Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Polanica Zdrój
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Gniew
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie
Rejsy gondolą (w tle Pałac Marysieńki)
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta
Międzynarodowy Festiwal Gospel
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie
Opanuj Gniew
n
Gniew to jedno z najpiękniejszych nadwiślańskich miasteczek.

Niewiele znajduje się w Polsce takich miejsc, w których mogłoby się zdawać, że czas się zatrzymał.


Przechodząc się po tym mieście, pełnym wąskich i krętych uliczek, tajemniczych zakamarków, okien i drzwi, nie wiadomo dokąd prowadzących, nie sposób nie zachwycić się, nie zadumać nad wielowiekową historią tego miejsca, nie poczuć średniowiecznej atmosfery grodu o nieco złowrogo brzmiącej nazwie.

Małe miasteczka takie jak Gniew mają swój urok, niepowtarzalny ulotny klimat, który trudniej poczuć w dużych miastach, choćby stokroć bardziej naszpikowanych zabytkami. Gniew, choć położony przy jednej z głównych tras, od lat pozostaje na uboczu wielkiego przemysłu.

Wychylając się za róg, możesz więc mieć pewność, że nie zaskoczy Cię tu nagle widok wielkiej fabryki, zupełnie niewkomponowanej w resztę krajobrazu.

Również ludzie tu mieszkający są jakby nie do końca współcześni, rozkochani w dawnych dziejach lub otaczającej ich naturze, bardziej związani ze swoim miastem, niż z wielkimi sprawami tego świata. Historia i przyroda nieustannie kształtują to miejsce i wyznaczają dalszy kierunek rozwoju.

Historia miasta zaklęta została w poszczególnych miejscach, w budowlach i obiektach architektonicznych, tworzących świat gniewskich zabytków. Wszystko to razem tworzy swoisty skansen architektoniczno-urbanistyczny, co pozwala miastu śmiało konkurować z Kazimierzem nad Wisłą.

Już sama panorama, widziana od strony południowej musi wzbudzić zachwyt wśród wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na piękno otaczającego nas świata.

Ta ukształtowana jeszcze w średniowieczu sylweta miasta przetrwała po dziś dzień. Dominuje ponad nią potężny zamek z czterema wieżami oraz bryła kościoła, której czerwień malowniczo kontrastuje z zielonym stokiem wzgórza, na którym położone jest miasto oraz zaroślami dolin rzecznych okalających gród.

Zamek w Gniewie (widok z lotu ptaka)
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta
W Gniewie w znacznej części zachowała się dawna średniowieczna kompozycja przestrzenna, widoczna zarówno w planie miasta zawartym wewnątrz linii murów obronnych, jak i w kształcie zabudowy. 

A kiedy nasycisz się już średniowiecznymi atrakcjami Gniewu, skorzystaj z malowniczo położonych szlaków turystycznych w Gminie Gniew, biegnących przez najciekawsze miejscowości i tereny położone wokół Gniewu. 

Gmina Gniew to bowiem nie tylko bogactwo żywej historii, ale również dzikiej natury. Jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla kochających wypoczynek w bliskości z dziką i nienaznaczoną złośliwą ingerencją ludzi, przyrodą.

To tutaj odkryjesz dziewiczą dolinę Wisły z rezerwatami Wiosło Małe i Wiosło Duże oraz Nadwiślańskim Parkiem Krajobrazowym. Ten zapierający dech w piersiach widok na dolinę podziwiać można z wysokich wzgórz, zewsząd otaczających w tym miejscu rzekę. Wokół rozległe stare kompleksy leśne z ogromnym bogactwem gatunków flory i fauny oraz mnóstwem grzybów.

W lasach zaś kryją się urocze gospodarstwa agroturystyczne oraz małe centra rzemiosła wiklinowego. Na turystów czekają tu też przejażdżki bryczką, spływy kajakowe Wisłą lub dla mniej odważnych, Wierzycą, dobrze zagospodarowane kąpieliska, a zimą – niezapomniane kuligi z pochodniami. 

Gmina Gniew to również doskonałe miejsce na wypoczynek dla osób starszych, jak również na zorganizowanie obozów przyrodniczych, zajęć edukacji ekologicznej, zajęć terapeutycznych dla niepełnosprawnych oraz imprez towarzyskich z ogniskiem.

Wiejska część gminy Gniew to wymarzone wprost miejsce na wypoczynek dla tych, którym bardziej niż na wielkomiejskim zgiełku zależy na ciszy i spokoju. Tutaj zwalnia się tempo i dostosowuje do naturalnego rytmu przyrody. 

Warto też dodać, że każdy turysta odwiedzający gminę Gniew znajdzie odpowiednią dla zasobności swojego portfela bazę noclegową - od hoteli, pensjonatów, poprzez gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, aż po schroniska młodzieżowe, a także bazę gastronomiczną.
 
Rejsy gondolą
Mostek na Wierzycy


Zapraszamy do Gniewu !

 

Zamek w Gniewie - Turniej rycerski
Zamek w Gniewie - Turniej rycerski
Zamek w Gniewie (komnata zamkowa)
Szarża husarska
Przejażdżki wozem
Międzynarodowy Festiwal Gospel
Plener na rynku
Czy wiesz że?
Listę zabytków Gniewu otwiera panorama miasta widziana od strony południowej, która stanowi unikat na skalę europejską.

***
Czy wiesz, że w Gniewie odbywa się Vivat Vasa! Inscenizacja Batalistyczna „Bitwa dwóch Wazów”– 1626 r.” (drugi weekend sierpnia).
Zamek w Gniewie (dziedziniec zamkowy)
Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie (dziedziniec zamkowy)
Kaplica Zamkowa
Karczma Rycerska
Międzynarodowy Festiwal Gospel
Turniej rycerski
Ogród historii
Ratusz
Kościół św. Mikołaja w Gniewie (fot. M.Lipinski, StudioA)
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone