Tutaj jesteś: Strona główna
Ustaw jako stronę startową
Żnin
Menu

Najpiękniejsze miejsca w Polsce


Gdynia
Informacje ogólne Atrakcje turystyczne Piękno okolic Dane Teleadresowe Mapka
Nasza historia Co? Gdzie? Kiedy?
Atrakcje turystyczne » Zmień wersję prezentacji «
(fot. Krzysztof Romański)

(fot. Krzysztof Romański)


Domek Żeromskiego

(fot. Krzysztof Romański)

Przy okazji spaceru po orłowskim molo warto odwiedzić domek, w którym w 1920 r. wakacje spędził Stefan Żeromski.  Napisał wówczas opowiadanie „Sambor i Mestwin".

W Domku Żeromskiego przy ul. Orłowskiej 6 oglądać można stałą ekspozycję poświęcona życiu i twórczości pisarza, organizowane tu są wykłady i spotkania z ludźmi kultury. Domek jest siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Orłowa.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

(fot. Krzysztof Romański)

To placówka niezwykła, bo powstała z pasji jednego człowieka –Witolda Ciążkowskiego. Pierwszy motocykl kupił, gdy miał osiem lat, a potem kolejny, i jeszcze jeden… A do tego samochody. I te na chodzie, i kompletne graty, którym dawał drugie życie. W końcu kolekcja osiągnęła takie rozmiary i było w niej tyle pereł, że panu Witoldowi zamarzyło się muzeum. Je też urządził sam. Muzealna hala przypomina dawną uliczkę, przy której jeden obok drugiego stoją zaparkowane pojazdy. Choć zabytkowe, to lśniące nowością.

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji
ul. Żwirowa 2c, Gdynia - Chylonia
telefon/fax:  58 663 87 40
Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 9 – 17
Ceny biletów: normalny -7 zł, ulgowy – 3 zł (młodzież do lat 14)

Aleja Statków Pasażerskich

(fot. Krzysztof Romański)

Wszystkim, którzy dojdą do końca Mola Południowego, radzimy uważnie patrzeć pod nogi. W nawierzchnię wmurowano tu bowiem tablice, na których oglądać można sylwetki zawijających do gdyńskiego portu luksusowych statków pasażerskich.


(fot. Krzysztof Romański)

Bulwar Nadmorski
im. Feliksa Nowowiejskiego

Bulwar z góry (fot. Krzysztof Romański)

Bulwar Szwedzki (fot. Krzysztof Romański)

Zaczyna się przy gdyńskich rybkach, kończy przy amerykańskich łososiach… Te pierwsze to symbol miasta, drugie są repliką „Powrotu do domu” - rzeźby podarowanej gdynianom przez mieszkańców siostrzanego Seattle. Odległość między nimi to półtora kilometra. Ale dla spacerujących bulwarem Nadmorskim to i tak za mało, więc przedłużają przechadzkę o plaże w Śródmieściu i Redłowie.

Promenada biegnąca między zboczem Kamiennej Góry a morzem w kształcie, w jakim korzystamy z niej dziś, powstała pod koniec lat 50 ubiegłego wieku. Wcześniej, w latach 20 i 30, spacerować można było najpierw po piaszczystej ścieżce, później po umacniającej klif betonowej opasce. Bulwar jest również przystosowany do użytkowania przez rowerzystów oraz rolkarzy.

Przy bulwarze stoi także pomnik „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”, upamiętniający ofiary katastrof morskich.

Skwer Kościuszki i Molo Południowe

Plaża (fot. Krzysztof Romański)

Z sea towers (fot. Krzysztof Romański)

Skwer Kościuszki to reprezentacyjny plac Gdyni, u zbiegu ulicy Świętojańskiej i 10 Lutego. To właśnie tu 11 czerwca 1987 z mieszkańcami Gdyni spotkał się papież Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia pomnik stojący w miejscu, w którym zbudowano papieski ołtarz.


Centrum Nauki Experyment

Gdyńska placówka jako jedna z pierwszych w Polsce udowodniła, że nauka może być zabawą i przyjemnością. Do dyspozycji odwiedzających (w każdym wieku!) EXPERYMENT oddaje ponad 80 interaktywnych stanowisk skupionych wokół pięciu grup tematycznych: Człowiek, Środowisko, Dźwięki, Fizyka. Optyka. Proste w użyciu i bezpieczne, objaśniają zjawiska występujące w otaczającym świecie. Nie da się tego zrobić bez użycia urządzeń, w jakie stanowiska wyposażono. Nie da się tego zrobić bez przeprowadzenia… eksperymentu.
 
Centrum Nauki Experyment
al. Zwycięstwa 96/98
tel. 58 735 11 37/38
Czynne od wtorku do niedzieli: 10:00 – 16:00
Ceny biletów: normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł.

Molo w Orłowie

Orlowo zlot sedov (fot. Joanna Pawlus)

Orłowo to jedna z najpiękniejszych dzielnic Gdyni, a tutejsze molo jest jedną z jej głównych atrakcji. Postawione w 1934 r., przez dziesięciolecia zmieniało wygląd i długość. Ostatni gruntowny remont przeszło molo w 2007 r. – od tej pory molo ma 180 metrów długości. Z promenady można podziwiać klif Kępy Redłowskiej, jeden z najstarszych w Polsce rezerwatów przyrody. Widać też stąd… molo w Sopocie.

Na placu przed wejściem na molo stoi ławeczka, na której przysiadł pogrążony w pracy Antoni Suchanek - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy-marynistów.


Marina (fot. Krzysztof Romański)

Na skwerze, w pobliżu siedziby dowództwa Marynarki Wojennej RP, umiejscowiona jest również Płyta Marynarza Polskiego. Na niej składane są kwiaty podczas obchodów najważniejszych świąt państwowych. Najbardziej charakterystyczna dla tej części miasta jest jednak fontanna w centralnej części Skweru Kościuszki.

Całości obrazu ulubionego przez mieszkańców i turystów miejsca spacerów dopełnia multipleks z kilkoma salami kinowymi oraz niezliczona ilość lokali gastronomicznych i punktów sprzedających pamiątki. Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe - sztuczny półwysep wypuszczony w wodę. Powstało w latach 20 XX w.

ORP Błyskawica (fot. Paweł Pablo Lewinowicz)

Dar Pomorza (fot. Krzysztof Romański)

Dziś mieszczą się tu Akwarium Gdyńskie, Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej, Dworzec Pasażerski Żeglugi Gdańskiej oraz yacht kluby. Przy molo kotwiczą na stałe ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza. Obie jednostki są muzealne, obie stały się przez lata znakami rozpoznawczymi Gdyni.


Marzyciel - dyrygent fal.

(fot. Krzysztof Romański)

Z Molo Południowego, z okolic Akwarium Gdyńskiego, a także z mariny jachtowej widoczna jest dwumetrowa statuetka stojąca na dalbie w odległości ok. czterdziestu metrów od brzegu. To „marzyciel”. Chłopiec, który wynurzając się z morza i dyrygując falami wita i żegna gości gdyńskiej mariny.

Akwarium Gdyńskie

Akwarium (fot. Irmina Lewoszewska)

Nigdzie indziej w Polsce nie zobaczymy w jednym miejscu ośmiornicy olbrzymiej (o wdzięcznym imieniu Karolina), żarłacza rafowego czarnopłetwego i anakondy zielonej. W Akwarium Gdyńskim żyją bowiem niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów z Afryki, Ameryki Północnej czy Europy Północnej.  Jest tu także największa w naszym kraju żywa rafa koralowa. Warto zwrócić uwagę na mapę plastyczną przedstawiającą ukształtowanie dna Bałtyku, z zaznaczeniem największych jego głębin. Akwarium prowadzi szeroką działalność edukacyjną. W placówce odbywają się lekcje dla uczniów wszystkich typów szkół, warsztaty dla studentów i nauczycieli.
 
Akwarium Gdyńskie
al. Jana Pawła II 1, Molo Południowe
tel. 587 326 601
Godziny otwarcia:
1.04. – 31.05. oraz 1.09. – 30.09. w godz. 9:00 – 19:00
1.06. – 31.08. w godz. 9:00 – 20:00
1.10. – 31.03. w godz. 10:00 – 17:00
Ceny biletów: normalny - 24 zł, ulgowy 16 zł

Warto zobaczyć

Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni (fot. Krzysztof Romański)

W nowoczesnym i przestronnym pięciopiętrowym gmachu, tuż obok plaży Śródmieście, działa od 2007 roku Muzeum Miasta Gdyni. Łączy to, co w muzealnictwie tradycyjne z tym, co w tej dziedzinie nowoczesne, czyli wystawy konwencjonalne z multimedialnymi. Za pośrednictwem zwłaszcza multimediów - jak przejażdżka zabytkowym trolejbusem czy fotopliastikon - muzeum popularyzuje informacje o historii Gdyni, nacisk kładąc na znaczenie miasta i portu w okresie II Rzeczypospolitej. Zbiory placówki liczą ponad 56 tys. eksponatów. Są wśród nich mapy i plany, fotografie i pocztówki z dawnej Gdyni, odzież, meble i przedmioty charakterystyczne dla rybackiej wioski, jaką była Gdynia. Ekspozycję uzupełniają obrazy, grafiki, rzeźby i tkaniny. Muzealna biblioteka mieści ponad dziewięć tysięcy woluminów.
 
Muzeum Miasta Gdyni,
ul. Zawiszy Czarnego 1
tel. 58 662 09 10, 58 711 12 45
Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 17.
Bilety: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł
W piątki wstęp wolny.

Para Kaszubów na ławce

Na ławce na Placu Kaszubskim przysiedli Kaszubi. On i ona. Trzymają się za ręce, rozmawiają. Starszy mężczyzna pokazuje swojej towarzyszce pobliską kamienicę Jakuba Scheibe.  Gdy w latach dwudziestych ub. wieku wrócił z Ameryki, miał już spory majątek. Mimo to, każdego dnia wypływał na połów. Wkrótce ożenił się i postanowił zbudować dla swojej rodziny dom. Budynek zyskał miano „drapacza chmur”, ponieważ na jego ostatnim piętrze dobudowano wysoki narożnik. Stąd Elżbieta, żona, wypatrywała wracającego z morza męża. Autorem rzeźby „Para Kaszubów na ławce" jest Adam Dawczak-Dębicki.
Z jego dziełem chętnie fotografują się nie tylko turyści.

Ekspozycja plenerowa Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej (fot. Krzysztof Romański)

Miłośnicy militariów obejrzeć powinni plenerową ekspozycję broni i uzbrojenia morskiego. Jest tu sprzęt bojowy, jakim posługiwano się od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z czasów II wojny światowej i okresu powojennego, w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej.
 
Ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego
ul. Zawiszy Czarnego 1a
Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 17
Bilety: normalny - 4 zł, ulgowy - 2 zł

ORP Błyskawica

ORP Błyskawica (fot. Paweł Pablo Lewinowicz)

Częścią Muzeum Marynarki Wojennej jest cumujący przy Molo Południowym okręt – muzeum Błyskawica. To jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy niszczyciel na świecie. Od roku 1976, gdy udostępniono go zwiedzającym, na pokład Błyskawicy weszło ponad 5,5 miliona osób. A pod pokładem, gdzie mieści się wystawa muzealna, oglądać można przyznany jednostce Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari. Najwyższe odznaczenie bojowe nadano 28 czerwca 1987 r., w półwiecze służby pod biało-czerwoną banderą. To jedyne tego rodzaju wydarzenie w całej historii Marynarki Wojennej RP. Na ORP Błyskawica oglądać można uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną (na pokładzie)oraz przedziały maszynowo-kotłowe i wystawy historyczne (we wnętrzu niszczyciela).
 
Okręt-muzeum ORP „Błyskawica"
Molo Południowe
Czynny od 1 maja, od wtorku do niedzieli w godz. 10 - 12.30 i 14 - 17
Bilety: normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł
We wtorki wstęp wolny.

Dar Pomorza

(fot. Krzysztof Romański)

Dar Pomorza - Biała Fregata cumująca przy Molo Południowym, vis-a-vis Akwarium Gdyńskiego -uznawany jest za jeden z najpiękniejszych żaglowców świata. Zbudowany w roku 1909, 20 lat później trafił do Polski. Zakupiono go ze składek mieszkańców Pomorza - za siedem tysięcy funtów szterlingów – na potrzeby Szkoły Morskiej w Gdyni. Jednostka otrzymała imię Dar Pomorza. Po wojnie, którą przeczekała w Szwecji, odbywała rejsy szkoleniowe dla przyszłych oficerów Polskiej Marynarki Handlowej. Na lata 70 XX wieku przypadł udział Daru Pomorza The Tall Ship’s Races. W 1982 żaglowiec przekazano Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, by rok później udostępnić go zwiedzającym.

W 2009 roku, gdy Gdynia gościła uczestników The Tall Ships’ Races, Dar Pomorza w asyście holowników wypłynął na Zatokę Gdańską. Wziął tam udział w wielkiej paradzie żaglowców, jaka odbyła się na zakończenie zlotu.
 
Statek-muzeum "Dar Pomorza"
Molo Południowe, tel.: 58 620 23 71
Godziny otwarcia:
1.07.- 31.08. w godz. 9:00 – 18:00
1.09.- 30.11. w godz. 10:00 – 16:00
1.12.2011 - 31.12.2011 statek-muzeum nieczynny
Ceny biletów: normalny - 8 zł, ulgowy - 4 zł

Gdyński Szlak Modernizmu

(fot. Przemek Kozłowski)

Wpisane na listę zabytków Śródmieście Gdyni ukształtowało się w latach 30 XX wieku. W powstającym dopiero mieście powstawały unikatowe na skalę europejską budynki, których bryły przywodziły na myśl architekturę okrętową.

(fot. Przemek Kozłowski)

Domek Abrahama

Domek Abrahama (fot. Krzysztof Romański)

Muzeum Miasta Gdyni to nie tylko sale wystawiennicze przy ul. Zawiszy Czarnego, ale także pomieszczenia Domku Abrahama.W samym centrum Gdyni, przy brukowanej ul. Starowiejskiej, stoi dom, w którym w latach 1920-1923 mieszkał kaszubski działacz Antoni Abraham. Dziś mieszczą się w nim dodatkowe sale ekspozycyjne Muzeum Miasta Gdyni, w których oglądać można wystawę "Zanim powstało miasto. Jak dawniej mieszkano". Wystawa pokazuje ,jak żyło się tu sto lat temu, jak prowadzono dom, jak pracowano, spędzano czas wolny, a także z jakich przedmiotów korzystano każdego dnia. 
 
Muzeum Miasta Gdyni,
ul. Starowiejska 30
Czynne od wtorku do soboty w godz. 10 – 16
Bilety: normalny - 2 zł, ulgowy - 1 zł,
W piątki wstęp wolny.

Projektowano okrągłe okna, nawiązujące do okrętowych bulajów, owalne lub ostre bryły budynków, przypominające kadłuby statków, nadbudówki, których pierwowzorem był mostek kapitański, czy zewnętrzne schody jak statkowe trapy.

Charakterystyczne dla gdyńskich kamienic, willi i pensjonatów były wielkie przeszklone powierzchnie, nadające im lekkość i jasność. Podobnie rzecz się miała z obiektami użyteczności publicznej i portowymi magazynami. Fenomen gdyńskiego modernizmu, do którego dziś próbują nawiązać budowniczowie nowoczesnych kamienic w pełni pojmą ci, którzy przemierzą szlak wytyczony między zabytkowymi obiektami.

Cztery trasy: 10 Lutego – Pirs, Kamienna Góra, Świętojańska i Moderna Nieznana można przemierzać samodzielnie lub pod opieką przewodnika. W tym drugim przypadku poznanie szlaku oznacza także dotarcie do zazwyczaj ukrytych wnętrz i dusz kamienic czy budynków publicznych oraz wysłuchanie opowieści o historii miasta i portu – architektach, inżynierach, mieszkańcach czy spółkach gdyńskich.


Szlak Legendy Morskiej Gdyni

Gdynia i morze to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne. Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zostało zbudowane na dziewiczym bałtyckim brzegu przez zaledwie jedno pokolenie. Było wyrazem narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.

Morska Legenda Gdyni to opowieść o wielkich ambicjach, wizjonerskich planach, szerokim wyjściu na świat odrodzonej Polski. Niemal każdy element gdyńskiej historii i współczesności związany jest z morzem. Pełnomorski port to wciąż gospodarcza dominanta Gdyni. Architektura gdyńskiego śródmieścia czerpiąca z okrętowej stylistyki, miejsca będące kamieniami milowymi rozwoju morskiej Polski. Specyficzna gdyńska społeczność, ukształtowana na morzu i w służbie dla morza. Wielopokoleniowe często rody marynarzy, rybaków, żeglugowców, stoczniowców, portowców, żeglarzy.

Wytyczenie szlaku Legendy Morskiej Gdyni to próba opowiedzenia tej fascynującej historii poprzez jej, pozostawione w mieście, wyraziste ślady. O różnej skali i randze - budynki, pomniki, miejsca, statki, okręty, ludzi. Zapoznanie się ze Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni pozwoli zrozumieć jak morze ukształtowało miasto, zdeterminowało jego zmienny w czasie rozwój.

Szlak Kulinarny Centrum Gdyni

Skoro przez żołądek można trafić do serca, to dlaczego nie poznawać Gdyni przez kuchnię? Zwłaszcza takich, które mają gdyński rodowód, których właściciele zakochani są w swoim mieście i okazują tę miłość w serwowanych daniach? Chodząc od jednej knajpki do drugiej przemierzymy Gdyński Szlak Kulinarny, który wyznacza ponad 40 miejsc!

Są wśród nich restauracje (włoska, grecka, tajska, serwujące ryby i owoce morza), bary sushi, naleśnikarnie, kawiarnie. Są miejsca na wskroś nowoczesne, jak i takie, bez których gdynianie nie wyobrażają sobie kulinarnej mapy miasta.

Podczas Kulinarnego Weekendu można w nich zjeść dania w atrakcyjnych cenach. Przez cały zaś rok korzystać można z promocji i degustacji, brać udział w wydarzeniach specjalnych.
Zapraszamy!
Witamy
Sobota, 20 października 2018
Strona główna  |  Wiadomości  |  Mapa serwisu
Copyright © 2006 - 2009 VC.TravellingPolska, Wszelkie prawa zastrzeżone