Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Gniew
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Gniew
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
ul. Sambora

Rynek Starego Miasta


Turniej Rycerski Króla Jana III


Turniej rycerski

W czerwcu do gniewskiego zamku zjeżdża kwiat rycerstwa ze starego kontynentu, by wziąć udział w Turnieju Króla Jana III.

Co roku impreza obfituje w wiele atrakcji, a wśród nich m.in.: gonitwy turniejowe z kruszeniem kopii i wysadzaniem przeciwnika z siodła, „buhurt” tj. gonitwa zespołowa z użyciem maczugi, której celem jest strącenie jak największej liczby klejnotów osadzonych na hełmach przeciwników, gonitwy sprawnościowe i zabawy plebejskie.

Jeśli chcesz na własne oczy zobaczyć te zapierające dech pokazy kunsztu rycerskiego i poczuć klimat dawnych dziejów koniecznie odwiedź Zamek Gniew.

Szczegóły: www.zamek-gniew.pl  


Gniewski ratusz


Ratusz wybudowano w XIV wieku na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem, wieżą i kramami w przyziemiu. Został on częściowo zniszczony podczas wojen szwedzkich, zaś w czasach nowożytnych ulegał wielokrotnym przebudowom.

Do najstarszych gotyckich części tego obiektu należą piwnice i przyziemia. Wejście do ratusza prowadzi przez stylowy podcień. Budynek ratusza od początku swego istnienia jest siedzibą władz miejskich.

W 1920 roku w budynku ratusza poeta Jan Kasprowicz oraz pisarz Stefan Żeromski spotkali się z pierwszym starostą powiatu gniewskiego Franciszkiem Czarnowskim. Uczestniczyli oni w akcji propagandowo - agitacyjnej poprzedzającej plebiscyt w sprawie włączenia tego obszaru do Polski.

Zamek z pasją


Do odkrywania historii zachęca usytuowany na nadwiślańskiej skarpie kompleks pałacowo – zamkowy. Jego sztandarowym elementem jest potężna, gotycka twierdza słynąca z  turniejów rycerskich, zaciętych bitew i wspaniałych spektakli.
W jej gościnnych murach wyprawić można  wspaniały bankiet, urządzić konferencję, szkolenie czy atrakcyjną  imprezę integracyjną, a wszystko to okraszone spektaklami historycznymi, podczas których rycerze kruszą kopie, a husaria ściera się ze szwedzkimi muszkieterami.


Dziedziniec

Dziedziniec zamkowy

Karczma Rycerska

Kaplica zamkowa

.

Komnata zamkowa

Warto dodać, iż organizowane przez Zamek Gniew imprezy batalistyczne takie jak Vivat Vasa – Bitwa pod Gniewem, 1626 r. czy Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Jana III Sobieskiego, rozsławiły miasto na całą Europę.


Turniej rycerski

VIVAT VASA! – Bitwa pod Gniewem 1626 r.

Szarża husarska

Oprócz tego w każdy weekend lata obywają się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne - do wielbicieli gotowania skierowana jest impreza kulinarna Dorszowe Żniwa, a fanów muzyki Międzynarodowy Festiwal Gospel.


Impreza kulinarna - Dorszowe Żniwa

Międzynarodowy Festiwal Gospel

Dla tych którzy lubią aktywny wypoczynek pracownicy twierdzy proponują lekcje jazdy konnej, rekreacyjne rejsy gondolą po Wiśle, przejażdżki powozem czy wycieczki rowerowe.

Rejsy gondolą

Międzynarodowy Festiwal Muzyki GospelDruga połowa sierpnia to czas, kiedy Gniew na kilka dni zmienia się w światową stolicę muzyki gospel. Staje się tak za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel "Camp Meeting" – Gniew, który od kilku lat gości w mieście.Wśród gwiazd festiwalu są światowej klasy muzycy ze Stanów Zjednoczonych, Danii, Brazylii oraz nasze rodzime gwiazdy. Areną tego niezwykłego widowiska jest Wzgórze Zamkowe.
Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY!!!

Szczegóły: www.gospel-festiwal.pl                                      

VIVAT VASA! – Bitwa pod Gniewem 1626 r.

Vivat Vasa

Szczęk oręża, egzercerunki chorągwi husarskiej i inscenizacja „Bitwa Dwóch Wazów”, to wszystko będzie można zobaczyć u stóp gniewskiej twierdzy już we wrześniu.

Na polu bitwy naprzeciwko siebie staną wojska szwedzkie i polskie chorągwie husarskie. Nie zabraknie, zatem brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii oraz zaciętych starć piechoty. Będzie to główna, lecz nie jedyna atrakcja imprezy.

Na turystów przybywających do Gniewu czekać będzie także tętniący życiem obóz historyczny, liczne musztry wojsk autoramentu cudzoziemskiego oraz wieczorna parada wojsk i publiczności z pochodniami ulicami starego miasta.

Ponadto zwiedzić będzie można zamkowe muzeum, męczennicę, obejrzeć widowisko multimedialne Wakacje z Duchami lub spłynąć gondolą po Wiśle.

Szczegóły: www.zamek-gniew.pl

Pałac Marysieńki


Budynek został wybudowany w latach 1674–1678 z inicjatywy ówczesnego starosty gniewskiego Jana Sobieskiego. Podanie ludowe głosi, że znany z uległości wobec małżonki władca wzniósł go na specjale życzenie Marii Kazimiery. Widocznie stare zamczysko musiało wówczas wydawać się kapryśnej Francuzce lokum niegodnym przyszłej królowej.

Budynek dworu, przebudowany później przez Prusaków, do dziś stanowi piękny element panoramy miasta od strony Wisły. Obecnie mieści się w nim hotel o nazwie "Pałac Marysieńki".

Jakiś przedziwny urok wypływa ze Wzgórza Zamkowego.

Do dziś krążą legendy o zamku, jego lochach i ukrytych w nich skarbach, o korytarzach biegnących pod Wisłą, a także o okrutnym komturze gniewskim Zygfrydzie, którego duch nadal pokutuje w studni na dziedzińcu.

Serce miastaRynek Starego Miasta

W niewielkiej odległości od wzgórza zamkowego usytuowany jest rynek starego miasta.       

Z czterech stron otaczają go odrestaurowane, piękne kamienice. Historia niektórych z nich sięga nawet XIV wieku.

Przebudowane w XVIII wieku, zachowały gdzieniegdzie jeszcze stropy belkowe, stolarkę okienną oraz cenne elementy wyposażenia takie jak klatki schodowe z dekoracyjnymi balustradami czy drzwi płaskorzeźbione z ozdobnymi okuciami i mosiężnymi gałkami pochodzącymi z tego okresu. Tym, co je wyróżnia to tzw. „gniewskie leby”, czyli XV – wieczne domy podcieniowe mieszczące się w zachodniej pierzei rynku.

To właśnie na bazie podcieniowych kamienic rozkwitał handel i toczyło się życie mieszkańców. Pod arkadami kupcy mogli handlować o każdej porze, niezależnie od deszczu czy skwaru.    W jednej z kamienic w 1928 roku mieszkał malarz Leon Wyczółkowski.

Ulice rynku

Gniewska starówka to wymarzone wprost miejsce dla malarzy, rysowników, fotografów. Tu wszystko ze sobą współgra. Bez względu na to, w którą stronę zwróci się tutaj głowę, każde miejsce warte będzie tego, by utrwalić je na płótnie, czy fotograficznej kliszy.

Plener na rynku


Najciekawszą miejscowością gminy jest Gniew. Informacji o dawnej świetności grodu nie trzeba szukać w przewodnikach świadczą o tym wszechobecne zabytki, których metryka sięga średniowiecza.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja w Gniewie (fot. M.Lipinski, StudioA)

Dużą wartość historyczną ma również gotycki kościół p.w. św. Mikołaja. Jego wnętrze kryje wiele ciekawych przedmiotów, do najcenniejszych należą ornat barokowy, który ofiarowała parafii królowa Maria Kazimiera Sobieska oraz wykonana przez Krystiana Schuberta II monstrancja z glorią w kształcie słońca i sześciolistną stopą, na którą nałożone są plakietki ze scenami z życia Chrystusa.

Z XVIII stulecia pochodzi zawieszony na wieży kościelnej dzwon noszący imię patrona świątyni. Na płaszczu dzwonu ludwisarz umieścił napis – Zrodziła mnie pobożna szczodrość podwalin Kościoła. Nie lada gratką dla zwiedzających świątynię jest udostępniona od czerwca 2011 r. krypta pod kaplicą bł. Jana Pawła II. Według ustaleń archeologów spoczywają w niej najprawdopodobniej członkowie rodu Radziwiłłów.


Na przykościelnym placu otoczonym ceglanym murem ustawiona jest kolumna z figurą św. Jana Nepomucena z 1738 roku. Historia związana z tą rzeźbą mówi, iż ufundował ją w 1738 roku pastor gniewski Jan Goertz, czyniąc w ten sposób pokutę za znieważenie religii katolickiej.

Wkraczający w 1939 roku do Gniewu hitlerowcy niszczyli obiekty sakralne. Figura ta ocalała dzięki dzielnej postawie niemieckiego kupca z Gniewu Emila Walpuskiego, który wymógł na żołnierzach SS oszczędzenie tej rzeźby.

Malownicza ulica


Szczególnie bajkowy wygląd ma, często porównywana do Złotej uliczki w Pradze, ulica Sambora, z dziewiętnastowiecznymi parterowymi domkami. Jest ona typowym przykładem zabudowy małomiasteczkowej usytuowanej poza głównym placem miejskim.

Od lipca      2010 r. na ulicy Sambora mieszka Miś Maciuś – maskotka miasta. Niedźwiadek bardzo lubi wcielać się w różne postacie, był już piratem, kominiarzem, strażakiem a nawet przebrał się Elvisa Preslea.  

Przy ulicy mieści się także Ogród Historii przedstawiający dziewięć wydarzeń, które miały znaczny wpływ na dzieje miasta. Znajdują się w nim m.in.: słup z datą nadania praw miejskich oraz kamienne drzwi z dwiema dziurkami od klucza.

Przez jedną widać instrumenty orkiestry gniewskiej, która otrzymała przywileje od Jana III Sobieskiego, a w drugiej samego władcę wraz z małżonką Marią Kazimierą. Nieco dalej znajdą się dwa kamienie, na których jest wyryta informacja o dwóch nieistniejących już obiektach sakralnych – synagodze żydowskiej i świątyni ewangelickiej. Kolejnym eksponatem jest dwumetrowa zapałka symbolizująca pożar zamku.

Całość zamyka słupek z datą wjazdu gen. J. Hallera do miasta, czyli z informacją o końcu zaborów na tym terenie.

Mury wciąż strzegą tajemnic


Niegdyś, miasto będące ważnym ośrodkiem strategicznym Państwa Zakonu Krzyżackiego, ściśle opasały miejskie mury obronne, których budowę rozpoczęto w połowie XV wieku.
W ciągu murów znajdowały się trzy bramy zewnętrzne (Gdańska, Malborska i Wodna) oraz jedna wewnętrzna (Zamkowa), a także masywne, prostokątne baszty.

Z czasem wzdłuż murów uboższa ludność miasta zaczęła dobudowywać niewielkie domki, które zachowały się do dziś na ulicach Górny i Dolny Podmur. Kiedy w XIX wieku mury zatraciły swe funkcje warowne, część z nich została rozebrana, ale te które pozostały wciąż stoją na straży tajemnic i architektonicznych skarbów Gniewu.
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 23 marca 2019
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone