Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Serock
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Oleśnica
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
Stawy miejskie

Park w Oleśnicy


Rynek


– historyczne serce miasta. Odrestaurowany na pocz. XXI w., wraz z ratuszem i otaczającymi go kamieniczkami, w dalszym ciągu stanowi centrum miasta.Ratusz, będący ozdobą architektoniczną rynku, jest siedzibą Urzędu Miasta i Urzędu Stanu Cywilnego.

Zbudowany został ok. 1410 r. W swojej historii był kilkakrotnie niszczony przez pożary i każdorazowo odbudowywany.

Po zniszczeniach w 1945r. został odbudowany w l. 1960-64 w stylu klasycystycznym.


Ratusz

fot. Kacper Biercewicz

Przed ratuszem stoi pomnik – Kolumna Zwycięstwa – upamiętniająca zwycięstwo Prus nad Francją w wojnie 1870-71.Zamek Książęcy
– renesansowy, największy i najcenniejszy zabytek w Oleśnicy, jeden z najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Był siedzibą książąt oleśnickich.Budowę murowanego zamku w miejscu wcześniejszego grodu rozpoczął książę Konrad I w 1 poł. XIV w.
|
Przebudowali i rozbudowali go na wspaniałą rezydencję renesansową (XVI-pocz. XVII w.) Podiebradowie – książę Jan i jego następca książę Karol II. Panujący po Podiebradach Wirtembergowie przystosowali wnętrza zamku do swoich potrzeb w duchu baroku.

Ostatnie prace, które ukształtowały zamek na wiele lat, przeprowadzono na przeł. XIX/XX w. Niezniszczony w czasie ostatniej wojny, po jej zakończeniu przez lata stanowił siedzibę dla wielu instytucji.


(fot.Ewa Pytel)

Obecnie jest siedzibą Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy.

Po wschodniej stronie zamku na pl. Książąt Śląskich, stoi kolumna „Złotych Godów” (najstarszy pomnik w Oleśnicy).

Ustawiony został w 1791 r. z okazji złotych godów ostatniego księcia oleśnickiego z dynastii Wirtembergów – Karola Chrystiana Erdmanna i jego żony Marii Zofii Wilhelminy.


.

Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty– jest najstarszą i najważniejszą świątynią w mieście. Zalicza się go do najcenniejszych kościołów na Dolnym Śląsku. W 1998r. został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Wcześniejszy, drewniany kościół, mógł istnieć już w XII w.


Obecny, murowany sięga swoją historią końca XIII lub pocz. XIV w. Był rozbudowywany, podwyższany, kilkakrotnie remontowany i poddawany pracom renowacyjnym (ostatnie w l. 1990-2001). W l. 1538-1945 w posiadaniu ewangelików. Nosił wtedy wezwanie Jana Chrzciciela.

Na szczególną uwagę wśród bogatego wyposażenia zasługuje ołtarz główny, ambona, empora południowa i prospekt organowy.

W kościele znajduje się jedyna zachowana na Dolnym Śląsku biblioteka łańcuchowa, założona pod koniec XVI w., która jest unikatem w skali europejskiej. Przy wejściu głównym do Bazyliki stoi pomnik papieża Jana Pawła II, a po stronie południowej, na skwerku, pomnik Golgota Wschodu.


Kościół Zielonoświątkowy
(dawna synagoga)


– gotycki, z końca XIV lub pocz. XV w.

Po wypędzeniu Żydów z miasta przez jego mieszkańców w 1535 r. pełnił rolę magazynu, arsenału miejskiego, a od 1695 r. zboru ewangelickiego p.w. Salvatora (Zbawiciela).

Częściowo zniszczony w 1945 r., został odbudowany w l. 1968-70 i przekazany wspólnocie ewangelicko-augsburskiej.

Obecnie budowla pełni rolę Kościoła Zielonoświątkowego.


Kościół Świętej Trójcy 

– jedyny barokowy kościół w mieście. Zbudowany został w l. 1738-44. Był jedyną świątynią katolicką w Oleśnicy do zakończenia wojny. Spłonął w 1945 r. Odbudowano go w l. 1960-62.

Na szczególną uwagę w kościele zasługuje późnobarokowy ołtarz główny z ok. 1750 r. i znajdujące się za nim późnobarokowe malowidło iluzjonistyczne, które jest kontynuacją właściwego ołtarza.

Obecnie jest kościołem pomocniczym parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty.


Połączone kościoły NMP i św. Jerzego

– gotyckie, z końca XIV i pocz. XVw. Początkowo były to dwa kościoły przybudowane do siebie.

W 1 poł. XVIw. częściowo wyburzono wspólną ścianę tworząc jedno wnętrze. Ołtarz główny przeniesiono na ścianę północną kościoła św. Jerzego.

Do 1945 r. był w posiadaniu ewangelików, będąc od połowy XIX w. kościołem garnizonowym.

W 1945 r. spłonął wraz z wyposażeniem. Po odbudowie w l. 1968-70 kościół NMP został przekazany parafii prawosławnej p.w. Zaśnięcia Matki Boskiej, w której posiadaniu jest do dziś. Kościół św. Jerzego nie jest użytkowany.


Dom Wdów 

– barokowy, zbudowany w 1683 r. z inicjatywy i funduszy księcia Sylwiusza Fryderyka Wirtemberga. Służył wdowom po zmarłych pastorach i nauczycielach ewangelickich.

Spłonął w 1945 r. Został odbudowany w l. 1960-64. Ma w nim swoją siedzibę Państwowa Szkoła Muzyczna. Przed budynkiem, na skwerku obok pięknej wierzby, stoi popiersie jej patrona – Fryderyka Chopina.


Brama Wrocławska i mury obronne

Brama Wroclawska i mury obronne– XIV-wieczne, ceglane. Znajdowały się w nich cztery bramy: od wschodu Namysłowska (Bydlęca), od południa Wrocławska (Oławska), od zachodu Trzebnicka i od północy Mariacka.

Do naszych czasów zachowało się ok. 1650 metrów murów i jedna brama – Trzebnicka, dziś nazywana Wrocławską. Pozostałe bramy rozebrano w 2 poł. XIX w., kiedy następowała rozbudowa miasta.

Odrestaurowana w 2001 r. wieża Bramy Wrocławskiej pełni dziś rolę galerii sztuki. Znajduje się w niej Punkt Informacji Kulturalnej, jest też Miejscem Spotkań Trzech Narodów.


Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL

OKR ATOL - fot. Grzegorz Żyła– to najbogatszy pod względem oferty kompleks rekreacyjny na Dolnym Śląsku.

Na powierzchni 30.000 mkw. znajdują się: aquapark, basen zamknięty i otwarty, saunarium z grotą solną, solarium, siłownia, sala do zajęć fitness i zumby, indoor cyclingu i tenisa stołowego, korty do squasha i tenisa ziemnego, ścianka wspinaczkowa, mini golf, lodowisko, przystań wodna (kajaki, rowerki wodne), wypożyczalnia sprzętu sportowego, grill, gabinet masażu
i fizjoterapii.


aqua aerobikOferta ATOLA skierowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy sprawność fizyczną.

Każdy, kto chce poprawić kondycję, zrelaksować się czy po prostu dobrze bawić, znajdzie tu coś dla siebie.

System bonusów i karnetów pozwoli na wybranie odpowiedniej opcji cenowej. Dodatkowo, na gości czekają specjalne oferty promocyjne. Organizujemy też eventy i konkursy z nagrodami.

kursy pływania


Atrakcje sezonowe – ATOL na WIOSNĘ i LATO

Mini Golf to rozrywka dla całej rodziny. Na naszym polu do pokonania jest 18 unikatowych dołków z różnymi przeszkodami. Im dalej, tym trudniej trafić piłeczką do dołka. Wyniki zapisuje się na dołączonych do biletu kartach. Osoba z najmniejszą liczbą punktów wygrywa.

Ścianka wspinaczkowa to kolejna atrakcja, z której mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, wspinacze początkujący i zaawansowani.

Oferujemy drogi wspinaczkowe w stopniach trudności IV-VI.3. Na bardziej ambitnych czeka ścianka do bicia rekordu świata we wspinaczce na czas. Jeżeli nie posiadacie Państwo sprzętu do wspinaczki, to wszystko, czego potrzeba można wypożyczyć na miejscu.


Basen otwarty to letnia propozycja na wypoczynek dla całej rodziny. Szereg atrakcji sprawi, że czas spędzony na basenie minie przyjemnie i upłynie albo na aktywnym wypoczynku, albo na błogim relaksie.

Teren basenu otacza dużo zieleni, a nad bezpieczeństwem pływających i bawiących się czuwają ratownicy.

W ramach kompleksu basenowego możecie Państwo korzystać z następujących atrakcji:
  • basenów z podgrzewaną wodą: sportowego, rekreacyjnego, brodzika dla dzieci;
  • zjeżdżalni, fontann;
  • boiska do gry w siatkówkę plażową;
  • bezpiecznego placu zabaw.


Do zobaczenia w ATOLU!
Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL Sp. z o.o.
 ul. Brzozowa 7, 56-400 Oleśnica tel. 71 782 39 70
e-mail: atol@atol.olesnica.pl
 
Zapraszamy!
Witamy
Piątek, 21 września 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone