Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Piotrków Trybunalski
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Hajnówka / Białowieża
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Skarbem regionu jest niewątpliwie Puszcza Białowieska - jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, ostatni naturalny las niżowy oraz królestwo największego europejskiego ssaka – żubra
Dziewicze piękno przyrody można podziwiać w trakcie leśnych wędrówek – pieszych czy rowerowych. Jednak najcenniejszy fragment puszczy chroni Białowieski Park Narodowy, będący pierwszym parkiem narodowym w Polsce
Cudowna Lutownia
Rezerwat Ścisły - Białowieski Park Narodowy
Rezerwat Pokazowy Białowieskiego Parku Narodowego, który jest domem dla stad tarpanów, żubrów, jeleni, sarenek, dzików i żubroni – krzyżówki żubra z bydłem domowym
Topilo - cichy zakątek ukryty wśród puszczańskich zagajników. To idelane miejsce do wędkowania
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Ryś
Kościół w Hajnówce
REGION PUSZCZY
BIAŁOWIESKIEJ


Bogactwa przyrody i wielokulturowość
– z wizytą w Regionie Puszczy Białowieskiej
 

We wschodniej części Polski jest takie miejsce, gdzie czas płynie wolniej - jego bieg wyznacza spokojny nurt rzek oraz dobry wiatr kołyszący połaciami lasu niczym harfą.

Miejsce to stanowi królestwo Matki Natury, zaś odwieczne rywalki – tradycja i nowoczesność – żyją tu w całkowitej harmonii.

Jest to wreszcie miejsce splotu wielu kultur, które tworzą fascynujący warkocz dziedzictwa regionu, spinający w całość pasma folkloru, obrzędowości i pamięci o przodkach. Ta magiczna kraina to region Puszczy Białowieskiej.


Jego największym przyrodniczym skarbem jest
Puszcza Białowieska – nizinny komleks leśny, rozciągający się po obu stronach białorusko – polskiej granicy, wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości, a w którym zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze naturalnym.

Białowieska knieja odznacza się dużym stopniem naturalności
: niespotykana nigdzie indziej bioróżnorodność, bogactwo flory i fauny oraz górujące nad poszyciem leśnym potężne, liczące nawet 500 lat drzewostany czynią to miejsce niezwykłym.

Puszcza Białowieska – miejsce odpoczynku krolów i książat polskich (puszczańska knieja gościła m.in. Stefana Batorego, Władysława Jagiełło i Zygmunta Augusta), po dziś dzień kusi spragnionych oddechu od codzienności
.

Przebywający w Krainie Żubra turysta może liczyć na kontakt z przyrodą wędrując szlakami – pieszymi, rowerowymi bądź do Nordic Walking, podglądając leśnych mieszkańców z platform widokowych lub podziwiając piękno puszczańskiego krajobrazu z perspektywy wypraw kajakowych.

Puszcza Białowieska zajmuje obecnie ponad 143 tys. ha, z których w Republice Białoruś znajduje się ok. 80 tys. ha, a po stronie polskiej – 63 tys. ha, z czego 10,5 tys. ha (czyli 1/6 ,,polskiej'' czesci puszczy) wchodzi w skład Białowieskiego Parku Narodowego - najstarszego w Polsce parku nardowego, utowrzonego w 1921 r.

Pozostały obszar Puszczy należy do Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Puszcza Białowieska'', znajdujacych się pod zarządem trzech nadleśnictw – Hajnówka, Białowieża i Browsk. 

>> AGROSPA W SERCU PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ 
Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem ofert wiejskiej turystyki zdrowotnej

>>  BAZA NOCLEGOWA

Rezerwat Pokazowego Białowieskiego Parku Narodowego
Tarpany w Rezerwacie Pokazowym Żubrów
Na trasie
Splyw kajakowy

Region Puszczy Białowieskiej to kraina trzech kultur – białoruskiej, ukraińskiej i polskiej.

Przecinające niebo kopuły zabytkowych prawosłanwych świątyń i sąsiadujące z nimi wieże kościołów katolickich, górują nad miasteczkami i wsiami, przypominając o różnorodności kulturowej, ktorej echo rozbrzmiewa w całym regionie.

Na ulicach można bowiem usłyszeć charakterystyczny śpiewny dialekt, zaś w trakcie odbywająych się latem, licznych festiwali – posłuchać pieśni ludowych oraz obejrzeć występy folklowych zespołów tanecznych.

Puszcza Białowieska położona jest administracyjnie w Powiecie Hajnowskim. W jego granicach znajduje się 9 gmin. Siedzibą władz powiatowych jest miasto Hajnówka – malownicze miasteczko zwane często „Bramą do Puszczy Białowieskiej”.

Hajnówka otwiera bowiem drogę do stolicy białowieskiej kniei – Białowieży. Stąd leśnymi duktami trafimy do Narewki – puszczańskiej zagrody, której granicę wyznacza jezioro Siemianówka.

Region Puszczy Białowieskiej to doskonałe miejsce na wypoczynek - unikatowa przyroda, wielokulturowy klimat, zachwycająca architektura, bogactwo atrakcji, cisza i spokój W tym malowniczym zakątku nie ma miejsca na nudę.

W mateczniku żubra czeka na Państwa szereg niespodzianek. Zapraszamy!
Pomnik Żubra w Hajnówce
Zabytkowy kościół w Narwi
Kraina Otwartych Okiennic - perła architektury podlaskiej wsi
Stara chata w regionie Puszczy Bialowieskiej - Skansen „Sioło Budy” w Budach
Festiwal Wielu Kultur i Narodów
Festiwal Muzyki Rockowej „ROCKOWISKO HAJNÓWKA”
Festiwal w Czeremsze
Półmaraton Hajnowski - impreza pod hasłem ,,Po zdrowie do Puszczy”
Rodzina przekraczająca granicę polsko-białoruską
Skanesn Drewnianej ArchitekturyZAPRASZAMY DO KRAINY ŻUBRA! !


W 2015 r. Region Puszczy Białowieskiej otrzymał wyróżnienie w Konkursie EDEN 2015.
Najlepsze Polskie Destynacje.

Restauracje, gościńce, zajazdy i gospodarstwa agroturystyczne z regionu, występujące pod wspólną nazwą „Gościnność i smaki Regionu Puszczy Białowiejskiej” otrzymały pierwsze wyróżnienie.

Kapituła polskiej edycji konkursu doceniła wielobarwną kuchnię Podlasia odzwierciedlającą historię, kulturę i bogatą obrzędowość tych ziem. 

Puszczańskie menu łączy to co w Podlasiu najpiękniejsze – jest to kuchnia aromatyczna, kulturowo zróżnicowana, oparta na naturalnych składnikach, puszczańskich ziołach i recepturach przekazywanych przez pokolenia.

Spływ kajakowy w Regionie Puszczy Białowieskiej dostarczy niezapomnianych wrażen
Kolej wąskotorowa
Brama Białowieskiego Parku Narodowego - wrota do królestwa Matki Natury
Białowieska knieja to idelane miejsce do aktywnego wypoczynku
Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy
Kolej drezynowa napędzana siłą własnych mięśni zawiezie turystów do najpiękniejszych miejsc
Nadleśnictwo Białowieża - szlaki turystyczne
Turyści w Białowieży
Wieża widokowa Maruszka
Czy wiesz że?
Hajnówka: Skarbem regionu jest niewątpliwie Puszcza Białowieska - jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, ostatni naturalny las niżowy oraz królestwo największego europejskiego ssaka – żubra. Unikatową przyrodę chronią liczne rezerwaty m.in. Podcerkwa, Berezowo, Olszanka Myśliszcze, Michnówka (chronią miejsca bytowania motyli dziennych i kraśników), Głęboki Kąt (chroni bór świerkowy torfowcowy), Lipiny (chroni fragment lasu mieszanego ze stanowiskiem dębu bezszypułkowego). Dziewicze piękno przyrody można podziwiać w trakcie leśnych wędrówek – pieszych czy rowerowych. Jednak najcenniejszy fragment puszczy chroni Białowieski Park Narodowy, będący pierwszym parkiem narodowym w Polsce. BPN to część białowieskiej kniei objęta ścisłą ochroną, mającą na celu obronę najstarszych drzewostanów puszczy.

***
PUSZCZAŃSKA KOLEJ DREZYNOWA w Hajnówce - to niecodzienna atrakcja, która umożliwia dotarcie do samego serca Puszczy Białowieskiej. Lekkie drezyny, napędzane siła własnych mięśni poprowadzą do najciekawszych miejsc w puszczy – tajemniczego Miejsca Mocy, znanego z pozytywnego promieniowania, obrzeży Białowieży, puszczańskiej wsi Czerlonka oraz rezerwatu Krajobrazowego im. Władysława Szafera. Dostępne są cztery trasy o różnym stopniu długości. Czas przejazdu zależy tylko i wyłącznie od siły i sprawności uczestników wycieczki. Przejazd koleją drezynową dostarcza niesamowitych wrażeń, to dokonała okazja by poznać przyrodę i przeżyć niesamowitą przygodę. Możliwe są również przejazdy nocą, umożliwiające podziwianie puszczy skąpanej w księżycowych refleksach
Zbiornik wodny Siemianówka to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych
Koryta rzek Narew i Narewka zapraszają na spływy kajakowe
Na trasie narciarskiej w Białowieży
Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce
Ekspozycja w Muzeum Przyrodniczo Leśnym w Białowieży
Sobór Św. Trójcy w Hajnówce
Sobór Św. Trójcy w Hajnówce nocą
Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce
Park Wodny w Hajnówce

>> RUCH BEZWIZOWY W PARKU NARODOWYM
  
"
BIAŁOWIEŻSKAJA PUSZCZA"

Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone