Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Chełmża
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Mińsk Mazowiecki
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Barokowo – klasycystyczny pałac z parkiem – obecnie siedziba Miejskiego Domu Kultury, fot. qmphotostudio
Piękno klasycystycznego budynku i walory krajobrazowe otaczającego go parku podziwiali: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Zygmunt Gloge, Józef Piłsudski, fot. arch. UM MM
Aquapark Miejski. Na terenie kompleksu znajduje się park wodny oraz w zależności od pory roku lodowisko lub boiska wielofunkcyjne. fot. qmphotostudio
Aquapark Miejski. Na terenie pływalni odbywa się wiele imprez zarówno cyklicznych i okolicznościowych, fot. qmphotostudio
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Panoramy »

Wieża ciśnień, fot. Rafał Szczepankowski


MIŃSK MAZOWIECKI

zawsze po drodze

Miasto w podziale administracyjnym kraju stanowi siedzibę gminy wiejskiej, miejskiej i powiatu mińskiego w województwie mazowieckim. Obecnie miasto liczy przeszło 38 tys. mieszkańców.

Położone jest we wschodniej części Mazowsza, w odległości zaledwie ok. 38 km od centrum Warszawy oraz 50 km od Siedlec, przy ważnych szlakach komunikacyjnych  z zachodu na wschód: Świecko — Warszawa — Mińsk Mazowiecki — Siedlce — Terespol (droga krajowa nr 2, będąca częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E 30 z Cork w Irlandii, przez Berlin i Moskwę, do Omska w Rosji), z północy na południe: Ostrów Mazowiecka — Łochów — Stanisławów — Mińsk Mazowiecki — Kołbiel — Góra Kalwaria — Grójec (droga krajowa nr 50, pełniąca funkcję tranzytowej obwodnicy Warszawy), a także przy linii kolejowej: Warszawa — Mińsk Mazowiecki — Siedlce — Terespol i kolejowej obwodnicy Warszawy: Pilawa — Mińsk Mazowiecki — Tłuszcz.

Mińsk Mazowiecki jest miastem o wielowiekowej przeszłości, jednym  z najstarszych miast na wschodnim Mazowszu.

Jako osada targowa był znany w XIV w. Wówczas były to tereny wchodzące w skład ziemi czerskiej Księstwa Mazowieckiego.

Nazwa miasta Mińsk, dawniej Mynsko, Mińsko, Mensko, Mieńsko, pochodzi od nazwy pobliskiej rzeki Mieni, w której dorzeczu odbywało się osadnictwo lub od przepływającej przez miasto rzeki Srebrnej, , która dawniej nazywana była Małą Mienią.

Mieniące się, i połyskujące w wodach rudy darniowe z żelazem stały się impulsem dla „mieniących się”  nazw miejscowych.

Przywilej lokacyjny miasta został nadany przez księcia mazowieckiego Janusza I 29 V 1421 r. Zezwalał on rycerzowi Janowi z Gościeńczyc (Januszowi z Gościańczyc) herbu Prus III, właścicielowi osady Mińsk, na założenie gminy miejskiej na prawie chełmińskim.

Z okresu średniowiecznej lokacji zachował się prostokątny rynek z wychodzącymi z narożników ulicami, (obecnie Plac Stary Rynek). Przy północnej jego pierzei stanął drewniany kościół. W 1422 r. erygowano parafię.

Galeria zdjęć  >> kliknij tutaj
Wirtualny spacer  >> kliknij tutaj
Baza noclegowa >> kliknij tutaj

Plac Stary Rynek, fot. Rafał Szczepankowski
Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, fot. Rafał Szczepankowski

W XVI w. rodzina Mińskich  ufundowała murowaną gotycką farę. Po pożarze została odbudowana na początku XVII w. i w tym stuleciu była zaliczana do najznakomitszych kościołów ówczesnego Mazowsza. 


Dzisiejszą formę uzyskał kościół w latach 1908-1911, kiedy to według projektu Józefa Dziekońskiego zostały dobudowane boczne nawy, wieże, nowa zakrystia i kaplica oraz został ostatecznie ukształtowany transept. 
Kamień z Aleksandrii
Poczta, fot. Justyna Wojciechowska
Miejska Biblioteka Publiczna, fot. arch. MBP


Miasto z kulturą

Z Mińskiem związanych jest kilka znanych postaci świata kultury. Elwiro Michał Andriolli – ilustrator z II poł. XIX w., Piotr Skrzynecki – twórca krakowskiej Piwnicy pod Baranami, Jan Himilsbach – aktor i pisarz, czy współczesne pisarki Małgorzata Gutowska -Adamczyk i Krystyna Gucewicz.

W mieście odbywa się przez cały rok wiele imprez. Wiosenny Targ Sendomierski, Mazowiecki Rajd Weteranów Szos „Magnet”, Rajd Pojazdów Zabytkowych, Festiwal 4M, Mazowiecka Piętnastka, rajdy rowerowe, Festiwal Jana Himilsbacha, Festiwal im. Piotra Skrzyneckiego, czy Targ Bożonarodzeniowy to tylko wybrane wydarzenia, które przyciągają uwagę odwiedzających miasto.

Polecane trasy do zwiedzania po mieście to: Na tropach Menska i Sendomierza – trasa historyczna, Śladami wyznań, czy Mińskie zaułki Jana Himilsbacha.

Na obrzeżach miasta przy ul. Stankowizna świetnym miejscem do rekreacji jest las z pomnikiem przyrody - najstarszą sosną w Polsce i dolinką rzeki Srebrnej.

Znajdują się tu: przyrodnicza ścieżka dydaktyczna i wytyczone trasy biegowe.

W niedalekiej odległości od Mińska znajdują się malownicze tereny Mazowieckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu z rezerwatami przyrody takimi jak Jedlina, Florianów czy Wólczańska Góra.

Piękno natury i dogodne warunki do odpoczynku, turystyki pieszej i rowerowej sprawiają, że tereny na wschód od Warszawy są doceniane przez turystów.

O Mińsku opowiadają liczne legendy, jak np. O srebrze w rzece Srebrnej i lokalnym diable Merdasińskim, który ciągle stara się coś „namieszać” w mieście, czy o Starej Sośnie, która została w tajemniczy sposób uratowana przez Leszego - ducha lasu i do dziś rośnie nad Srebrną, O księżycu i gwiazdce - o powstaniu mińskiego herbu.

Herbem miasta jest szlachecki herb Leliwa z ośmiopromienną gwiazdą. W polu błękitnym półksiężyc, rogami do góry obrócony, w środku jego gwiazda ośmiopromienna; półksiężyc i gwiazda - złote.

Od lat 90-tych miasto ma także swoją flagę o barwach żółtej i niebieskiej, stosownie do barw herbu miasta oraz patrona, którym jest Św. Jan Chrzciciel.

Chcesz poznać osobliwości Mińska Mazowieckiego? Odwiedź nas na miejskim portalu: ww.minsk-maz.pl, a najlepiej przyjedź o każdej porze roku. Czekamy na Ciebie, będziesz zawsze gościnnie przyjęty.


Zapraszamy do Mińska Mazowieckiego !


Aquapark Miejski, fot. qmphotostudio
Willa doktora Jana Huberta – obecnie siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej, fot. qmphotostudio
Willa hrabiny Łubieńskiej obecnie siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej, fot. Rafał Szczepankowski
Kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, fot. arch. UM MM
Kościół Mariawitów, fot. Justyna Wojciechowska
Budynek dawnego starostwa, fot. qmphotostudio
Kamień z Aleksandrii
Cmentarz parafialny, fot. Justyna Wojciechowska
Czy wiesz że?
Mińsk Mazowiecki jest jednym z najstarszych miast we wschodnim Mazowszu. Jako osada targowa, istniał już w  XIV w., w źródłach średniowiecznych i późniejszych zwany był najczęściej jako Mensko, Mynsko, Minsko, Miensko i Minsk. Nazwa zapewne pochodzi od pobliskiej rzeki Mieni, w dorzeczu której koncentrowała się kolonizacja tych terenów, wchodzących w skład ziemi czerskiej księstwa mazowieckiego. Na początku następnego wieku zmienił się status osady, stała się ona miastem.

***
W okresie średniowiecza miasto (Mińsk Mazowiecki) rozwijało się na lewym brzegu rzeki Srebrnej i do XVI w. tej naturalnej granicy nie przekraczało. Z okresu lokacji zachował się prostokątny rynek (obecnie Plac Stary Rynek) z wychodzącymi z narożników ulicami. Przy północnej jego pierzei stanął drewniany kościół, przy którym w 1422 r. erygowano parafię. Jeszcze w tym stuleciu powstała szkoła parafialna, która staraniem rodziny właścicieli miasta należała do wybitniejszych szkół ówczesnego Mazowsza.
fot. Rafał Szczepankowski
fot. Rafał Szczepankowski
Barokowo – klasycystyczny pałac z parkiem – obecnie siedziba Miejskiego Domu Kultury, fot. arch. UM MM


Z początku XVII w. pochodzi barokowo-klasycystyczny pałac Dernałowiczów,alepierwotne założenie istniało tu już w wieku XVI, (dwór obronny).

Budynek był kilkakrotnie przebudowywany. najważniejsza przebudowa, z pocz. XIX w., nadała mu styl klasycystyczny. Ukształtowany po 1867 r. duży park wokół pałacu w środku miasta stanowi teraz oazę przyrody. Jest w nim także nowoczesny plac zabaw dla dzieci. – Ogród im. Dr. Jana Huberta.


Dziś Stary Rynek i tzw. Stary Kościół to reprezentacyjne centrum miasta w sąsiedztwie zabytkowego parku i Pałacu Dernałowiczów stanowiącego siedzibę Miejskiego Domu Kultury.

W Mińsku Mazowieckim przy ul. Okrzei 16, w zabytkowej wilii z okresu dwudziestolecia międzywojennego mieści się Muzeum Ziemi Mińskiej.

Przy ul. Sosnkowskiego 4 znajduje się Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

W miejscu tym kultywuje się pamięć o tradycjach ułańskich wojaka polskiego na pamiątkę stacjonowania w mieście tej formacji przed II wojną światową.

Willa doktora Jana Huberta – obecnie siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej, fot. arch. UM MM
fot. Rafał Szczepankowski
Willa doktora Jana Huberta, fot. qmphotostudio
fot. arch. UM MM
Najstarszy budynek szkolny, fot. Rafał Szczepankowski
Wieża ciśnień, fot. Rafał Szczepankowski
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone