Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Ostrów Wielkopolski
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Międzyzdroje
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Nasza historia


Galeria zdjęć:
Międzyzdroje to szeroka słoneczna plaża i tysiące letników zażywających kąpieli morskiej. To letnia stolica Pomorza Zachodniego o ponad 170 letniej tradycji. Tonące w zieleni pensjonaty i domy wczasowe, promenada i molo spacerowe zamieniają się każdego letniego wieczoru w deptak spacerowy, tworząc specyficzną atmosferę tego uroczo położonego na wyspie Wolin kurortu.

Tradycje wczasowe Międzyzdrojów sięgają 1830 roku, kiedy to radca sanitarny dr Oswald z Berlina rozsławił w swoich publikacjach walory lecznicze nadmorskiej miejscowości Misdroy. Pierwsze zapisy kronikarskie spotykamy w XV-wiecznym akcie darowizny księcia Bogusława I, na rzecz propozytury katedralnej w Kamieniu Pomorskim, gdzie jest mowa o miejscowości Misdroige i Misdroie.

Wcześniejsze źródła podają informacje o dwóch osadach Campez (Kępieńce) i Selazo (Żelazo). W połowie XIII wieku w centrum dzisiejszych Międzyzdrojów (u zbiegu ulic Krótkiej i Gryfa Pomorskiego) powstała karczma, która obsługiwała główny trakt handlowy wzdłuż wybrzeża morza. Karczma ta pełniła ważną funkcję handlową. Zaopatrywała podróżnych w żywność, służyła jako miejsce zebrań mieszkańców osady, była salą sądową, a także miejscem spotkań z urzędnikami księcia. Tutaj też były dostarczane daniny. Mieszkańcy trudnili się rolnictwem, hodowlą trzody, bydła, rybołówstwem i myślistwem.

Wojna trzydziestoletnia wyniszczyła całe Pomorze, ucierpiały też Międzyzdroje. Wyspa znalazła się pod panowaniem szwedzkim. W roku 1715 zajęły wojska pruskie, a pokój „sztokholmski” usankcjonował panowanie Prus nad Pomorzem. W ciągu XVII wieku ludność osady Misdroy powiększyła się o byłych żołnierzy, którzy otrzymali tu działki. W tym czasie też karczmę przeniesiono do Lubiewa, w związku z usypaniem grobli przez mokradła.

W XVIII wieku Anglicy odkryli i rozsławili właściwości lecznicze kąpieli morskich. Odpoczynek nad morzem stawał się w Europie coraz bardziej powszechny. Moda na odpoczynek nad morzem na Pomorzu sięga początków XVIII wieku. W okresie tym pierwsi letnicy dotarli też do Międzyzdrojów. W 1832 roku po przeprowadzeniu parcelacji biedna wioska szybko przekształciła się w coraz modniejszą miejscowość letniskową.
Zapraszamy!
Witamy
Poniedziałek, 16 lipca 2018
Położenie » Zobacz położenie atrakcji »

Filmy »

Noclegi w okolicy »
» lista atrakcji «
Wybierz atrakcje:
Promenada i Aleja Gwiazd
Gabinet Figur Wojskowych
Międzynarodowy Dom Kultury
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
Pokazowa Zagroda Żubrów
Kościół Parafialny p.w. Św. Piotra Apostoła
Park im. Fryderyka Chopina
Wzgórza St. Kozierowskiego
Kawcza Góra (61 m.n.p.m)
Gosań (94 m.n.p.m)
Pomniki Przyrody
Ulica Kopernika
Kaplica Stella Matutina
Muzeum Broni V-3 (wieś Wicko)
Przystań
Jezioro Turkusowe
Dąb „PRASTARY”
Wzgórze Zielonka
Grodzisko Średniowieczne
Neogotycki Kościół MB Jasnogórskiej
Pozostałości po cementowni
Molo - długość 395m
Reklamy Google
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone