Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Marciszów
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Turystyczna Perła Gminy - Kolorowe Jeziorka
W kopalniach i wyrobiskach, ze względu na skład chemiczny dna, zebrana tam woda przybrała kolory purpury, błękitu oraz zieleni. Jeziorka te noszą nazwy - Purpurowego Jeziorka, Błękitnego Jeziorka oraz Zielonego Stawu
Te trzy małe stawy znajdują się w Rudawach Janowickich, na północnym stoku Wielkiej Kopy. Położone są na wysokości od 560 do 640 m n.p.m. Powstałe jeziorka są unikatem w skali europejskiej
Kolorowe Jeziorka nie tylko przyciągają turystów z całej Europy, ale stawiają również Wieściszowice w gronie wysoko atrakcyjnych miejscowości
Dziś mieszkańcy Wieściszowic podkreślają, że w ostatnich latach zaczęła rozwijać się w ich wsi funkcja letniskowa, która w przyszłości może być ich szansą
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Gmina Marciszów

leży w południowej części województwa dolnośląskiego w powiecie kamienno- górskim. Położona jest pomiędzy Rudawami Janowickimi, Górami Wałbrzyskimi i Górami Kaczawskimi.

Gmina posiada drogowe i kolejowe połączenie z Jelenią Górą, Wałbrzychem i Wrocławiem.

Przez Gminę przepływa rzeka Bóbr, a jej przełom należy do bardziej malowniczych w Sudetach. Duża powierzchnia lasów oraz sieć szlaków turystycznych na terenie gminy, daje doskonałe warunki do uprawiania czynnego wypoczynku. Obszar gminy znajduje się w Rudawskim Parku Krajobrazowym.

Na terenie gminy znajdują się również interesujące pod względem architektonicznym zabytki kultury. To tu, w Ciechanowicach nad Bobrem znajduje się renesansowy pałac, który otwiera ciągnącą się wzdłuż rzeki Dolinę zamków i pałaców.

Gmina swoją działalnością obejmuje 9 sołectw: Marciszów, Ciechanowice, Świdnik, Wieściszowice, Sędzisław, Pastewnik, Pustelnik, Domanów, Nagórnik.

Marciszów powstał prawdopodobnie w XIII w., ale być może istniała tu już wcześniej osada. Był wsią prywatną i rycerską. Na początku swego istnienia nazywał się Villa Martin, potem Mertzdorff, by w 1945 r. stać się właśnie Marciszowem. Właścicielami tej rozległej wsi był niegdyś znakomity ród śląski von Zedlitz.

Niemal każda z pozostałych wsi gminy poza walorami krajobrazowymi posiada zabytki architektury warte zwiedzenia.

 Agroturystyka w Gminie Marciszów
 >> kliknij tutaj
Widok na wieś Ciechanowice
.
Kolorowe Jeziorka
W okolicy Marciszowa w XVIII wieku powstało kilka kopalń, w których wydobywano łupki pirytonośne, zwane z powodu podobieństwa do cennego kruszcu złotem głupców.

Z łupków pozyskiwano siarczany miedzi i żelaza. Kopalnie pracowały przez cały wiek, zanim pozostawione bez opieki, zalane zostały przez wodę. W ten sposób powstały Kolorowe Jeziorka – największa atrakcja turystyczna Wieściszowic i jedna z największych w regionie.

Trzy jeziorka położone są w lesie, a właściwie najczęściej dwa, bo trzecie, najwyżej położone, pojawia się tylko po większych opadach. Są zabarwione na purpurowo i turkusowo od minerałów znajdujących w otaczających je skałach. Wszystkie są niezwykłe o każdej porze roku.

Przez chwilę wieś miała szansę stać się letniskiem z uzdrawiającymi siarkowymi wodami, kiedy kamiennogórski kupiec uruchomił tu zakład wodoleczniczy. Niestety inicjatywa upadła, a wraz z nią nadzieją na Wieściszowice Zdrój. Mimo to wieś jest turystycznie bardzo atrakcyjna i oprócz jeziorek oferuje szlaki turystyczne na Wielką Kopę i Wołka, a rowerzystom stawia trudne zadanie zdobycia Przełęczy Rędzińskiej.

W okolicznych skałach gminy znajdują się bogate złoża minerałów. Występują tu między innymi: chalkopiryt, kalcyt, wezuwian, limonit i wiele innych. Dla zbieraczy minerałów to doskonałe miejsce do pozyskania ciekawych okazów.

Gmina Marciszów oferuje turystom liczne szlaki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Sieć szlaków wytyczona została tak, by połączyć Gminę Marciszów z pozostałymi gminami w okolicy. Szlaki są zróżnicowane pod względem trudności, ale i atrakcji na trasie. Również malowniczy Bóbr ze swymi zakolami służy kajakarzom.
Jesienną porą
Jesienną porą

Wirtualny spacer po Gminie Marciszów
>>
kliknij tutaj
Kościół św. Katarzyny w Marciszowie
Wejście na Kolorowe Jeziorka
Pałac w Ciechanowicach
Gmina Marciszów w jesiennej scenerii
Młyn w Ciechanowicach
Dworzec PKP w Marciszowie
Czy wiesz że?
Kolorowe Jeziorka w Gminie Marciszów nie tylko przyciągają turystów z całej Europy, ale stawiają również Wieściszowice w gronie wysoko atrakcyjnych miejscowości. Ponadto tut. Urząd Gminy w wydanych materiałach promocyjnych, gazetach, telewizji itp. Promuje walory Kolorowych Jeziorek. Dziś mieszkańcy Wieściszowic podkreślają, że w ostatnich latach zaczęła rozwijać się w ich wsi funkcja letniskowa, która w przyszłości może być ich szansą.

***
Atrakcją turystyczną Gminy Marciszów są Kolorowe Jeziorka. W kopalniach i wyrobiskach, ze względu na skład chemiczny dna, zebrana tam woda przybrała kolory purpury, błękitu oraz zieleni. Jeziorka te noszą nazwy - Purpurowego Jeziorka, Błękitnego Jeziorka oraz Zielonego Stawu. Te trzy małe stawy znajdujące się w Rudawach Janowickich, na północnym stoku Wielkiej Kopy. Położone są na wysokości od 560 do 640 m n.p.m. Powstałe jeziorka są unikatem w skali europejskiej.
.
Centrum Administracyjno - Oświatowe w Marciszowie
Kościół w Wieszowicach


  Zapraszamy do Gminy Marciszów !

   
  

Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone