Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Kolbuszowa
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kolbuszowa
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Zabytkowa studnia znajdująca się na kolbuszowskiego rynku została wybudowana w latach 80-tych. XIX w.
Park Etnograficzny, skansen budownictwa ludowego zajmuje powierzchnię niemal 30 hektarów
Kulturę materialną i duchową Lasowiaków i Rzeszowiaków obrazują ekspozycje wyrobów rękodzielniczych związane z pracami gospodarskimi, dotyczące zwyczajów i obrzędów - Park Etnograficzny
Kolbuszowskie stawy
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Kamery »
Panoramy »


Kolbuszowa


– miejscowość położona w południowo-wschodniej Polsce nad niewielką rzeką Nil.

W otoczeniu pięknej przyrody dawnej Puszczy Sandomierskiej, można odnaleźć ciszę i spokój podczas letniego i zimowego wypoczynku.


Gmina Kolbuszowa dzięki bogatej historii, ma do zaoferowania wiele zabytkowych obiektów architektonicznych.

Jednym z nich jest leżący w pobliskiej wsi Werynia secesyjny
pałac Tyszkiewiczów wzniesiony w latach 1900-1905 wraz z zespołem otaczającym posiadłości. Obecnie Pałac Tyszkiewiczów to filia Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jednym z ważniejszych obiektów, wpisujących się w panoramę Kolbuszowej jest
Kolegiata p.w. Wszystkich Świętych. Monumentalny trójnawowy kościół, z bazylikowym korpusem i dwiema kaplicami w obu nawach powstał w latach 1929-1935.

W bliskiej odległości usytuowany jest cmentarz parafialny, na którym znajdują się grobowce pochodzące z XIX i początków XX wieku. 

Na terenie cmentarza znajduje się
Kaplica Parafialna Tyszkiewiczów wykonana w neogotyckim stylu. W mieście znajduje się neorenesansowy budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Obecnie budynek pełni funkcje Miejskiego Domu Kultury.

Do Kolbuszowej od XVII wieku zaczęła napływać ludność Żydowska, która osadzała się na jej terenie. Powstał tutaj cmentarz żydowski, na którego powierzchni 1,6 ha zachowało się około pięćdziesięciu kamiennych nagrobków z napisami w języku polskim, niemieckim i hebrajskim.


Przez Płaskowyż Kolbuszowski biegnie IX trasa
Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Na jej trasie oprócz skansenu znajdują się zabytkowe kościoły w Porębach Dymarskich oraz w Cmolasie.

Cennym zabytkiem wartym obejrzenia jest XVII-wieczna oficyna dworska przy ul. Kościuszki. Przy ul. Nowe Miasto znajduje się dom, w którym urodził się Janek Bytnar - Rudy, jeden
z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec".

Na obrzeżach miasta rozciąga się jeden z najpiękniejszych w Polsce Parków Etnograficznych -
Muzeum Kultury Ludowej. Na obszarze ponad 25 ha porośniętych lasem wraz z dostępem do stawów wodnych znajduje się blisko 80 mniejszych i większych budowli architektury drewnianej.

Park Etnograficzny, skansen budownictwa ludowego
Park Etnograficzny, skansen budownictwa ludowego
Park Etnograficzny, skansen budownictwa ludowego


W Gminie Kolbuszowa coś dla siebie znajdą również miłośnicy jazdy konnej. Turyści do dyspozycji mają dwie zagrody jeździeckie oraz gospodarstwa agroturystyczne.

Na terenie miasta znajdują się także obiekty rehabilitacyjno-sportowe m.in. park wodny siłownie, hala widowiskowa czy stadion sportowy. Wizytówką Kolbuszowej jest odnowiony rynek oraz Ogródek Jordanowski.

Zapraszamy do Kolbuszowej!

URZĄD MIEJSKI W KOLBUSZOWEJ
ul. Obrońców Pokoju 21
36-100 Kolbuszowa
tel. cen. (17) 22 71 333
fax. (17) 22 72 939
www.kolbuszowa.pl
umig@kolbuszowa.pl

 

Kryta Pływalnia w Kolbuszowej FREGATA
Kryta Pływalnia w Kolbuszowej FREGATA
Budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"
Okolice skansenu
Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych
Kościół z Rzochowa na skansenie
Cmentarz żydowski
Pałac Tyszkiewiczów
Czy wiesz że?
Park Etnograficzny, skansen budownictwa ludowego w Kolbuszowej zajmuje powierzchnię niemal 30 hektarów. Jest to jedna z najciekawszych ekspozycji budownictwa ludowego obrazująca rzeczywiste życie oraz układ zabudowań dawnej wsi. Zgromadzono w nim około 80 obiektów architektury drewnianej oraz liczne sprzęty, narzędzia oraz inne przedmioty obrazujące życie codzienne wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX w m.in zespół wiatraków, młyn wodny, olejarnia, remiza strażacka z wystawą dawnego sprzętu pożarniczego, budynek szkoły i karczmy wiejskiej oraz świątynia z Rzochowa. Kulturę materialną i duchową Lasowiaków i Rzeszowiaków obrazują ekspozycje wyrobów rękodzielniczych związane z pracami gospodarskimi, dotyczące zwyczajów i obrzędów.

***
Secesyjny pałac Tyszkiewiczów w Weryni (k. Kolbuszowej) został wzniesiony w latach 1900–1905. W skład zespołu otaczającego posiadłość wchodzą: park dworski z połowy XIX wieku o powierzchni 25 ha wraz z licznymi stawami wodnymi, zabytkowe budynki: kaplica, rządówka, mleczarnia z kurnikiem, budynki folwarczne, spichlerz, obora, stajnia fornalska, szklarnia, kancelaria i karczma. Obecnie w budynku pałacu mieści się Pozawydziałowy Zamiejscowego Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych. W pobliżu pałacu znajduje się neogotycka kaplica dworska wzniesiona w 1873 roku.


Do miasta oprócz licznych zbytków architektury odwiedzających może przyciągnąć bogata oferta turystyczna. Na terenie gminy przygotowano dwie ścieżki edukacyjno- przyrodnicze – Białkówkę i Świerczówkę oraz wytyczono trasy rowerowe.

Ponadto na terenach leśnych Gminy Kolbuszowa znajduje się jeden z najcenniejszych obszarów przyrody w stanie naturalnym, czyli 
rezerwat „Zabłocie” należący do gęsto zalesionych Porąb Kupieńskich. Na rozległych terenach rezerwatu (539,81) ha) występują stanowiska lęgowe rzadkiej ornitofauny i kompleks stawów rybnych.

Wnętrze Kaplicy Tyszkiewiczów
Wnetrze Kolegiaty
Stadion sportowy
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone