Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Piła
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kraków
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Kościół Mariacki nocą (fot. Artur Żyrkowski)
Rynek nocą (fot. Artur Żyrkowski)
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »
Panoramy »

Hejnał (fot. Artur Żyrkowski)

Magiczny Kraków
m
Kraków to miasto szczególne,
które każdy z nas powinien odwiedzić.
A dlaczego warto je zobaczyć?

Wyjątkowe położenie geograficzne, obfitość obiektów zabytkowych o du- żej wartości historycznej i artysty- cznej, współczesne bogate życie kulturalne miasta, miejsce spotkań wielu kultur czy możliwość rekreacji to wszystko powoduje, że co roku Kra- ków odwiedzają liczne grupy tury-                                 stów.

Dołącz do nich i Ty!

Niech zachwycą Cię wysokie wartości artystyczne i histo- ryczne dużych zgrupowań obiektów oraz zespołów architektonicznych połączone z walorami krajobrazowymi oraz unikatowe obiekty przyrodnicze o wysokich walorach krajobrazowych.

Miasto posiada długą historię sięgającą I-IV w..
Jak zapewne pamiętasz to Kraków był niegdyś stolicą naszego kraju, to w nim Kazimierz Wielki założył uniwersytet, to z Krakowem związane są liczne legendy. Kraków to miasto będące ważnym ośrodkiem kultury i nauki po dziś dzień.  

Ogromna atrakcyjność turystyczna związana jest przede wszystkim z wielką liczbą zachowanych tu obiektów. Zespół Staromiejski Krakowa wpisany jest na listę UNESCO Światowego Dziedzictwa Kultury. Celem ochrony tego pomnika historii jest zachowanie autentyczności historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego ukształtowanego w ciągu tysiącletniej historii.

Kopiec KościuszkiDo największych zespołów zabytków architektury i budownictwa należą też Zespół Budowli Wzgórza Wawelskiego, Kościół św. Anny, Collegium Maius, klasztory: jezuitów, kamedułów na Bielanach, augustianów. Kościół Mariacki, który zachwyca ołtarzem skrzyniowym – monumentalnym dziełem Wita Stwosza oraz Sukiennice, czyli galeria malarstwa i rzeźby polskiej od XVIII do XIX w.

Sukiennice

W Krakowie warte zobaczenia są też muzea, szczególnie takie które można zaliczyć do specjalistycznych ze względu na charakterystyczną znajdującą się w nich ekspozycję. Do takich zaliczamy Muzeum Teatralne im. Stanisława Wyspiańskiego,

Muzeum Judaistyczne w Starej Synagodze, Muzeum Młodej Polski – Ryglówka. Życie i działalność sławnych ludzi budzą powszechne zaciekawienie stąd duże zainteresowanie muzeum Dom Jana Matejki, gdzie podziwiać można obrazy i rysunki artysty oraz jego prywatne zbiory artystyczne.

Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się również: Kamienica Szołayskich z ciekawą kolekcją ikon, czy Zbiory Książąt Czartoryskich. Tu podziwiać możemy malarstwo polskie i obce XV w., sztukę starożytną, rękopisy a niewątpliwą perłą zbiorów jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta.


Wyjątkowym rodzajem muzeów są muzea profilowane w których podziwiać można m.in. obiekty przyrodnicze. Ze względu na sezon zimowy niemożliwe jest ich oglądanie przez cały rok w środowisku naturalnym.

W tej grupie atrakcję o znaczeniu krajowym stanowi muzeum leśnictwa i drzewnictwa w Krakowie. Inna formą podziwiania przyrody są ogrody botaniczne i tu zaprosić należy do zwiedzania ogrodu botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ogrody zoologiczne. W Krakowie jest to Miejski Park i Ogród Zoologiczny.

Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny


Zapraszamy do Krakowa!

Zdjecia pochodzą z archiwum
Wydziału Promocji
Urzędu Miasta w Krakowie

Rynek Główny
Barbakan
Sukiennice
Plac Mariacki
Wianki
Plac Mariacki (fot. Artur Żyrkowski)
Widok na Rynek Główny z Kościoła Mariackiego (fot. Artur Żyrkowski)
Zakrzowek
Kościół Mariacki nocą
Brama Floriańska 26.09.2003 I (fot. Artur Żyrkowski)
Czy wiesz że?
(...)Ze szczytu kopca Krakusa rozciąga się piękna panorama Krakowa. Gdy pogoda sprzyja, można stąd ujrzeć Tatry. Jak na dłoni widać dachy najważniejszych krakowskich kościołów, a w centralnym punkcie wieże wawelskiej katedry. U stóp kopca widnieje nieczynny już kamieniołom Libana, gdzie w latach II wojny światowej był hitlerowski obóz pracy przymusowej dla Polaków (Baudienst). Na jego dnie kręcono obozowe sceny „Listy Schindlera” S. Spielberga; do dziś znajdują się tam resztki filmowych dekoracji – m. in. obozowa droga wyłożona replikami macew. (...) żródło: Przewodnik: 3 Dni w Krakowie Tekst: G. Słącz (tekst ogólny), Podgórze (Melania Tutak, Paweł Kubisztal), Nowa Huta (L. J. Sibila), Forty (Jerzy Gajewski).
.
Smok Wawelski
Lajkonik
Rynek Główny
Sukiennice nocą
Kraków to miasto szczególne, ponieważ jest miejscem spotkań wielu kultur. Zwłaszcza widoczne są ślady żydów, społeczność ta od średniowiecza znalazła tam schronienie a ich dzielnica na Kazimierzu była liczącym się centrum kultury judaistycznej w Europie. Do dziś zachowały się tam liczne zabytki kultury żydowskiej jak synagogi, słynny cmentarz Remus i charakterystyczna zabudowa.

Cmentarz Remuh
Kazimierz
Bardzo istotnym czynnikiem skłaniającym do odwiedzin miasta jego jest współczesne życie kulturalne. Zwolennicy filharmonii, teatru czy wystaw nie będą zawiedzeni ofertą Krakowa. Ogromną atrakcję stanowią coroczne imprezy.

Na przełomie maja i czerwca odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych czyli jeden z najważniejszych festiwali tego typu w Europie. Wyjątkową imprezą jest też Międzynarodowe Triennale Grafiki. Niewątpliwym walorem regionu są przejawy tradycyjnej kultury ludowej.

W mieście, które prezentujemy znajduje się muzeum etnograficzne oraz cyklicznie odbywają się imprezy folklorystyczne. Cieszą się one niecodzienną popularnością. Są to Juwenalia, Lajkonik czy wystawa i konkurs szopek krakowskich. Niewątpliwą atrakcją są też lokale gastronomiczne, nie mające sobie równych w całym kraju. Kraków to miasto, które Cię oczaruje.
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone