacza on najdalszy zasięg lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej.

Polanicki niedźwiadek jest bohaterem wielu miejscowych legend i anegdot.

Park Zdrojowy

do którego prowadzi alejka od Altany. Miejsce to możemy również podziwiać z drewnianego tarasu widokowego, spod którego wypływa kurtyna wodna.

Idąc alejkami natkniemy się na dzbany z oczkiem wodnym. Liczne ławeczki i zakamarki sprawiają, że możemy odpocząć w ciszy i spokoju oraz zanurzyć się na długie godziny w ciekawej lekturze.
.


Park Szachowyto odnowiona część Parku Zdrojowego, w której znajduje się szachownica z dużymi figurami. Dalej mamy aleję spacerową otoczoną szpalerem cudownie pachnącego kwiecia.

Na ścieżce spacerowej natkniemy się na platformę fontann, które w gorące dni dają miły chłód. Zwieńczeniem spaceru będzie duża fontanna tryskająca na wysokość 6 m.

Cały kompleks fontann wieczorami dodatkowo jest przepięknie podświetlony. Na samym końcu Parku Szachowego znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Park Józefa


Spacerując po tej części parku natkniemy się na naturalnej wielkości figury przedstawiające kuracjuszy w strojach z epoki oraz rzeźby osób związanych z uzdrowiskiem.

Zaczynając przechadzkę od strony ul. Matuszewskiego w pierwszej kolejności ujrzymy figurę dr. Józefa Matuszewskiego, pierwszego polskiego Naczelnego Lekarza Uzdrowiska.

Idąc dalej po obwodzie parku spotkamy kuracjuszkę z pieskiem, natomiast w części centralnej na trawie siedzi para kuracjuszy. Wychodząc z parku w kierunku Deptaka, po lewej stronie, zauważymy na ławeczce rzeźbę Akiby Rubinsteina.


Park Różaneczników.

Letni tor saneczkowy „Góralka”

Letni tor saneczkowy „Góralka” gwarantuje 450 m zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami, a zaśnieżonym stokiem jest stalowa rynna.

Zabawa jest całkowicie bezpieczna, a odważni saneczkarze mogą osiągnąć maksymalną prędkość przy zjeździe nawet 40 km/h. Star t ul. Bystrzycka..

Akademia Animacji dla Dzieci

to nowe miejsce w Polanicy- Zdroju przy Letnim Torze Saneczkowym, gdzie dzieci mogą się bawić, uczyć i rozwijać.

Tu możesz zostawić swoje pociechy pod opieką wykwalifikowanej kadry i oddać się relaksowi w strefie Party Grill.

W Akademii Animacji znajdują się: park linowy, rowerowy tor przeszkód, plac zabaw, batuty, dżungla - kulki, klocki Lego, sala kinowa, kolorowy pokój urodzinowy, kącik plastyczno - edukacyjny, wiele gier, puzzli, zabawek.

Odbywają się tam zajęcia dydaktyczne i zabawy integracyjne oraz mini - disco. Całość mieści się przy  ul. Bystrzyckiej.


Kolejka Turystyczna
stylizowana na XIX-wieczny parowózciągnący dwa wagoniki retro. Kolejka kursuje w miesiącach IV, V, VI oraz IX, X w soboty i niedziele 14:00-18:00; w miesiącach VII i VIII codziennie 14:00-19:00, a soboty i niedziele 11:00-19:00.

Sprzedaż biletów w kolejce, przystanek kolejki znajduje się przy ul. Parkowej 15 (Park Szachowy).


Piekielna Dolina

to przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej oddzielający góry Stołowe od Bystrzyckich. Jej tajemnicze okolice, związane z opowieściami o napadach rycerzy-rabusiów na kupców, uważa się za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Ziemi Kłodzkiej.
.

Wiadukt kolejowy nad Bystrzycą Dusznicąswoją obecną formę uzyskał w 1910 r. Wówczas to zmodernizowano zbudowany w 1890 r. 65-metrowy most przez Piekielną Dolinę, a eliptyczne przęsła zastąpione zostały prostymi kratownicami podobnej konstrukcji.

Możemy go oglądać idąc Aleją Wojska Polskiego w kierunku Szczytnej, niedaleko Sanatorium „Malwa”..

Punkt widokowy na Kamiennej Górze

już od połowy XIX w. był popularnym celem wędrówek polanickich kuracjuszy.

Na piaskowcowe skałki, skąd roztaczają się piękne panoramy uzdrowiska i jego okolic, prowadzą stopnie wykute w kamieniu. Do tego punktu poprowadzi nas Miejska Trasa Turystyczna „Szlak Serduszkowy”.

Turystyka zdrowotna

szczegółowe informacje  >> kliknij tutaj

Punkt widokowy na Piekielnej Górze

kusi pięknymi panoramami Gór Bystrzyckich, Piekielnej Doliny i kamieniołomu w urwisku Wysokiego Kamienia. Powyżej restauracji „Piekiełko” podziwiać można fragmenty gór Sowich, Bardzkich i Stołowych. Prowadzi tutaj „Szlak Serduszkowy” oraz trasa Nordic Walking.


Huta Szkła Artystycznego „Barbara”


jest jedną z nielicznych na Dolnym Śląsku, które pracują do dzisiaj.

Zwiedzającym udostępniono halę wytopu, gdzie mogą obserwować pracowników podczas procesu tworzenia szklanych cudeniek, począwszy od nabierania surówki na piszczel, wydmuchiwanie w drewnianej formie, po modelowanie końcowego dzieła.

Przy hucie znajduje się sklep firmowy z niepowtarzalnymi wyrobami. Huta zlokalizowana jest przy Alei Wojska Polskiego, w kierunku Szczytnej.Fort Fryderyka na Kamiennej Górze


powstał w latach 1790-1795 jako jeden z czterech fortów na Ziemi Kłodzkiej, wchodzący w skład systemu obronnego powiązanego z twierdzami w Srebrnej Górze i Kłodzku. Resztki fortu, który nigdy nie odegrał roli militarnej, rozebrane zostały w 2. połowie XIX w. Można dojść do niego kierując się „Szlakiem Serduszkowym” lub ulicami Kościuszki, Graniczną i Zieloną Drogą.

Etnograficzne Muzeum Misyjne
przy klasztorze Białych SercanJego zbiory to liczne stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, rzeźby i przedmioty użytkowe, które do muzeum przywieźli sercanie ze swoich licznych misji z Polinezji Francuskiej, Peru i Zairu.

Podczas zwiedzania można obejrzeć również pokaz przeźroczy z egzotycznych krajów.

> Wirtualny Spacer <
.

Klasztor „Christus-Rex” na Sokołówce


powstał w 1927 r. jako pierwsza siedziba Ojców Najświętszych Serc Jezusa i Marii we wschodnich Niemczech. Po II wojnie światowej stał się on kolebką polskiej prowincji zakonnej oo. sercanów.

Kościół Matki Boskiej Królowej Pokoju
w dzielnicy Polanicy  SokołówceJego budowa rozpoczęła się  w 1982 r., pierwszą mszę (pasterkę) odprawiono w 1989 r., a trzy lata później został  on poświęcony. Artysta rzeźbiarz prof.Czesław Dźwigaj zaprojektował wnętrze świątyni.

W 1996 r. oddano do użytku kaplicę adoracji Najświętszego Sakramentu. Przy kościele funkcjonuje nowicjat zakonny Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Marii.Kościół Wniebowzięcia
Najświętszej Marii Panny
w Polanicy-Zdrójzbudowany w latach  1911-1912.  Jest to neobarokowa, jednonanowa świątynia z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Wyniosłą wieżę rozczłonkowanej bryły wieńczy baniasty hełm.


Ołtarz główny, ołtarze boczne oraz konfesjonał wykonało Stowarzyszenie Mistrzów Stolarskich z Nysy.

W głównym ołtarzu zobaczymy obraz Matki Boskiej Wniebowziętej, natomiast w ołtarzu bocznym św. Antoniego, ciekawe są też obrazy Drogi Krzyżowej.

Przepięknie brzmiące organy usłyszeć można było po raz pierwszy w 1914 r. Kościół obecnie jest także miejscem Międzynarodowych Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Inskrypcja na kamiennym krzyżu
wznoszącym się przy ul. Jana Pawła II,


niedaleko kulminacji Parku Szachowego, przypomina o dawnym kościele ewangelickim i ostatnim polanickim pastorze.

Kościół pamięci cesarza Fryderyka III z lat 1913-1915, po II wojnie światowej opuszczony i zdewastowany, na przełomie lat 60. i 70. XX w. został rozebrany. Dojdziemy tu kierując się z Parku Szachowego w stronę Specjalistycz nego Centrum Medycznego.


Zapraszamy!
Witamy
Czwartek, 18 października 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »
Panoramy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Pijalnia Wody Mineralnej
Rzeźba niedźwiedzia polarnego na kamiennym postumencie w Parku Leśnym
Kolorowa fontanna w samym sercu Parku Zdrojowego
Park Józefa
Park Szachowy
Park Zdrojowy
Park Różaneczników
Letni tor saneczkowy „Góralka”
Akademia Animacji dla Dzieci
Piekielna Dolina
Wiadukt kolejowy nad Bystrzycą Dusznicą
Punkt widokowy na Kamiennej Górze
Turystyka zdrowotna
Punkt widokowy na Piekielnej Górze
Huta Szkła Artystycznego „Barbara”
Fort Fryderyka na Kamiennej Górze
Etnograficzne Muzeum Misyjne przy klasztorze Białych Sercanów
Klasztor „Christus-Rex” na Sokołówce
Kościół Matki Boskiej Królowej Pokoju
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Inskrypcja na kamiennym krzyżu wznoszącym się przy ul. Jana Pawła II
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone