Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Chełmża
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Jarosław
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Rynek (fot. I.Kowal)
Noclegi w okolicy »
Filmy »
Panoramy »

rzeka San
 JAROSŁAW
 perłą 
 Podkarpacia


Zapraszamy do Jarosławia, history- cznego miasta położonego we wschodniej części województwa podkarpackiego, u podnóża rzeki San.


Miasto oddalone jest od przejścia granicznego w Korczowej zaledwie o 36 km, tym samym stanowi doskonały punkt do rozpoczęcia wyprawy do Lwowa.
Pierwsze wzmianki o Jarosławiu zamieścił w 1152 r. ruski kronikarz Nestor. W 1375 r. miasto otrzymało przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Dawniej swoją europejską sławę Jarosław zawdzięczał jarmarkom. Kupcy z Europy i Bliskiego Wschodu przemieszczając się Bursztynowym Szlakiem przybywali do Jarosławia, który uważany był za największy po Frankfurcie nad Menem ośrodek handlowy w ówczesnej Europie środkowo-wschodniej.
 
Współczesny Jarosław to ukształtowany ośrodek przemysłowy o znaczeniu regionalnym i ośrodek węzłowy infrastruktury ekonomicznej prężnie rozwijający się.

Rynek w Jarosławiu - widok z lotu ptaka

W roku 2009, miasto Jarosław po raz czwarty zdobyło certyfikat „Gmina Fair Play" w kategorii średnich miast.

W mieście corocznie odbywają się liczne imprezy kulturalne o zasięgu międzynarodowym, tj.: Dni Jarosławia, Jarmark Miast Partnerskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej pt. „Pieśń Naszych Korzeni”, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy „GUITAR TEMPTATION” i Konkurs im. Rogerio Dentello.
 
Jarosław jest obiektem zainteresowania ogólnopolskich mediów, stacji radiowych i telewizyjnych.

W 2007 r. realizowane były programy: TVP1 „Kawa czy herbata”, TVN 24 „Pogoda na żywo z Jarosławia”, TVN Podróże z METEO – film promocyjny „Jarosław w dolinie Sanu”. W 2007 r. i 2008 r. - PR1 „Lato z radiem”.

Andrzej Wajda, polski reżyser światowej sławy, zauroczony jarosławską starówką uwiecznił ją w kadrach filmu „KATYŃ”.

Jarmark Miast Partnerskich
Festiwal Muzyki Dawnej

Jarosław i jego okolice to piękne widoki, malownicza dolina Sanu i rozległe lasy. Prężnie rozwija się turystyka aktywna dzięki stworzonym trasom rowerowym, szlakom turystycznym i wodnym.

Władze Jarosławia mając na uwadze ważną rolę działań promocyjnych dla rozwoju turystycznego i gospodarczego miasta, intensywnie rozwijają współpracę z zagranicznymi miastami partnerskimi, wykorzystują środki unijne i krajowe - realizują projekty gospodarcze, turystyczne, kulturalne oraz podejmują nowe przedsięwzięcia .

Aby dowiedzieć się więcej o Jarosławiu, jego historii, atrakcjach kulturalnych i turystycznych, potencjale gospodarczym - odwiedź stronę www.jaroslaw.pl

powierzchnia miasta: 34,46 km²,
liczba mieszkańców: ok. 40.000
miasta partnerskie: Michalovce, Orange, Vyškov, Dingelstädt, Użgorod, Humenne, Jaworów
 
 
Urząd Miasta Jarosławia,
37-500 Jarosław, ul. Rynek 1,
tel.: 016 624 87 00
Oficjalna Strona Internetowa Urzędu Miasta Jarosławia
www.jaroslaw.pl


Prezentacja została przygotowana na podstawie materiałów (opisy tekstowe oraz zdjęcia) udostępnionych w celu promocji atrakcji turystycznych Jarosławia przez Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta U.M. w Jarosławiu.

Rynek w Jarosławiu (fot. Ludwik Biernacki)
Klasztor Sióstr Benedyktynek
Kamienica Orsettich
Bazylika Matki Bożej Bolesnej
ul. Grodzka
Czy wiesz że?
Historia Jarosławia sięga XII w. Prawa miejskie nadano mu w 1375 r. Przez kilkaset lat był miastem prywatnym, dziedziczonym przez kolejne rody magnackie. Był też Jarosław miastem bogatym, tak w sensie materialnym, jak i kulturowym. Z jednej bowiem strony leżał na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, a na tutejsze jarmarki zjeżdżali kupcy z całej ówczesnej Europy.

***
Dawniej swoją europejską sławę Jarosław zawdzięczał jarmarkom. Kupcy z Europy i Bliskiego Wschodu przemieszczając się Bursztynowym Szlakiem przybywali do Jarosławia, który uważany był za największy po Frankfurcie nad Menem ośrodek handlowy w ówczesnej Europie środkowo-wschodniej.
.
Bazylika Matki Bożej Bolesnej
Cerkiew
Jarosław nocą
fot. T.Budziński
fot. Mariusz Mac

Miejscem relaksu mieszkańców i jedną z atrakcji turystycznych Jarosławia jest nowoczesna kryta pływalnia z basenem sportowym, relaksacyjnym, 80 m zjeżdżalnią, jacuzzi i kompleksem odnowy biologicznej.

W sezonie letnim czynny jest również basen otwarty, natomiast w okresie zimowym - sztuczne lodowisko.

nowoczesna kryta pływalnia
basen otwarty
skatepark
sztuczne lodowisko
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone