Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Żnin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Mińsk Mazowiecki
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Aquapark Miejski 

– siedziba Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji
ul. Wyszyńskiego 56

www.mosir.org.pl

fot. qmphotostudio

fot. qmphotostudio

administrowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na terenie kompleksu znajduje się park wodny oraz w zależności od pory roku lodowisko lub boiska wielofunkcyjne.

fot. qmphotostudio

Obiekt jest czynny codziennie w godzinach 6:00 - 22:00. 

Lodowisko, funkcjonujące nieprzerwanie od 2 grudnia 2006 roku, otwierane jest na początku grudnia i służy mieszkańcom do połowy marca. 

Lodowisko jest zadaszone, posiada system rolet przeciwwiatrowych w celu zwiększenia komfortu korzystania z obiektu. 

fot. qmphotostudio

Pełnowymiarowa tafla (30m x 60m) umożliwia uprawianie większości dyscyplin związanych z lodem na profesjonalnym poziomie.

W okresie zimowym lodowisko jest areną zmagań hokejowych – prowadzone są tu treningi zaprzyjaźnionego z MOSiR Mińskiego Towarzystwa Hokejowego, rozgrywane mecze towarzyskie oraz przeprowadzane imprezy cykliczne, takie jak Familiada na lodzie, czy Walentynki.

Na terenie lodowiska zlokalizowana jest również wypożyczalnia łyżew oraz kasków.

W okresie letnim, po ułożeniu wykładziny sportowej, hala funkcjonuje jako zespół boisk wielofunkcyjnych (boisko do futsalu lub 3 korty tenisa ziemnego/boiska do siatkówki).

W skład parku wodnego wchodzi basen pływacki sportowy – sześciotorowy o wymiarach 16m x 25m i głębokości od 1,2-1,8m, basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie, którego częścią jest basen do nauki pływania – trzytorowy o głębokości 0,9-1,2m, 70m zjeżdżalnia ślimakowa zewnętrzna oraz zespół saun: dwie suche i parowa.

Na terenie pływalni odbywa się wiele imprez zarówno cyklicznych i okolicznościowych: Grand Prix Mińska Mazowieckiego, Familiada Wodna, Świętojański Maraton Pływacki oraz Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego w Pływaniu 20+.

Obiekt przystosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne, całodobowo chroniony oraz  wyposażony w system monitoringu przemysłowego.


Barokowo – klasycystyczny pałac z parkiem

– obecnie siedziba Miejskiego Domu Kultury
ul. Warszawska 173

www.mdkmm.pl


fot. qmphotostudio

fot. arch. UM MM

W XVI w. stał w tym miejscu murowany dwór obronny. Na początku XVII w. wojewoda podlaski Stanisław Warszycki przebudował dwór w pałac barokowy.

Na pocz. XIX w. ówczesny właściciel hr. Stanisław Jezierski nadał pałacowi styl klasycystyczny. Prace związane z przebudową, wykonane prawdopodobnie w latach 1825 - 1828, wiąże się z nazwiskiem Henryka Marconiego.

W 1870 r. pałac zakupiony został przez rodzinę Doria - Dernałowiczów, którzy byli jego właścicielami do 1944 r. Po wojnie obiekt uległ dewastacji.

W latach 1956 - 1958 przeszedł gruntowną restaurację i adaptację na cele szkoły chemicznej, którym służył do 1974 r.

W latach 1976 - 1980 pałac odrestaurowano i zaadaptowano na potrzeby Miejskiego Domu Kultury. Został oddany do użytku pod koniec 1980 r.

Wokół Pałacu Dernałowiczów rozciąga się piękny krajobrazowy park, na jego terenie znajduje się sieć powiązanych jazami kanałów i stawów, połączonych z rzeką Srebrną.

Piękno klasycystycznego budynku  i walory krajobrazowe otaczającego go parku podziwiali za ostatnich właścicieli Mińska: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Zygmunt Gloger, Oskar Kolberg, Władysław Podkowiński, Gustaw Mannerheim, Józef Rapacki, Józef Dziekoński, Józef Piłsudski, gen. Józef Haller, nuncjusz stolicy apostolskiej Achilles Ratti - późniejszy papież Pius XI, Charles de Gaulle, Stanisław Wojciechowski, Wojciech Kossak, Władysław Anders. W 1957 r. wpisany do rejestru zabytków.


Willa doktora Jana Huberta

 – obecnie siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej
Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich

ul. Sosnkowskiego 4

www.ulani-minskmaz.home.pl 

arch. UM MM

fot. qmphotostudio

Wybudowana na początku XX w. dla dr Jana Huberta, lekarza zakładowego w fabryce K. Rudzkiego, działacza społecznego, twórcy gimnazjum miejskiego.

W Mińsku bywał często Stefan Żeromski, który spokrewniony był z żoną doktora i to prawdopodobnie dr Hubert stał się pierwowzorem doktora Judyma z „Ludzi Bezdomnych”.

W czasie okupacji hitlerowskiej w willi odbywały się zebrania konspiracyjne i odprawy komendanta AK Obwodu „Mewa - Kamień”, por. Ludwika Wolańskiego ps. Lubicz. Jan Hubert zginął na Pawiaku w Warszawie w kwietniu 1944 r.

W 1948 r. żona doktora, Anna Hubert, przekazała całą nieruchomość na cele charytatywne. Do lat 80-tych w willi mieścił się oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, a w części piętrowej mieszkania kwaterunkowe.

W 2005 r. została siedzibą Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

fot. qmphotostudio

Kościół rzymskokatolicki
pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Kościelna 1

www.parafiaminsk.pl

fot. arch. UM MM

fot. Rafał Szczepankowski

Parafia erygowana w 1422 r. Ostatnia przebudowa w stylu neobarokowym w latach 1908 – 1912 dokonana przez J. Piusa Dziekońskiego.

Szczególną czcią wśród wiernych cieszy się wizerunek Matki Boskiej Anielskiej zwany też Matką Boską Hallerowską. Znajduje się w prawym bocznym ołtarzu, namalowany na płótnie przez Jana Czesława Moniuszko (1853 – 1908) w pierwszym dziesięcioleciu XX w.

To przed nim, 12 sierpnia 1920 r. wraz ze swym sztabem, modlił się o zwycięstwo naszego oręża gen. Józef Haller.

To właśnie przed tą Madonną 17 sierpnia 1920 r. razem z nuncjuszem apostolskim Achillesem Ratti (późniejszym papieżem Piusem XI) dziękował za zwycięstwo i prosił o dalsze sukcesy Wojska Polskiego. 

W 1958 r. wpisany do rejestru zabytków.

W miejscu tym kultywuje się pamięć o tradycjach ułańskich wojska polskiego na pamiątkę stacjonowania w mieście tej formacji przed II wojną światową.

Budynek w 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Cmentarz parafialny

ul. Kościelna  

www.polski-cmentarz.com/minskparafialny/


fot. Justyna Wojciechowska

Najprawdopodobniej  powstał pod koniec XVIII w. w ramach procesu  odchodzenia od pochówków przy kościołach. W XIX w. zajmował powierzchnię ok. 1,5 ha.

Powiększył się  w okresie zaboru rosyjskiego, kiedy to  założono cmentarz prawosławny, a następnie w 1916 r. po zakupie przyległych terenów   od Seweryna Dernałowicza.

Na mińskim cmentarzu spoczywają osoby innych wyznań. 

Aktualnie najstarszym nagrobkiem na mińskiej nekropolii jest kamienna mogiła z żelaznym krzyżem – miejsce spoczynku Władysława Ruloffa zm. 18 XII 1836 r.

Na uwagę zasługuje także pomnik nagrobny Bartłomieja hr. Lanckorońskiego zm. 17 IX 1845 r.

Mińska nekropolia stała się miejscem pochówku osób zasłużonych nie tylko dla miasta, ale i kraju. Spoczywają tu m.in. malarz Julian Cegliński, adiutant marszałka J. Piłsudskiego Janusz Łaszczyc-Olszamowski, starosta miński i przewodniczący Rady Pomocy Żydom ŻEGOTA Julian Grobelny, burmistrz miasta Hipolit Nowina-Konopka, założycielka pierwszej księgarni i czytelni

w Mińsku Mazowieckim Kornelia Skrodzka, wybitna neurolog Ewa Osetowska, projektant mostów Aureliusz Chróścielewski, komendant obwodu AK „Mewa-Kamień” Ludwik Wolański „Lubicz”, architekt Marian Benko, wachmistrz 7. Pułku Ułanów Lubelskich Jan Bujak, czy znakomity pilot i dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk Robert Kozak.


Willa hrabiny Łubieńskiej
obecnie siedziba Muzeum Ziemi Mińskiej

ul. Okrzei 16

www.muzeum-minskmaz.home.pl

fot. Rafał Szczepankowski

Willa Marii Magdaleny Łubieńskiej, córki Pelagii z Dernałowiczów hr. Łubieńskiej z końca lat 30-ych XX w. projektu Michała Sławińskiego (zamordowanego w Katyniu).

W okresie II wojny światowej obiekt został zajęty na potrzeby niemieckiego okupanta.

W latach 50-ych władze miasta przeznaczyły willę na mieszkania kwaterunkowe. Na przełomie lat 80-ych i 90-ych budynek stał się własnością komunalną.

Od 2005 r. obiekt jest siedzibą nowo powołanego przez Radę Miasta Muzeum Ziemi Mińskiej.

W zbiorach znajdują się kolekcje poświęcone historii miasta i regionu, pamiątki fotograficzne, dokumenty, ikonografie, mapy.

Ekspozycje stałe prezentują: dzieje miasta w malarstwie i grafice artystów mińskich oraz dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim.

Muzeum organizuje wystawy czasowe, wydaje publikacje, prowadzi działalność edukacyjną, lekcje muzealne i spotkania poświęcone historii, koncerty.

Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Towarzystwem Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich, Bractwem Rycerskim Ziemi Mińskiej, Stowarzyszeniem Miłośników Sztuki w Mińsku Mazowieckim.


Kościół Mariawitów
ul. Traugutta 17


fot. Justyna Wojciechowska

Fundamenty pod kościół poświęcone zostały 8 września 1908 r.

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli kościół i utworzyli w nim magazyn zbożowy.

Dzięki ówczesnemu proboszczowi Augustynowi Gostyńskiemu można było odprawiać nabożeństwa w zakrystii. Zabudowania parafialne o mało doszczętnie nie spłonęły, gdy wycofujący się z miasta Niemcy podpalili obiekt.

Kościół został uratowany i nadal służy licznej wspólnocie mariawickiej W 2007 r. wpisany do rejestru zabytków.


Budynek poczty
ul. Warszawska 149


fot. Justyna Wojciechowska

Wzniesiony w stylu klasycystycznym w okresie budowy Traktu Brzeskiego, na początku XIX w., remontowany w XIX i XX w. W 1962 r. wpisany do rejestru zabytków.


Budynek dawnego starostwa
obecnie siedziba
Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej

Plac Kilińskiego 10

www.minsk.psse.waw.pl


fot. qmphotostudio

Gmach wzniesiony na rynku sendomierskim dla władz administracyjnych powiatu stanisławowskiego, którego siedzibą był Mińsk od 1816 r.

Stanął w połowie XIX w. wg projektu arch. Henryka Marconiego.

Gruntownie odnowiony w latach 80-tych XX w.

W 1959 r. wpisany do rejestru zabytków.


Najstarszy budynek szkolny
– obecnie siedziba ZNP Oddział w Mińsku Mazowieckim

ul. Warszawska 104

www.minskmaz.znp.edu.pl


fot. Rafał Szczepankowski

Dawna szkoła elementarna wzniesiona na pocz. XIX w. na terenie ówczesnej wsi Goździk przyłączonej do miasta w 1916 r.

Najstarszy obiekt szkolny na terenie Mińska.

Po gruntownym remoncie w latach 80-tych XX wieku przekazany Związkowi Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Mińsku Mazowieckim.

W 2007 r. wpisany do rejestru zabytków.


Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Piłsudskiego 1a

www.mbpmm.pl


fot. arch. MBP

fot. arch. MBP

Budynek zaprojektowany i zbudowany w 2010 roku na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej,   placówki powstałej w roku 1939. Jej ostatnią siedzibą był Pałac Dernałowiczów.

Po przeniesieniu na Piłsudskiego 1a Biblioteka  znacznie rozwinęła swoją działalność. Stała się nowoczesnym, skomputeryzowanym ośrodkiem czytelnictwa, informacji i kultury miasta i powiatu.

fot. arch. MBP

Bogate i stale uaktualniane zbiory biblioteczne ( ponad 155000 książek  i audiobooków), rozmaitość imprez kulturalnych (m.in.  spotkania literackie i podróżnicze, stałe zajęcia dla dzieci, warsztaty, teatrzyki, seanse filmowe, koncerty, ferie i wakacje dla dzieci, wydarzenia literackie jak Aleja Gwiazd Literatury i Narodowe Czytanie, akcje edukacyjne i rekreacyjne choćby interaktywne wystawy z Centrum Nauki Kopernik, ratowanie mińskich kasztanowców, rowerowy rajd „Odjazdowy Bibliotekarz”, Piknik Czytelniczy, wspieranie inicjatyw regionalnych ( listopadowe Spotkania Wydawców Publikacji Regionalnych) oraz dobra współpraca z innymi placówkami kultury, ze szkołami, przedszkolami, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowym  utrwaliły wśród mieszkańców nowy wizerunek Biblioteki jako placówki otwartej, potrzebnej i przyjaznej  mieszkańcom.

fot. arch. MBP

W roku 2013 ze zbiorów Wypożyczalni korzystało 14140 czytelników, ponad 25000 odwiedziło Czytelnie, a cała działalność placówki przyciągnęła 137557 odwiedzających.
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 17 listopada 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone