Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Gniew
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Pogoda »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie
Rejsy gondolą (w tle Pałac Marysieńki)
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta
Międzynarodowy Festiwal Gospel
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie
Opanuj Gniew
n
Gniew to jedno z najpiękniejszych nadwiślańskich miasteczek.

Niewiele znajduje się w Polsce takich miejsc, w których mogłoby się zdawać, że czas się zatrzymał.


Przechodząc się po tym mieście, pełnym wąskich i krętych uliczek, tajemniczych zakamarków, okien i drzwi, nie wiadomo dokąd prowadzących, nie sposób nie zachwycić się, nie zadumać nad wielowiekową historią tego miejsca, nie poczuć średniowiecznej atmosfery grodu o nieco złowrogo brzmiącej nazwie.

Małe miasteczka takie jak Gniew mają swój urok, niepowtarzalny ulotny klimat, który trudniej poczuć w dużych miastach, choćby stokroć bardziej naszpikowanych zabytkami. Gniew, choć położony przy jednej z głównych tras, od lat pozostaje na uboczu wielkiego przemysłu.

Wychylając się za róg, możesz więc mieć pewność, że nie zaskoczy Cię tu nagle widok wielkiej fabryki, zupełnie niewkomponowanej w resztę krajobrazu.

Również ludzie tu mieszkający są jakby nie do końca współcześni, rozkochani w dawnych dziejach lub otaczającej ich naturze, bardziej związani ze swoim miastem, niż z wielkimi sprawami tego świata. Historia i przyroda nieustannie kształtują to miejsce i wyznaczają dalszy kierunek rozwoju.

Historia miasta zaklęta została w poszczególnych miejscach, w budowlach i obiektach architektonicznych, tworzących świat gniewskich zabytków. Wszystko to razem tworzy swoisty skansen architektoniczno-urbanistyczny, co pozwala miastu śmiało konkurować z Kazimierzem nad Wisłą.

Już sama panorama, widziana od strony południowej musi wzbudzić zachwyt wśród wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na piękno otaczającego nas świata.

Ta ukształtowana jeszcze w średniowieczu sylweta miasta przetrwała po dziś dzień. Dominuje ponad nią potężny zamek z czterema wieżami oraz bryła kościoła, której czerwień malowniczo kontrastuje z zielonym stokiem wzgórza, na którym położone jest miasto oraz zaroślami dolin rzecznych okalających gród.

Zamek w Gniewie (widok z lotu ptaka)
Rynek Starego Miasta
Rynek Starego Miasta
W Gniewie w znacznej części zachowała się dawna średniowieczna kompozycja przestrzenna, widoczna zarówno w planie miasta zawartym wewnątrz linii murów obronnych, jak i w kształcie zabudowy. 

A kiedy nasycisz się już średniowiecznymi atrakcjami Gniewu, skorzystaj z malowniczo położonych szlaków turystycznych w Gminie Gniew, biegnących przez najciekawsze miejscowości i tereny położone wokół Gniewu. 

Gmina Gniew to bowiem nie tylko bogactwo żywej historii, ale również dzikiej natury. Jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem dla kochających wypoczynek w bliskości z dziką i nienaznaczoną złośliwą ingerencją ludzi, przyrodą.

To tutaj odkryjesz dziewiczą dolinę Wisły z rezerwatami Wiosło Małe i Wiosło Duże oraz Nadwiślańskim Parkiem Krajobrazowym. Ten zapierający dech w piersiach widok na dolinę podziwiać można z wysokich wzgórz, zewsząd otaczających w tym miejscu rzekę. Wokół rozległe stare kompleksy leśne z ogromnym bogactwem gatunków flory i fauny oraz mnóstwem grzybów.

W lasach zaś kryją się urocze gospodarstwa agroturystyczne oraz małe centra rzemiosła wiklinowego. Na turystów czekają tu też przejażdżki bryczką, spływy kajakowe Wisłą lub dla mniej odważnych, Wierzycą, dobrze zagospodarowane kąpieliska, a zimą – niezapomniane kuligi z pochodniami. 

Gmina Gniew to również doskonałe miejsce na wypoczynek dla osób starszych, jak również na zorganizowanie obozów przyrodniczych, zajęć edukacji ekologicznej, zajęć terapeutycznych dla niepełnosprawnych oraz imprez towarzyskich z ogniskiem.

Wiejska część gminy Gniew to wymarzone wprost miejsce na wypoczynek dla tych, którym bardziej niż na wielkomiejskim zgiełku zależy na ciszy i spokoju. Tutaj zwalnia się tempo i dostosowuje do naturalnego rytmu przyrody. 

Warto też dodać, że każdy turysta odwiedzający gminę Gniew znajdzie odpowiednią dla zasobności swojego portfela bazę noclegową - od hoteli, pensjonatów, poprzez gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, aż po schroniska młodzieżowe, a także bazę gastronomiczną.
 
Rejsy gondolą
Mostek na Wierzycy


Zapraszamy do Gniewu !

 

Zamek w Gniewie - Turniej rycerski
Zamek w Gniewie - Turniej rycerski
Zamek w Gniewie (komnata zamkowa)
Szarża husarska
Przejażdżki wozem
Międzynarodowy Festiwal Gospel
Plener na rynku
Czy wiesz że?
Zamek w Gniewie: Najwięcej atrakcji zamek zapewnia w sezonie turystycznym, tj. od 24 czerwca maja do 31 sierpnia: - „Żywy Dziedziniec Zamku Gniewskiego”, gdzie spotkać można braci Zakonu Najświętszej Marii Panny z Domu Niemieckiego w Jerozolimie ćwiczących swe oko w zamkowej strzelnicy, kata, który słuszną prawdę z każdego potrafi wydobyć oraz wielu rzemieślników będących na usługach zamku: kowala, garncarza, snycerza, zbrojmistrza, a także uczniów mistrza Gutenberga.

***
Zamek w Gniewie: W XVIII wieku zamek utracił swoje funkcje obronne, nie był remontowany i pozostał opustoszały. Po przejęciu Gniewu przez Prusy w 1772 roku nastąpiła przebudowa zamku na magazyny zbożowe. Spowodowała ona znaczne zniszczenia wnętrz i wyburzenie sklepień. Częściowej rekonstrukcji założenia zamkowego dokonano w latach 1857 – 1859 przy okazji urządzania w nim zakładu karnego. Po odzyskaniu niepodległości w 1920 roku urządzono w nim biura starostwa. W 1921 roku w niewyjaśnionych okolicznościach zamek spłonął. Pożar strawił dachy i trzy skrzydła. Od tego czasu zamek pozostawał w stanie zabezpieczonej ruiny. Podczas drugiej wojny światowej urządzono w nim obóz przejściowy. W 1969 roku rozpoczęto prace remontowe korony murów, wykonano stropy poddasza i ułożono dach. Znaczące prace remontowe wykonano w latach dziewięćdziesiątych XX w. Wykonane prace pozwoliły na rozpoczęcie działalności kulturalnej, rzemieślniczej i odtwórstwa historycznego. Obecnie zamkiem zarządza Fundacja Zamek w Gniewie.
Zamek w Gniewie (dziedziniec zamkowy)
Zamek w Gniewie
Zamek w Gniewie (dziedziniec zamkowy)
Kaplica Zamkowa
Karczma Rycerska
Międzynarodowy Festiwal Gospel
Turniej rycerski
Ogród historii
Ratusz
Kościół św. Mikołaja w Gniewie (fot. M.Lipinski, StudioA)
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone