Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Puck
Wypoczynek "U SALLY" DZIWNÓW
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Kłodzko
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «

Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP


Jednym z najbardziej charakterystycznych dla Ziemi Kłodzkiej dziedzictwem kulturowym jest Kościół Parafialny Wniebowzię- cia NMP- kamienna świątynia późnogotycka, której wnętrza kryją wspaniałe zbiory dzieł sztuki.Wśród nich na uwagę zasługuje ambona i konfesjonał autorstwa Michala Klahra, ołtarz wykonany przez Krzysztofa Tauscha oraz pochodząca z XIV wieku słynna, drewniana Kłodzka Madonna z Czyżykiem.

Kościół WNMP jest najwspanialszym obiektem sakralnym Kłodzka.

Inicjatorem jego budowy był arcybiskup praski Arnošt z Pardubic. Kościół otoczony był kiedyś murem cmentarnym, po którym została już tylko północna brama, zwana Bramą Czarną. Późnobarokową bramę zwieńcza skromny naczółek, na którym umieszczone są rzeźby trzech świętych: Ignacego Loyoli, Borgiasza i Franciszka Ksawerego.

Obok kościoła znajdują się przepiękne Ogrody Franciszkańskie.

Ogrody Franciszkańskie

Kościół Matki Bożej Różańcowej


Wraz z klasztorem oo. Franciszkanów Kościół Matki Bożej Różańcowej położony jest na Wyspie Piasek przy Placu Franciszkańskim.Będąc w klasztorze koniecznie trzeba zobaczyć refektarz, na sklepienie którego znajdują się freski F. A. Schefflera z 1744 r. Freski przedstawiają Trójcę Świętą i postacie św. Franciszka oraz innych świętych, męczenników i ojców Kościoła.

Przewodnim tematem wspomnianych malowideł jest adoracja eucharystii przez siostry klaryski skupione wokół założycielki zakonu – św. Klary z Asyżu oraz adoracja krzyża oraz świecki odłam zakonu tzw. Tercjarzy. Wychodząc z kościoła warto zatrzymać się na chwilę przy rzeźbie św. Franciszka z Asyżu – patrona zakonu.

Pałac Wallisów

Trasę naszej wędrówki rozpoczynamy od ulicy Czeskiej, jednej z najstarszych ulic Kłodzka. Kupcy i podróżni przybywający od strony Czech wjeżdżali do miasta właśnie tą drogą.


Spacerując ul. Czeską szczególną uwagę przykuwa kamienica znajdująca się pod numerem 30.  Jest to dawny pałac magnacki, który w drugiej połowie XVII wieku oraz w XVIII wieku stanowił własność rodziny von Wallis.


Stąd też wzięła się często dziś używana nazwa budynku – Pałac Wallisów. W roku 1798 pałac był siedzibą urzędników Starostwa Hrabstwa Kłodzkiego. W latach 1849 – 1898 mieścił się w nim sąd okręgowy. Charakterystycznym elementem dawnej rezydencji jest łukowa, kamienna balustrada balkonu. Zabytkowy portal oraz wykonane w barokowym stylu sień i klatka schodowa.


Kłodzka Starówka


Plac Chrobrego

Od strony ul. Czeskiej dochodzimy do pięknej kłodzkiej Starówki. Podobnie jak w innych podgórskich miejscowościach charakteryzuje się znacznymi spadkami terenu.Z kłodzkiego rynku wybiega osiem ulic pochodzących z XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta na prawach niemieckich.Początkowo na placu dominowały drewniane budynki, z czasem jednak zostały zastąpione murowanymi.

Ówcześnie rynek pełnił funkcję targowiska. Jego rozkwit przypadł na okres XVI wieku, kiedy to zaczęto budować wiele renesa- nsowych kamienic, wybrukowano plac
i śródmiejskie ulice, wcześniej niż w Paryżu.


RatuszNa środku rynku stoi Ratusz – najbardziej reprezentacyjna budowla, obecnie będąca siedzibą władz miasta. Został on zbudowany około połowy XIV wieku i początkowo był wykonany z drewna. Po pożarze w 1366 r. został odbudowany z kamienia i cegły, zaś po kolejnym w 1887 r. ratusz przebudowano. Dziś najstarszą częścią budynku jest wieża. Wejście do ratusza od strony wschodniej ozdobione jest kamiennymi rzeźbami przedstawiającymi dwóch młodzieńców wysypujących pieniądze z pończoch do kasy miejskiej. Nad bogato zdobionym balkonem umieszczono kłodzki herb - lwa z podwójnych ogonem i koroną, zaś w lewym narożniku ratusza – ponad 120- letni zegar, który podtrzymywany jest przez kłodzkiego lwa.

Przed głównym wejściem do ratusza, na Placu Chrobrego stoi barokowa fontanna, kiedyś będąca zwyczajną studnią. Po przeciwnej stronie z kolei znajduje się Kolumna Maryjna. Została ona postawiona po epidemii dżumy w 1680 roku, aby chronić mieszkańców Kłodzka przed kolejnymi chorobami i nieszczęściami.


Most św. Jana na Kanale Młynówki


Z Placu Bolesława Chrobrego udajemy się do południowej części miasta – na Wyspę Piasek. Kłodzka Starówka połączona jest z wyspą gotyckim Mostem św. Jana. Przez mieszkańców miasta i okolic nazywany potocznie Mostem Wita Stwosza, dziś należy do najciekawszych obiektów zabytkowych Kłodzka. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego praskiego Mostu Karola i stanowi rzadko spotykany zabytek w Europie.


Muzeum Ziemi Kłodzkiej


Muzeum mieści się w barokowym budynku dawnego konwiktu jezuickiego z okresu XVII i XVIII wieku. Remont i adaptacja na potrzeby muzeum prowadzone były w latach 1976 – 1986. Zachowano wszystkie elementy zabytkowego obiektu wraz z pierwotnym układem i wystrojem.


Do najpiękniejszych wnętrz muzeum należą: biblioteka (dawny refektarz), dwukondygnacyjna sala koncertowa (była kaplica św. Alojzego), Salon Złoty, sala konferencyjna i barokowa klatka schodowa.Obok muzeum znajduje się wspaniały ogród, a w nim lapidarium. Zainteresowania tego obiektu kultury skupiają się wokół miasta, regionu, jego historii i sztuki. Do największych kolekcji zgromadzonych w Muzeum należą zbiory cyny, numizmatów, zegarów śląskich oraz unikatowe szkło.

 


Początek budowy mostu datowany jest bardzo różnie, ponieważ istnieją dwa źródła mówiące o jego powstaniu. Wiadomo na pewno, że budowę mostu w wersji pierwotnej zakończono w 1390 roku, a figury znajdujące się na moście zaczęły się pojawiać od XVII do XVIII wieku, jako dary hojnych mieszczan. W 1655 roku ustawiono na moście pierwszą z sześciu ufundowanych przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę, figurę wotywną – Pietę i od tego momentu zaczęto dekorować most barokowymi figurami. Z Mostu św. Jana schodzimy z powrotem na Wyspę Piasek bezpośrednio na Plac Franciszkański.


Podziemna Trasa Turystyczna
im. Tysiąclecia Państwa Polskiego


Podziemna Trasa Turystyczna jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Kłodzku. Liczy ok. 600 metrów i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w pobliżu ulicy Grodzisko. Budowa podziemnych korytarzy została zapoczątkowana w XIII wieku przez mieszkańców miasta, którzy drążyli piwnice pod budynkami w celach gospodarczych i militarnych. Budowa podziemi zakończyła się dopiero w XVII wieku. Podziemne korytarze miały głębokość nawet do 30 metrów, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość przechowywanych w nich produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy , ale również wzdłuż Bursztynowego Szlaku. W czasie wojen podziemne korytarze wykorzystywane były w celach obronnych jako schrony. Do tej pory oglądać można piec chlebowy oraz studnię, które służyły chroniącym się w piwnicach mieszkańcom.
Dziś podczas spaceru podziemiami Kłodzka możemy podziwiać ekspozycje i scenki o charakterze historycznym.

więcej informacji
>> kliknij tutaj
Zapraszamy!
Witamy
Niedziela, 20 maja 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone