Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Strzelin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Gdynia
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Przewodnik po atrakcjach »
Wiadomości lokalne »
« Wyszukiwarka miejscowości »
Informacje ogólne
(fot. Krzysztof Romański)
MARINA (fot. Krzysztof Romański)
Orłowo zimą (fot. Halina Wasielke Cieœlak)
Orłowo (fot. Joanna Pawlus)
(fot. Krzysztof Romański)
Noclegi w okolicy »
Filmy »

Aleja statków (fot. Krzysztof Romański)
Gdynia

Gdy spojrzeć do encyklopedii, co kryje się pod hasłem „Gdynia”, przeczytamy, że to 87-letnie miasto na prawach powiatu. Położone nad Zatoką Gdańską, w województwie pomorskim, wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy Trójmiasto.

Jej powierzchnia to 135 kmkw., a liczba mieszkańców sięga 250 tys. Przeczytamy, że Gdynia jest portem morskim, a wkrótce będzie także lotniczym.

Dowiemy się, że w Gdyni - Żeglarskiej Stolicy Polski - do dyspozycji posiadaczy jachtów i łodzi jest nowoczesna marina, która każdego lata gości uczestników regat o randze europejskiej.

Przeczytamy o działających w mieście klubach sportowych, wielokrotnie sięgających po mistrzostwo Polski i nowoczesnych obiektach, które mają do swojej dyspozycji. Wśród nich - Narodowy Stadion Rugby, Stadion Miejski, Hala Sportowo- Widowiskowa „Gdynia”.

Encyklopedia poinformuje nas, że Gdynia to miasto festiwali: Polskich Filmów Fabularnych, Muzyki Etnicznej "Globaltica" oraz Heineken Open’er.

Nie zabraknie wiadomości o walorach przyrodniczych i turystycznych - o otaczających miasto wzgórzach, o słynnym na całą Polskę klifie, o bulwarze nadmorskim i Skwerze Kościuszki.

Bulwar z góry (fot. Krzysztof Romański)
Port (fot. Krzysztof Romański)
Akwarium (fot. Irmina Lewoszewska)

Będzie też z pewnością kilka słów  o muzeach, które można zwiedzać w młodej wciąż Gdyni i zabytkowych statkach, na pokłady których można wchodzić.

Przede wszystkim przeczytamy jednak, że Gdynia to miasto  z morza i marzeń. Z marzeń ludzi, którzy położoną nad morzem małą wioskę rybacką postanowili przemienić w port liczący się nie tylko na Bałtyku.

Dworzec Główny PKP (fot. Krzysztof Romański)
Plac Kaszubski (fot. Paweł Pablo Lewinowicz)
Z sea towers (fot. Krzysztof Romański)
Plaża (fot. Krzysztof Romański)
Bulwar Szwedzki (fot. Krzysztof Romański)
ORP Błyskawica (fot. Paweł Pablo Lewinowicz)
(fot. Krzysztof Romański)
Muzeum Miasta Gdyni (fot. Krzysztof Romański)
Gdynia modernizm (fot. Przemek Kozłowski)
Czy wiesz że?
Morska Legenda Gdyni to opowieść o wielkich ambicjach, wizjonerskich planach, szerokim wyjściu na świat odrodzonej Polski. Niemal każdy element gdyńskiej historii i współczesności związany jest z morzem. Pełnomorski port to wciąż gospodarcza dominanta Gdyni. Architektura gdyńskiego śródmieścia czerpiąca z okrętowej stylistyki, miejsca będące kamieniami milowymi rozwoju morskiej Polski. Specyficzna gdyńska społeczność, ukształtowana na morzu i w służbie dla morza. Wielopokoleniowe często rody marynarzy, rybaków, żeglugowców, stoczniowców, portowców, żeglarzy.

***
Na ławce na Placu Kaszubskim przysiedli Kaszubi. On i ona. Trzymają się za ręce, rozmawiają. Starszy mężczyzna pokazuje swojej towarzyszce pobliską kamienicę Jakuba Scheibe. Gdy w latach dwudziestych ub. wieku wrócił z Ameryki, miał już spory majątek. Mimo to, każdego dnia wypływał na połów. Wkrótce ożenił się i postanowił zbudować dla swojej rodziny dom. Budynek zyskał miano „drapacza chmur”, ponieważ na jego ostatnim piętrze dobudowano wysoki narożnik. Stąd Elżbieta, żona, wypatrywała wracającego z morza męża. Autorem rzeźby „Para Kaszubów na ławce\" jest Adam Dawczak-Dębicki. Z jego dziełem chętnie fotografują się nie tylko turyści.
Domek Żeromskiego (fot. Krzysztof Romański)
Domek Abrahama (fot. Krzysztof Romański)
Gdyńskie Muzeum Motoryzacji (fot. Krzysztof Romański)
Kliknij tutaj i zobacz szczegółowy opis atrakcji
Zapraszamy!

Galeria zdjęć:

Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone